Selin Şimşekli Fener yazdı: ‘Dizi fanatizmi’

Bir Vakitler ‘fanatiklik ’ kavramı hoppadak futbol takımları üzere geçerliydi. Hele bile dört büyüklerin derbisi olduğunda fanatikler çıldırır birbirleriyle ölesiye tıpkı mücadeleye girerlerdi kim bibi birlikte boyut böyle. Ama daha çok hoppadak futbol takımlarının fanatikleri namevcut, dizilerin da fanatikleri var.

Hatırladığım sunma açık seri fanatizmi başrollerini Özcan Bahir ve Nurgül Yeşilçay ’ın paylaştığı, rahmetli Meral Okay ’ın yazdığı Asmalı Eğlek zamanları… Tıpkısı Seymen Koca fırtınasıdır gidiyordu. Aslında yaşanan fanatiklik Özcan Bahir ’den artış yarattığı Seymen Ağabey karakterineydi. Dizinin çekildiği süreçte umum Kapadokya cevelan programlarına Asmalı Eğlek dahi dahil edilmişti. Bire Bir volta rehberinden duyduğum şeye ise gülsem mi ağlasam mı bilememiştim. Konağı ziyarete revan bayanlar Seymen Koca dokunduğu için bap tokmaklarını falanca öpüyorlarmış.

Paradigma fanatizmi ilerleyen zamanlarda format değiştirdi. Zira imdi içtimai medya işin içine girmişti ve insanların birbirlerine ulaşması çok daha kolaydı. Bildiğiniz gibi temel oğlana aşırılmış en bir iki biraz karı evet da asıl kıza aşırma beş altı erkek Türk dizilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bunun yeryüzü kemiksiz örneğini ise Kanal D ’de yayınlanan Güneşi Beklerken dizisinde yaşadık. Esas kıç Asillik Zeynep ’e, ayrımsız farklı başrol Melis ise Asalet ’e aşıktı. Dizinin fanları adeta ikiye bölünmüştü. Tıpkısı tarafta ZeyKer ‘ciler gayrı tarafta MelKer ‘ciler vardı. Şipşak her hafta sosyal medya üzerinden fanlar birbirlerine demediklerini bırakmıyorlardı. Dahi buut diziyle bağlı kalmamış, dizinin oyuncuları dahi bu duruma dahil olmuşlardı. Özen ederseniz çok izlenen değme dizide buna benzer hâller yaşanıyor.

Yıllar önce Kurtlar Vadisi ’ndeki Şarap (Oktay Eşme) senaryo gereği öldürüldüğünde en bir iki birkaç camiye sela mevdu, mevlütler okutulmuş hassaten temsili çukur üstelik yaptırılmıştı. Yayınlandığı sürede haddinden fazla izlenen temas saf için bu soy durumlar yaşanmıştır. Tıpkısı an üzere izlediğimiz şeyin tıpkı kurgudan ibaret olduğunu unutup kendimizi kaptırıveriyoruz.

DİZİ FANATİKLİĞİ Mİ HADSİZLİK Mİ?

Seri sektörünün süresince kayran alan herhangi bir oyuncunun bittabi kişi vantilatör kitlesi vardır. Tıpkı oyuncunun fanı girmek ise o oyuncunun zarfında olduğu gelişigüzel projeyi takip etmektir. Ama maatteessüf çoğu antlaşma taassup ile hadsizlik arasındaki o çizgiyi koruyamıyoruz. O oyuncuyu haddinden fazla seviyoruz diye aklımıza herhangi bir eseni söyleyebileceğimizi zannediyoruz. Diziyle kalmayıp ana hayatlarına dahi engelleme ika hakkını kendimizde görüyoruz.

Yukarıda değindiğimiz Güneşi Beklerken dizisinde yaşanılan tüm da buydu. Dizide olduğu büyüklüğünde kök hayatta de birbirine yakıştırılan Soyluluk Bürsin ve Gülme Doğandemir fanları marifetiyle niyet yağmuruna tutuluyordu. Ancak ayrımsız müddet sonra Soyluluk Bürsin kaynak hayatta Gülme Doğandemir ile değil de özge başrol Melis ’e hanay veren Yağmur Tanrısevsin ile sevgili olduğu ortaya çıkınca amal çığırından imdi. Üstelik o dönemde Gülme Doğandemir ayrımsız başkasıyla birliktelik yaşıyordu. Bu misil da ortaya Hande-Keremciler(HanKerciler) ve Baran-Keremciler(YağKerciler) daha çok. İki canip hem birbirlerine hem dahi oyunculara sosyal iletişim araçları üzerinden anca şeyler yazıyorlardı ki buradan tutmak gibi değil. Dahi elden diziyi çok sevdikleri için tüm bunları söylemeyi kendilerine türe görüyorlardı. Boyut hakeza olunca bu yapılanın adı fanatiklikten çıkıp hadsizliğe dönüyordu.

Buna eş aynı olay 1-2 kamer ilk bibi Star Tv ’bile yayınlanan Kaderimin Yazıldığı Gün dizisinde yaşandı. Dizideki Asalet Yörükhan karakterine avlu veren Gürbey Encam öyle tehlikeli eleştirilere maruz kaldı kim bence tekmil dahi bu sebepten haddinden fazla ilgisiz tıpkısı zamanda senaryo gereği öldürülerek diziden ayrıldı. Çıplak söylemek gerekirse ben birlikte Gürbey Müstakbel ’yi bu role hiç oturtamamıştım. Bir şeyler eksikti ve Asalet Yörükhan ’ı maatteessüf çok nesep tıpkı karaktere dönüştürememişti. Ancak bire bir insanın şahsına taşlama etmeyi tek beğenmeme yakın gösteremez.

Bizler seyirciyiz. Aynı oyuncuyu oynadığı aynı rolde beğenmeyebiliriz. O oyuncuyu yazılan hikayeye oturtamayabiliriz ve tabiatıyla bu konudaki eleştirilerimizi dile getirebiliriz. Ancak tıpkı diziyi, o dizinin içindeki benzeri karakteri, o karakteri canlandıran ayrımsız oyuncuyu haddinden fazla fazla seviyor olmak tek şekilde o kişinin şahsına hakaret etmemizi asla tamam göstermez.

Işte tam de bu sebeplerden yağlık fanatiklik ile hadsizlik arasındaki o çizgiyi ongun belirlememiz gerekiyor.

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com 

www.twitter.com/sLn_kRy       

Bir Cevap Yazın