Selin Şimşekli Fener yazdı:

Yaz sezonunun başlamasıyla gelişigüzel bir çok yıpranmamış sıra ekranda kabile gösterdi. Bazıları sevildi bazıları ise ‘eh işte’ denecek kadar izlendi. İpi ise çıplak açıklık ‘Kiralık Amor’ göğüsledi. Etraflı zamandır tıpkı dizinin ulaşamadığı izlenme oranlarına ulaşarak büyük tıpkısı başarıya imza attı. Dizinin özetleri birlikte özge dizilerin yıpranmamış bölümlerinden henüz fazla reyting aldı. Ekrandaki dizilerin geçmişine baktığımızda %82 ‘lik izlenme oranıyla simge Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’ın başrollerde olduğu ‘Asmalı Konaktır. Saf bugün yeniden yayınlansa reytingleri birçok eskimemiş diziyi geride bırakabilir. Evet aynı dizi film ‘NASIL?’ parçalanmamış seyirciyi ekrana kilitler;

1.İYİ SENARYO
Senaryonun özgünlüğü olmazsa imkânsız tıpkı etkendir. Ama o özgünlüğün içinde kesinlikle bizden benzeri şeyler dahi olmalıdır. Yani seyirci o hikayenin içinde nasıl kendine de bire bir vadi bulmalıdır. Şayet izleyici hikayenin ortamında kendini koyacak ayrımsız meydan bulamazsa o diziye ayırcak sıra birlikte bulmuyor.

2.AŞK
Bizim ekranlarımızda en haddinden fazla izlenen dizilere baktığımızda çabukça hepsinde ‘aşk’ başroldedir. Alelhusus da kavuşamayan aşıklar seyircinin çok ilgisini çekiyor. Amma tabi bu ‘kavuşamama’ durumu birlikte saçmalamadan ve basitleşmeden yaratılmalı. Yoksa izleyici tıpkı yerden sonradan skkılıyor. Asmalı Konak’ın Seymen ve Bahar’ını hatırlayın. Elan ikinci bölümde evlenmişlerdi. Ama yaşadıkları çok faziletkâr gerilimi seyirciyi ekrana kilitlemişti.

3.GERÇEKLİK
Olur yayınlanan husus elden ayrımsız seri olanaklı amma seyirciye ‘gerçeklik’ duygusu vermiyorsa izlenmez. Izleyici o karakterlerin aslında var olmadığını agâh ama tekrar bile gerçekliğine varsaymak lüzum. Çünkü buna inanmazsa o karakterlerin yaşadığı tek duyguya inanmaz. Bu da o dizinin izlememesine etken olur.

4.ANA KIZ VE ESAS BACAK UYUMU
Tıpkısı dizinin haddinden fazla izlenmesinde ‘haddinden fazla’ koskocaman bire bir etkendir. Izleyici başlangıç karakterleri yekdiğeri ile özdeşleştirmezse hikayeyi da içselleştiremiyor. Aslına bakarsanız bu nitelik baş karakterlere sahn veren oyuncuların rollerin içini hangi büyüklüğünde doldurabildikleriyle de dayalı. Demin dışarı çıkıp insanlara ‘Ilkbahar ve Seymen kimdir?’ diye niteleyerek sorsanız 100 kişiden 95’i size ‘Asmalı Konak’ diyecektir. Zira o dizinin yayınlandığı süre boyunca onlar Nurgül Yeşilçay ve Özcan Bahir değildi. Onlar Bahar ve Seymen’di.

Akıbet yerine seyirciyi kafa karakterlerin varlığına inandıramadıysanız ve o karakterleri canlandıran oyuncular arasında gözle görülür ayrımsız neşelilik yoksa hangi hikayeyi anlatırsanız anlatın seyirci kanalı değiştirir. Bakın bakalım bu sezon yayınlanan Kaderimin Yazıldığı Gün’birlikte Kahraman ve Elif aşkı size ciddi tıpkı önsezi yaşatıyor mu? Bence yarayışlı. Çünkü Özcan Bahir ve Hatice Şendil ortada öyle aynı harmoni bulunmayan ki canlandırdıkları karakterler arasında olsun.

5.MÜZİKLER
Dizilerin tanıtma yazısı müzikleri birlikte sahnelerin fonlarında beğenilen sıkıntı ve müzikler bile nazik ehemmiyet taşıyor. Yaşanılacak yüksek bire bir sahnede beğenilen tarz seyircinin hafızasında iz bırakıyor. Sonrasında dizinin üzerinden yıllar dahi geçse o şarkıyı duyduğunuz an seyrettiğiniz o görüntü gözünüzün önüne geliveriyor. Ego ne zaman ‘Elif’ türküsünü dinlesem gözümün uğrunda ‘Polat ve Elif’ sahneleri dönmeye başlıyor. Bugün diziyi izleyen kime sorsanız ‘Kara Melek dizisinin jeneriğinde araklayıcı şarkının sözlerini hatırlar. Kime ‘Deli Yürek’ deseniz ‘Rinna rinna rinna tırpana nay’ diye söylemeye başlar. Aynı dizinin müzikleri sunma beş altı dizinin kendisi büyüklüğünde önemlidir.

6.YÖNETMEN
Bence ayrımsız dizinin kaybettiği dideban seyircinin ‘teknik‘ten anlamadığını düşünüp sahnelerin ‘öylesine’ çekildiği andır. Peki izleyici yönetmenin kullandığı tekniğe bilgili değildir ama o sahnenin kendisinde oluşturduğu duyguya gayet hakimdir. Örneğin güzeşte hafta Kiralık Aşk ‘ta Develik ve Ömer ‘in dans ettiği sahneyi eminim birçok kişi benim üzere ekrana hayran hayran göre izledi. Çünkü hayalet anca adamakıllı çekilmişti ki o anda tamam kadınlar Develik olup Ömerle dans ettiler. :))

7.SONUÇ
Zımnında ego diziye sekans demem seyirciyi zamk üzere ekrana yapıştırmıyorsa. O yüzden üstelik anca alınan ‘5’ izlenme oranlarıyla kimesne çok izleniyoruz falanca demesin. İzlenme oranlarınız 8’in 9’un üstüne çıktığında görüşelim… :))

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın