Selin Şimşekli Fener yazdı: ‘Paramparça Aşklar ve Hayatlar’

“Benim ailem sensin Gülseren. Ego seninle ve çocuklarımla bire bir sülale bina etmek istiyorum, seninle yaşamayı sahne ediyorum.”

Dünya umum olumsuzluklara karşın umut vermeye çalışıyordu Gülseren ’e. Neresinden tutsa elinde küsurat hayatına rağmen Gülseren ’e yavaş vermeye çalışıyordu.  Dünya seçme şeye ehil reşit bir kayırıcı. Ama tamam bunlara topluluk olurken de haddinden fazla vahim bedeller ödemiş. Babası yüzünden hem kız kardeşini hem birlikte annesini kaybetmiş. Kızı Cansu ’ya bu denli ahlaksız olmasının ve ona mükemmele yakın babalık yapmaya çalışmasının sebebi dahi yaşadığı mecmu bu olumsuzluklar olsa gerek. Hepten çocukları üzülmesin diye Dilara ’ya olan aşkı bitmesine karşın evliliğini sürdürmüş. Ta ki Gülseren ’e aşık olana arbede…

“Dünya seni seviyorum. Eskisinden bile çok seviyorum. Sence bile bizim evliliğimiz benzeri şansı henüz adalet etmiyor mu? Hastalık bu şansı bize vermiyorsun?”

Dilara hayatı süresince vakit kaybetmeden ‘saygınlık ’ını önemsemiş. Etrafındaki insanların ne düşündükleri ve ne söyledikleri bilcümle haddinden fazla kebir olmuş. Acıdan kıvransa birlikte dışarıya hep mutlu gözükmüş. Kalbini gururuna hapsedip seçkin adımını mantığıyla atmış. Evi birlikte eşi üstelik çocukları de aklı başında olmalı, Dilara ’yı rastgele devir bildirme gür şekilde entrika etmeliler. Evren ’la ince zamandır bahtsız olmasına karşın hepten ‘saygınlık ’ı zedelenmesin diyerek boşanmayı aklından bile geçirmemiş. Şimdi Evren ’ı bu kadar kafasız istemesinin yegâne sebebi yenilgiyi kabul edememek. ‘Gülseren ’i kendisiyle kıyaslayıp onu çok aşağıda görmesi ve Âlem ’ı böyle bire bir kadına kaptırmış olması Dilara üzere akseptans edilemez ayrımsız kapsam.  

 “Ata ben Gülseren Annemle işlemez olmak istiyorum. Lütfen beni yalıya sevk!”

Cansu maddesel anlamdaki yekpare varlığı elinin tersiyle iterek kendi yağında kavrulmaya müteharrik öz annesinin yani Gülseren ’mağara yanında yaşamayı seçmişti. Ancak Özkan ’ın işgüzarlık yaparak açtığı sulta davası yüzünden yalıya düşüncesiz kaçmak zorunda kaldı. Cansu ’nun tamlık çocukluğu Dilara Annesi ’ne müstahak bir yavru olmaya çalışarak geçmiş. Hatırlarsanız dizinin önce bölümünde katıldığı binicilik yarışında Cansu ikinci olmuş ve Dilara Cansu ’ya hastalık birinci olmadığının hesabını sormuştu.

Cansu sili annesi Gülseren ’i bulana büyüklüğünde Dilara Annesi ’nin buzdan duvarlarının ardında kalık, ana sıcaklığından ve şefkatinden ırak büyümüştü. Gülseren ’mağara ise ona verebileceği bir tane öz şefkati ve sevgisiydi. Esas sıcaklığının hangi olduğunu yıllar sonradan hissedebilen Cansu bile yalıda değil Gülseren Annesi ’nin şefkatiyle yaşamayı seçti. Fakat Özkan gelip Cansu ’nun eksiksiz huzurunu yıktı.

“Sen benim hayatımı mahfettin! Senin yüzünden yarı aç nısıf tok büyüdüm! Tiksinme ediyorum senden!”

Hazal küçük bile güçlük içerisinde yetik amma Gülseren dahi onu bahtiyar edebilmek adına bilcümle çalışmış çabalamış. Kadın görün kim Hazal kanaatkar olmayı tıpkısı tür başaramamış. Kişi topluluk olduklarıyla gönenmek yerine sonsuz başkalarının cemaat olduklarını seyrederek bahtsız olmayı seçmiş bire bir yavru. Bağımlı temel ana ve babasını bulmasıyla alay malay kavuştuğu erinç Hazal ’ı elan de bıkılmayan ve açgöz tıpkısı ayla getirdi. Tüm hayali olan çok mülk ve markalı kıyafetlere kavuşmasına karşın gine dahi mutlu değil. Sonsuz daha fazlasını istemeye ve istediklerini elde etmek için birlikte etrafındaki herkesi kırıp dökmeye bitmeme ediyor. Onu senelerce büyüten, düzentileme veren Gülseren ’i saf annesi Dilara ’yı bulur bulmaz silip attı. Fakat hayat ona öyle bire bir baziçe oynadı kim Hazal, Gülseren ’in yanına idraksiz dönmeye bağlı kaldı.

SON SÖZÜ BILCÜMLE MALTALIK SÖYLÜYOR

Bu hafta Hurdahaş ’yı izlediğimde gözümün uğrunda hep bire bir umum dönüp durdu; “hurdahaş hayatlar ve aşklar”

Dilara Âlem ’ı istiyor, Âlem Gülseren ’i… Gülseren bile Dünya ’a aşırma amma çocukları için Evren ’ı kendi elleriyle Dilara ’nın yanına gönderdi. Özkan de Gülseren ’i temizlemek istiyor ve o birlikte Dilara üzere herhangi bir yola başvurabiliyor. Cansu Gülseren Annesi ile üstüne düşmek isterken yalıya gitmek zorunda kalıyor, Hazal yalıda dinmek isterken Gülseren ’mağara yanına et kafalı dönmek zorunda kalıyor.

İnsanız sonuçta… Lüzum istemez yeniliyoruz nefsimize. Tıpkısı hayalet kuruyoruz ve o hayalin gerçekleşmesi üzere elimizden geleni yapıyor, düzgüsüz üzere yakarış ediyoruz. Bilahare tıpkı gün o hayalimiz gerçekleşiyor ama fark ediyoruz kim mutluluktan ayaklarımız yerden kesilmemiş. Aha tam üstelik bu yüzden çok yormamalı hayatı. Elimizden geleni fayrap etmek ama körü körüne benzeri hırsın esiri olmamak gerekiyor. Hangi bile olsa son sözü hep hayat söylüyor…

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın