Selin Şimşekli Fener yazdı: ‘Zamanda Yolculuk: Kurtlar Vadisi’

Birkaç gündür dilime tıpkısı ırlamak takıldı; “ Eliiif dedim be dedim… Gız ben sana ne dedim… Guş ganedi tür olsa aman, ah yazılmaz benim derdim…”

Yıl 2003. “Bu ayrımsız mafya dizisidir” diyerek tanıtımları dönüyor Kurtlar Vadisi ’nin. Bağımlı o yıllarda bu biçim diziler çok namevcut. Hatta kendi tarzında ‘önceki ’ de diyebiliriz. Yapımcı ve direktör koltuğunda kudretli beşer Osman Imtihan. Aktör kadrosunda kimler bulunmayan ki. Necati Kesinleşmiş ’ın önce işi olsa birlikte Selçuk Formül(Aslan Koca), Katışıksız Namal(Elif), Oktay Menşe(Şarap), Seray Sever(Çakırdoğan ’ın kardeşi), Gürkan Akıllıca(Memati), İstemi Betil(Laz Berrak) kabilinden iddialı isimler marifetiyle canlandırılan karakterlerin seçme biri görüngü oluyordu.

Ego dizinin takkadak önce iki sezonunu izledim. Yani tıpkısı hikayesi olduğu zamanları. Dinç benzeri diplomat olan Mualla Ilgiyle ülkesinin yararı amacıyla cümle sevdiklerinden vazgeçerek estetik operasyonlar ile alelacayip biri oluyor, ismi birlikte Polat Önder kendisine değiştiriliyordu. Annesi, babası, sevgilisi ve arkadaşları onun acısıyla yanarken Çelik ise bakir yüzü ve ismi ile sil baştan sevdiği insanların hayatına girmeye çalışıyordu. Bağımlı farklı taraftan de ülkesini destek olmak hesabına namına getirmesi gereken ciddi ve balaban sorumlulukları vardı.

Bu yıl 9. sezonu yayınlanıyor Kurtlar Vadisi ’nin. Üste bu akşam ezanı 258. bölümü yayınlandı. Tabi bu kadar uzun süren aynı dizide hangi karakter kalır hangi birlikte hikaye. Imdi ağız ağıza edimsel olaylara göre şekillenen dizinin önce sezonda anlatılan hikaye ile engin yakından tıpkısı ilişkisi kalmadı.

İLK SEZONUNDA KURTLAR VADİSİ ’NDE NE VARDI?

Elif vardı. Aşk vardı. Hayatındaki kadını haddinden fazla muhip ayrımsız Çelik Önder vardı. İnsanın içini acıtan sahneler, o sahnelere haremlik eden türküler vardı. Kurtlar Vadisi hoppadak hikayesiyle değil müzikleriyle birlikte adından kortej ettiriyordu.

Daha bir nebzecik aynı çocukken hayatın yükünü omuzlamış bir Süleyman Şarap vardı. Oktay Pınar ’nın kalburüstü oyunculuğuyla ayrıntılı yıllar unutulmayan Çakır bire bir eksantrik mafya babası tarafından öldürüldüğünde, dizide değil cins hayatta selalar mevdu, mevlütler okutulmuştu. Temsili cenaze merasimleri bile yapılmıştı.

‘Oy Asiye ’ türküsüyle özdeşleşen tıpkı Laz Nur vardı. Değme ne büyüklüğünde kalpsiz olsa de kimi vakit öz ortamında yaşadığı acılara ayn yaşı dökebilen biriydi.

Çelik ’ın şefliğini özne, kendisi hiç gülmese bile söyledikleriyle arada bir hem Polat ’ı hem de seyirciyi güldüren benzeri Arslan Komutan(Selçuk Yöntem) vardı.

Sezonlar yekdiğeri ardına sıralanmaya başlayınca bu karakterlerden hiçbiri kalmadı dizide. Elif öldü. Çakırdoğan öldü. Laz Nur öldü. Aslan Satma öldü. Hatta anca kim 258 bölümde Kurtlar Vadisi ’nde kaç ıra rahmete kavuştu elan hesaplayabilen çıkmadı.

Bunca bölümde diziden o kadar çok oyuncu geçti kim mevki sınırlarını aşıp Sharon Stone ve Andy Garcia da bu hikayeden nasibini aldı.

9.SEZONDA BIRLIKTE ZİRVEDE
Bağımlı bizim ülkemizde rical -genişlik entelektüelleri bile- içlerinde birer Polat Alemdar yaşattıkları amacıyla dizi film 9. Sezonunda birlikte Perşembe akşamlarının birincisi olmayı başarıyor. Efdal oranda ayvaz seyircisinin olması ise tabi ki birlikte rast değil. Kanlı çalışkan tıpkı çokça sahnenin olması, dip azamet, mafya ve alplık kabil kavramları ele alması nedeni ile çokça normal adına kadınlardan feyiz erkeklere hitap etmesini sağlıyor.

İşin ilginç tarafı eskimemiş başlayan ayrımsız çok iddialı yapıma göre gayet bol reytingler alıyor. Dizinin çokça kilolu fanatikleri var. Hassaten kâh evlerde dizinin olduğu Perşembe akşamları yoz yetenekli merasim hazırlıkları yapıldığı üstelik kulağıma gelenler beyninde. Hangi diyelim dizide ölen ayrımsız karakter amacıyla sela verip, cenaze merasimi düzenleyecek antrparantez gazetelere cümle süje başsağlığı verebilecek büyüklüğünde merbut tıpkısı seyirci kitlesiyiz tığ.

Siz birlikte benim kabilinden Kurtlar Vadisi ’nin önce bölümlerini özleyenlerdenseniz ya üstelik nostalji boşaltmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kurtlar Vadisi ’nin Efsaneleşen Türküleri

Elif Dedim:  
Oy Asiye:  

Selin Çakar / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın