Selin Şimşekli Fener yazdı:

NE DİZİLER YAZ BÖYLELIKLE SEYİRCİYE VEDA ŞAYAN?

Yaz sezonunda seyirciyle mülaki dizilerin bire bir kısmı şita sezonunda üstelik devam edecekken aynı kısmı yaz böylelikle seyirciye veda edecek kabil görünüyor. Evet bence hangi diziler yaz sonunda veda boy bos?

Pazartesi akşamının galibi ‘5’ izlenme oranını aşan ve Atv’da yayınlanan ‘Kırgın Çiçekler’ dizisi.

Benzeri akşam yayınlanan ve Star Tv’nin iddialı yapımlarından olan adaptasyon kol ‘Lezzetli Aşağılık Yalancılar’ ise bu hafta maatteessüf ‘3’oranında da izlenmemiş. Ben Şükrü Özyıldız ve Bensu Soral ikilisinden umutluydum amma galiba o ki onlar de reytingleri yükseltmeyi başaramamış. Dolayısıyla da Lezzetli Tezyifkâr Yalancılar’ın ekranda çokça ince müddet kalacağını zannetmiyorum.

Salı akşamı ekranda haddinden fazla fazla almaşık bulunmayan gerçekte. Seyredilen bir tane imal ‘Fox Tv’ bile yayınlanan ‘Adı Mutluluk’ dizisi. Saf şu zaman amacıyla ‘5’in üstünde izlenme oranına ulaşmayı başarıyor. Ama karşısına hayat dolu bire bir hikaye gelse tıpkısı başarıyı sürdürebilir mi onu bekleyip göreceğiz.

Çarşamba akşamlarının ipi göğüsleyen dizisi Çilek Kokusu. Değme ne kadar bence koskocaman ‘eksikleri’ olsa birlikte saf neredeyse ‘7’ civarında izlenme oranına ulaşıyor. Ancak ayrımsız akşam ezanı Hat D’de yayınlanan Kalbim Ege’de kaldı dizisinin izlenme oranları ‘4’ü birlikte bulamıyor. Bu yüzden Kalbim Ege’üstelik Kaldı dizisi tıpkısı yaz hikayesi yerine raflardaki yerini alabilir.

Perşembe akşamlarının galibi ‘6’yı aşan izlenme oranı ile Güneşin Kızları oluyor. Çabukça peşinden Fox Tv’de yayınlanan Dikine Aşk dizisi gelse bile izlenme oranında ancak ‘4’e ulaşabiliyor. Ancak perşembe akşamının asıl yenileni Atv’birlikte yayınlanan Amor Zamanı oluyor. Gene tutmayacağı bas bas bağıran tıpkısı dizinin kaçınılmaz sonuna erecek ve ihtimal üstelik bire bir birçok hafta zarfında ekrana veda edecek Amor Zamanı.

Cuma Namazı akşamının vazıh vuzuh galibi tabiatıyla Kiralık Amor. ‘9’un üstünde aldığı izlenme oranıyla paradigma reytingleri silip süpürüyor. Bire Bir akşam ezanı Fox TV’üstelik yayınlanan Sen Benimsin ise çokça gerilerde kalarak ekrana gücük sürede veda etmeye hazırlanıyor.

Cumartesi akşamı yine çok tıpkısı alternatifimiz yok ama Show TV’de yayınlanan Muamele Durumu Elinin Körü reytinglerde yükselen aynı çizge çiziyor. Önceki bölümüyle beğenilen dizi film ikinci bölümde izleyici sayısını arttırmayı başarıyor. Şayet bu dizinin senaryosunda tıpkı aksama olanaksız ve toplumsal medya üzerinden da desteklenir ise izlenme oranını daha de fazla yükseltebilir.

Muamele Akşamı üzere ise şu an elde olan tek saf Geçek D’de yayınlanan Yaz’ın Öyküsü. Reyting listesinde bir numara sırada olsa bile izlenme oranları dizinin şita sezonunda de bitmeme edebilmesi üzere sağlam düş vaadetmiyor.

Tabiatıyla bunlar sadece tahmin. Töz ve değişmez sonuçları önümüzdeki haftalar belirleyecek. Herkese mebzul seyirler dilerim.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın