Selin Şimşekli Fener yazdı: ‘Fakire Amor Yok’

Son on yılda yüzlerce dizi film izlemişizdir sanırım. Benzeri güruh değişik hikaye, bire bir güruh farklı düzlük, mekan, zaman, yüzlerce karakter. Karar tek öz ise genellikle ultra varlıklı ayvaz ser karakterler ya bile daltaban benzeri adama bakraç ultra ensesi kalın bire bir avrat ser ıra.

Anca, ayrımsız karakterin maddesel durumunun mebzul olmasından bahsetmiyorum. Sonuç zamanlarda yayınlanan dizilere göz atalım.

Kanal D’üstelik yayınlanan Güneşin Kızları. Esas ıra Haluk Mertoğlu. Koca oteller zincirinin sahibi. Maddesel manevi değme yönden az çok dallı güllü. Ultra taşkın aynı familya, sonuç menent arabalar, mübarek servet, hususi şoförler ve ilavesi.

Star Tv’dahi yayınlanan Kiralık Amor. Kafa karakter Ömer. Adlı bire bir pabuç firmasının sahibi. Tüvana yaşta işinin zirvesinde. Şoförü, asistanı, çalışanları, namuslu bir ocak, eş benzeri iştirak. Manevi namına dahi aşkı buldu bulacak.

Esasen Star Tv’de yayınlanan Çilek Kokusu. Çıban ıra Burak. Ultra varlıklı bir ata. İhtişamlı bir ev. Herhangi Bir hafta sonu magazine sakıt duyum. Bodrum’üstelik topluluk olunan ilkokul açık benzeri otel. Ihtimal benzeri birçok lime daha vardır bilemiyorum.

Bu üç dizinin yanına henüz onlarcasını koyabilirim. Hikayeler farklı olsa dahi bu ultra şımarıklık durumu değişmiyor.

Kaderimin Yazıldığı Gün’dahi Alp Yörükhan, Güllerin Savaşı’nda Ömer Hekimoğlu, Gülfem Sipahi, Paramparça’birlikte Cihan Gürpınar, Kiraz Mevsimi’nde Ayaz, O Maltalık Benim’bile Mehmet Egemenlik Atahan... Bu liste hakeza uzar gider.

Gel gelelim bu ülkede hanay iri benzeri çoğunluk amacıyla bu kadar toz gülgûn değil. Ihtimal birlikte diziler tarafından genç seyircilere dursuz duraksız empoze edilen bu ultra işve durumu insanları ‘mal’ olmadan ‘aşk’ olmayacağına inandırdı. Belki de muttasıl göze sokulan bu hikayeler yüzünden zihayat kızlar ‘zengin’ koca adayı bekliyorlardır.

Çoğu antlaşma ‘sıra’ deyip geçsek dahi olay o kadar basit değil bence. Sunma beş altı iki sene süresince seçkin hafta yayınlanan tıpkısı yapımın seyirciyi etkilememesi gibi değil. Dizilerin seyirci üzerindeki ruh bilimsel etkisi asla küçümsenemez. Aslına bakarsanız bu tarz diziler bire bir anlamda insanların zaaflarını kullanarak peyrev çekiyor. Çünkü o diziyi izleyenler hem ultra ensesi kalın hem gösterişli hem da romantik adamın kendisine aşırılmış olma şansını hararetli kadının yerine koyuyor kendisini. ‘Ah’ diyor ‘Bari ben olsaydım onun yerinde’.  Onca ihtişamı ve varlığı içre kendisini de sahne ederek izliyor benzeri çok adam. Bari dizilerde verilen mesajlarda biraz henüz alıngan olunsa. Az Buçuk daha normalleşse anlatılan hikayeler.

Kamu bu sebeplerden etraf ergenlik dönemini tamamlamamış, karakterini elan oturtmamış gençlerin ve hele üstelik çocukların banko dizilerden ırak tutulması gerektiğine inanıyor, ana babaları bu konuda henüz duygun olmaya çağırma ediyorum.

Gür seyirler dilerim…

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın