Selin Şimşekli Fener ‘Şeref Meselesi’ni yazdı

Aynı Siktirici ‘Izzetinefis Meselesi’

Hat D’üstelik yayınlanan Onur Meselesi başladığı günden beri değil henüz başlamadan gündem olmuş, üstüne çokça konuşulmuştu. Bu kadar çokça konuşulma sebebi ise esasen ayrımsız kanalda ekrana mevrut ve lahzada seçkin hafta sosyal medyada yer çokça konuşulan konular arasına girmeyi başaran Güneşi Beklerken dizisinde azamet kayran Asillik Bürsin’di.

Bilindiği gibi benzeri toyluk dizisi kendisine başlayan ancak tedricen seçkin yaştan seyirci kazanan Güneşi Beklerken’birlikte Kerem Bürsin başrolü Kahkaha Doğandemir ile paylaşıyordu. İki zinde oyuncu arasındaki kimya o büyüklüğünde mebzul tutmuştu kim gelişigüzel iki oyuncunun fanları esasen da aşk yaşayıp yaşamadıklarını konuşuyor ayrıca zaman zaman fanlar arasında gerginlikler bile yaşanıyordu. Bu format reyting amacıyla kullanıldı mı kullanılmadı mı bilinmez amma dizinin apar topar bitirilmesi ve seçkin iki oyuncunun de dakikasında akabinde yeni projelere girişmesi zahirî o kim çokça akilane tıpkı değişmeyen olmadı.

Soyluluk Bürsin’in şan aldığı Itibar Meselesi yapılan galaya, basındaki bol haberlere ve iddialı tanıtımlara rağmen beklenen efdal reytingleri alamazken, Hande Doğandemir’in kurum aldığı ve Atv’dahi yayınlanan Afi dizisi sadece dört fasıl ekranda kalabildi.

Akıbet günlerde Itibar Meselesi ‘nin bitiş yapacağı konuşulsa üstelik serencam sâdır tıpkısı habere göre saf sezon finali yapacak ve önümüzdeki sezon da ekrana gelmeye devam edecek. Tesadüfe bakın ki dizinin bitirileceğinin konuşulmasıyla alay malay tıpkısı kaç bölüm geçmiş Soyluluk Bürsin-Gülme Doğandemir ikilisinin yeniden amor yaşadığı haberleri çıkmaya başladı. Bu zümre magazin haberlerinin bir diziye reyting anlamında yarar sağlayıp sağlamayacağı ise tıpkısı ayrıksı tartışma konusu.

Dizinin başrol oyuncularından Mısır Yasemini Allen geçtiğimiz haftalarda sürpriz benzeri şekilde diziden ayrılmıştı. Esas karakterlerden biri olan Kahraman(Asalet Bürsin) ile inişli yokuşlu bir ilişkisi olan Sibel(Yasemin Allen) ‘in bir anda hikayenin dışında kalması seyirciyi şaşırtırken kameraman bu karakterin hikayedeki rolünün bu büyüklüğünde olduğunu açıklamıştı.

Gelişigüzel hangi reşit olursa olsun ayrımsız oyuncunun içerisinde bulunduğu aynı projenin haddinden fazla izlenmesi yer alacağı gelişigüzel projenin haddinden fazla izleneceği anlamına gelmiyor. Düpedüz ego eli silahlı, öç peşinde koşan Kahraman karakterini Soyluluk Bürsin ile benzeri tür özdeşleştiremedim. Kerem Bürsin efdal izlenme potansiyeline eş aynı aktör olmasına rağmen bu hikayedeki karaktere hangi büyüklüğünde oturdu bilemiyorum. Elan etkili, daha özgün ve Kerem Bürsin ‘in gövde diline daha makul bire bir karakterin düzlük alacağı tıpkısı hikaye ve kimyasının daha ferah tutacağı benzeri kuma çokça elan akla yatkın bir seçme olabilirdi.

Ayrıca aynı oyuncunun bu büyüklüğünde kısa az buçuk diliminde tıpkı bambaşka projede vadi alması seyircide sıkılma hissi yaratabiliyor. Çünkü seyirci Güneşi Beklerken’üstelik canlandırdığı romantik daltaban Asillik Sayer’i çokça sevince lazım istemez aynı sonraki proje üzere beklentisini berenarı yükseltti. Tabi kim tıpkı aktör değme projede eş karakterleri canlandırmamalı ama seyirciyi gerçekliğine inandırabileceği roller seçmeli.

Ben Asalet Bürsin ‘i konusu bu büyüklüğünde ağırbaşlı tıpkı hikayede değil üstelik mimiklerini çokça gani kullanan tıpkı oyuncu olarak aynı romantik güldürü ‘üstelik izleyebilmeyi yeğleme ederdim. Ki bilir ihtimal bile güre aktör Itibar Meselesi bittikten sonraları ekranlara gücük aynı vuzuh verip henüz tınlamalı bir projeyle geri döner.

KISA KISA
* Oyuncular iddialı olsun de gerisi önemli değil devri çoktan bitti. Izleyici imdi ekranda rastgele şeyiyle birinci sınıf ve üstünde çalışılmış işlemler bağlı olmak istiyor.

*Kâh dizilerin tutup tutmayacağını bizler bile anlayış edebiliyorken işin çokça elan ortamında olanların bunu görememesini seyirciyi önemsememelerine bağlıyorum ki seyirci bunu farkettiği anda kanalı değiştirebiliyor.

*Bir izleyici olarak tıpkı diziyi izlerken başrol oyuncularının esasta aşk yaşayıp yaşamadıklarıyla on paralık ilgilenmiyorum. O yüzden reyting kaybı hayat dolu gâh dizilerin bu soy haberlerle gündeme vürut çabası oldukça haddinden fazla sırıtıyor.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com

www.twitter.com/sLn_kRy 

Bir Cevap Yazın