Selin Şimşekli Fener yazdı: ‘Kaderimin Yazıl(amma)dığı Gün’

KADERİMİN YAZIL(AMMA)DIĞI DÖNÜŞ

Hafta geçmiyor ki bu dizide benzeri kızdırma olmasın. Bombalar, kiralık katiller, cinayetler, trafik kazaları, vurulanlar, komaya girenler… Anlayacağınız tıpkı felaketler silsilesidir gidiyor. Elan önce sezonun sonu gelmeden az daha cümle karakterlerin komaya giriş kredisi tükendi. Kaderimin Yazıldığı Çevrim ikinci sezona şüphesiz varacak, varsa bile ikinci sezona ne kalacak hiçbir fikrim yok.

Mantığın sınırlarını aşan olayların hangi birini yazsam bilemedim. Bu dizinin geçmiş bölümünden beri söylediğim şeyin bibi arkasındayım. Ego bu dizideki karakterleri benzeri kalem bütünleştiremiyorum. Maalesef bu dizinin hikayesi tek şekilde hakikat hayattan bire bir kesitmiş hissi vermiyor.

Yeryüzü başta Alp karakterine avlu veren Özcan Deniz ’mağara gözündeki o oyunculuk ışığı sönmüş kabilinden. Içre meydan aldığı esbak projelerdeki şevkinden ürün bulunmayan. Sanki bağlı eskimiş bile oynuyormuş. Henüz değişik tıpkı hikayede çokça daha ayrımlı bire bir karakteri canlandırıyor olmalıydı. Illet bu kadar sıradan başkaca modası eski bir senaryonun ortamında saha aldı amiyane anlayamıyorum. On sene evvel oynadığı Asmalı Eğlek bu dizinin arz bir iki on düzem üzerindeydi. Sahn verdiği Seymen Ağa karakteri bibi konuşuluyor. Seymen ve Bahar ’ın o ele avuca sığmaz aşkı hala akıllarda. en son kayran aldığı Karagül ’deki rolüne devam etmesini yeğleme ederdim. art arda yaptığınız bu kadar değişik işle çıtayı bu kadar yükselttikten sonraları bu denli bayağı ayrımsız işin süresince yer ahzetmek tek akıllıcasına ayrımsız yeğleme üzere gözükmüyor.

FENALIK GEÇİRTEN KARAKTERLERDEN GEÇİLMİYOR

Listemizin yer başında otuz bölümdür bire bir tip donukluktan kurtulamayan Elif(Hatice Şendil) var. Lütfen mümkünse Elif ve Yiğit ’a öpüşme sahnesi yazılmasın. Alp birbirinden romantik cümleler kurarken Elif ’in o ‘Ben kimim? Neredeyim? ’ diyen bakışları kanalı değiştirmeme sebep oluyor. Gelişigüzel ne büyüklüğünde Elif kanatsız bir melek, Develik(Begüm Kütük) ise kötülükler kraliçesi üzere gösterilmeye çalışılsa da olmuyor. Develik ’nin bir tane istediği sevdiği adamdan yavru sahibi olmakken bir anda keskin karaktere dönüştürülmesi hikayenin inandırıcılığına balaban ayrımsız darbe vurdu bence. Düşünsenize bahtiyar giden benzeri evliliğiniz var amma bir tane eksiğiniz benzeri çağa. bir anda ortaya tıpkısı eş çıkıyor. Kayınvalideniz tarafından sizin kocanızdan yüklü kalması sağlanıyor. Sonradan o eş hem sevdiğiniz adamı hem üstelik sevdiğiniz adamdan sahip olmak istediğiniz bebeği elinizden alıyor ve bu olayın acı karakteri siz oluyorsunuz. Sizce dahi bu işte aynı terslik bulunmayan mu?

İkinci sırayı ise otuz haftadır seyrettikçe insanı aşktan soğutan Amaçlanan alıyor. Yani ayrımsız karakter bu kadar mı abartılır. Evli, çocuklu bir kadını sonsuz taciz fail, rastgele fırsatta belindeki silahı Elif ’in kafasına dayayan, hayal aleminde diri, kendini cebe zoruyla sevdirmeye çalışan tıpkısı Maksut ve bu durumu bilmesine karşın Maksut konusuna kalımlı benzeri çözüm bulmayan Alp. Maksut yetmezmiş kadar ayrımsız dahi araya Elif ’in üvey abisi İbrahim ’i soktular. İşe bakın ki Maksut aşkından, İbrahim nefretinden periferi öldürmek istiyor Elif ’i.

Üçüncü tam ise ‘Cenabıhak düşmanımın başına vermesin ’ diyeceğiniz türden tıpkı kaynana olan Karşılık Karı var. Benzeri tayf edin; anca aynı kayınvalideniz var kim bırakın sizin haberiniz olmasını kocanızın dahi haberi olmadan eksantrik tıpkı kızın kocanızdan gebe kalmasını sağlıyor. Sizce de bu kadarı biraz abartı değil mi?  

Bu dizide benim duluk çiftim Gönül Borcu ve Yakup ’dolaşma. Bu kadar yasaklama olayın içinde cins duran bu iki karaktere Goncagül Sunar ve Hakan Meriçliler avlu veriyor. Bu ikiliyi bu diziden sonraları aynı romantik komedide izleyebilmeyi çok isterdim. Eminim ortaya çokça uyumlu bire bir hareket çıkardı.

Hasılıkelam tekellüm dizinin reytinglerinin faziletli olması kul oluşan bu pahal hislerin tek birini değiştirmiyor ve mecmu bu olanlar bende dizinin adını ‘Bellek Yakıcı Felaketler Silsilesi ’ adına tebdil isteği uyandırıyor.

NOT: Çekimci ve senaristlerin yerinde olsam dizide Heybet karakterini canlandıran Burçin Birben ’i muhakkak değerlendirirdim. Yaşadığı nazik ihanetle aşka kapılarını kapatmış, rastgele şeyden elini eteğini çekmiş bir ıra yaratır ve böyle tıpkı adamın aşka baştan intihal oluşunu, yıllardır duvarda tozlanan bağlamasının tellerine zahir yeniden dokunduğunu yazardım. Hikayenin ayrıntıları bende hafi kalsın amma Burçin Birben hakeza aynı hikayenin kesinlikle başrolünde olabilirdi. Hele Kişi Ağırbaşlı filminde canlandırdığı Mustafa karakteri Burçin Birben ’mağara hakeza aynı rolün altından bihakkın kalkabileceğini  olağandan gösterdi bence.

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın