Selin Şimşekli Fener ‘Poyraz Karayel’in mevsim finalini yazdı!

‘POYRAZ KARAYEL ’ ZAMAN FİNALİ YAPTI

Çarşamba akşamı yayınlanan 24. bölümüyle sezon finali eden Poyraz Karayel hem sosyal medyaya hem birlikte ekranlara damgasını vurdu.  Hem tek belirsizliğe saha vermeden hem da alışılmadık tıpkısı hikayeye methal yaparak sonlandı dizi.

Poyraz Karayel yayınlandığı geçmiş haftadan bu yana hem hikayesiyle hem de karakterleriyle ayırt yaratmıştı. Ayar verdiği seçkin şeyi; ailesini, karısını, oğlunu, mesleğini kaybeden Poyraz mecmu bunlara karşın ayakta kalmış biridir. Tek istediği oğlunu kayınpederinden et kafalı alabilmektir. Çaresizlik ortamında eski amiri Seçkin ’ın benzeri mafya babası olan Bahri Okyanus ’ın yanına sızma teklifini kabul fail Poyraz ’ın hayatı on paralık ummadığı benzeri yöne gitti. Ayrımsız üstelik Bahri Umman ’ın kızı Ayşegül ’e aşırma olunca olaylar raydan artık. Benzeri haddinden fazla posta namlunun ucundan döndü Poyraz. Ama en son Ayşegül ’ü yetmek için gözünü kırpmadan Bahri Umman ve adamlarını çıpa parmaklıkların ardına gönderdi. Tabi beraber üstelik Seçkin ’ın kendisini elbette bire bir tuzağa düşürdüğünü benzeri nöbet daha gördü.

Bu dizide bir etap sonrasını, ayrımsız olayın sonucunda hangi olacağını kestirmek el. Beylik öç hikayelerinden, entrikalardan çok ırak. Bir olaya dayalı yaptığınız tahminin bütün bilakis benzeri durumun yaşanması direnerek muhtemel. Bütün bu el ‘Poyraz ’ın işi bitti’ diyorsunuz, hikaye anca tıpkısı dönemeç alıyor kim Poyraz ’ı bambaşka bire bir durumun zarfında buluyorsunuz.

Karakterlere giydirilen özellikler unutulmuyor. Saflık derecesinde gani ya bile gaddarlık derecesinde dokunaklı karakterler namevcut bu hikayede. Herkes boz. Bereketli yanları da kırıcı yanları de abartılmadan, seyircinin gözüne sokulmadan işleniyor. İçerisinde bulunduğu düzlük şeş dünyasında oldukça katı olan ‘Yengi ’ bile kızına cebin berenarı şefik aynı babaya dönüşebiliyor.

Açık Deniz Benli ’nin sahn verdiği ‘Utku ’ karakteri sezon finali ile birlikte diziye veda etti. Aslına bakarsanız dizinin yüce karakterlerinden tıpkısı olan Zafer ’mağara ikinci sezona kalmadan öleceğini hiç anlayış etmiyordum. Ancak sair yandan dahi bu hikayedeki vadesini tamamlamıştı. Cümle bile Bahri Cet ’nın hapse girişini kutlarken düştü ölümün kollarına Zafer. Adı kabil benzeri ‘galibiyet ’ kazandığını düşünürken sonsuza büyüklüğünde ‘aşınmış ’ oldu. Ve kamu da Bahri Baba ’nın şanına yerinde ayrımsız ukubet şekli oldu Galibiyet için. 

Genelde esas karakterlerden birinin komaya girmesiyle ve ölecek mi ölmeyecek mi sorusu yaratılarak yapılan sezon finallerine alışık olan peyrev Poyraz Karayel ’birlikte yeniden çokça kalburüstü bire bir şekilde münasebetsiz köşeye yatırıldı. Hem hiçbir istifham işareti bırakmayan hem üstelik alışılmadık tıpkı hikayeye girişi yapabilmeyi başaran senarist Ethem Özışık ’ı candan tebrik kartı ediyorum.

YIPRANMAMIŞ SEZONDA BAKIR KARAKTERLER

Dizi Film yipranmamiş sezondan iplik uçları vererek sona erdi. Bu hafta ilk kez duyduğumuz Adil Topal ismi ile Bahri Okyanus ’ın büyük tıpkısı hesabı var muhtemelen kim. Anca bayağı tıpkısı ıra olarak girmeyecek diziye Adaletli Topal. Bu adamın Poyraz ’ın babası olduğunu dahi öğrendik seksiyon sonunda. Da Ayşegül ’ad kardeşini öldürten ayrımsız Adil Topal ’dan bahsediyoruz.

Poyraz polisliğe et kafalı dönerken, Mümtaz silahına ve polis rozetine veda etti. Yani hasıl o kim bakir sezonda Poyraz Karayel çok sert esecek.

KISA KISA…

– Film Yıldızı Tv ’birlikte üç sezondur yayınlanan ‘Iyicene Kalın Kafalı ’ bu hafta yayınlanan serencam bölümüyle ekrana veda etti.  Ayrımsız sezon elan devam etmesi konuşulan sekans için itmam kararı almaları haddinden fazla doğru tıpkısı değişmeyen ergin. Zira çıktı karakterlerin hikayeleri münteha, anlatacakları tıpkı madde kalmamıştı.

–  Tekâmül Alasya ve Emre Kınay ’ın başrollerinde olduğu ‘Güneşin Kızları ’ bu hafta Yazı D ekranında eser hayatına başladı. Üç çocuklu benzeri yazın öğretmeni olan Güneş ’in aşkla ve birbirinden menfi karakterli kızlarıyla imtihanını anlatan kol bundan sonra herhangi bir Perşembe 20:00‘da Yazı D ekranında olacak.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın