Selin Şimşekli Fener Yaz’ın Öyküsü’nü yazdı

Güzeşte öğle vakti saatlerinde kanallar beyninde dolaşırken Sınır D’birlikte yayınlanan Yaz’ın Öyküsü‘hangi rastladım. Başladığı haftadan beri tıpkısı çeşit imkan bulup üstelik izleyememiştim. Tamlık dahi Aksata gününün rehavetine kapılmışken Tv’nin karşısına uzanıp seyrettim.

Yaz’ın Öyküsü haddinden fazla yüksek reytingler almasa bile akşamının birincisi olmayı başarıyor.

Tıpkı Tv kanalında birbirini kaybeden ev bireylerini benzeri araya getiren programın sunuculuğunu özne Rüya  Erpek (Vildan Atasever) etkin yayında aldığı aynı telefonla taze yaşında doğurduğu ve öldüğünü zannettiği kızının yaşadığını öğrenir. Kızının adı Yaz’dır ve yetiştirme yurdunda büyümüştür.

Kişi Aladağ (Tansel Öngel) ise Yaz’ın babasıdır ve o dahi tıpkı kızı olduğunu yeni öğrenir.

Sekans yemeden içmeden bire bir çocuğu dünyaya getirmenin temel-ata olmaya yetmediğini incitici benzeri hikayeyle ele alıyor. Ne serseri güçlü Sap Aladağ hangi de Imge Erpek ebeveyn olmaya daha hazır değillerdir ama Yaz hayatlarına girince bunu benzeri şekilde öğreneceklerdir.

Geçmiş diziyi izlerken Er ve Yaz’ın cet-kız ilişkisi berenarı dörtköşe görünürken Rüya karakterine maltalık veren Vildan Atasever‘in tutukluğundan mı kaynaklı bilmiyorum ama Umut ve Yaz’ın asıl-kız ilişkisi beni mukavim etkilemedi.

Bu duruma eklenmiş olarak Rüya Erpek’in annesini oynayan İncilay Şahin‘in sahn verdiği Saniye karakteri bana çokça abartmalı geldi. Tıpkısı fars dizisinde olması müstelzim Saniye bilmeyerek tıpkısı hazin dizisi olan Yaz’ın Öyküsü‘ne gelmiş kabilinden görünüyor.

Koca Aladağ’ın annesi Nevra (Ayşegül İşsever) karakteri ise gayet kalburüstü olmasına liyakatli dahi kadının evi hastanenin gösterişli hizmet ünitesi kadar. Ayrımsız odada komadaki kocası Gün Doğusu Aladağ yatıyor ayrıksı odada ise etkin mı ölmüş mü olduğu galiba olmayan annesi yatıyor. Onca zenginliğin arasında hakeza ayrımsız ateş üstelik o zenginliğin bedeli olsa icap.

Hikayenin gidişatından galiba o kim Yaz (Kraliçe Çeşmioğlu) tıpkı müddet asıl-babası ve 18 yıldır ailesi bildiği arkadaşlarının arasında kalacak. Birbirlerine istinas süreci hem Yaz için hem üstelik annesi Umut ve babası Er Kişi için az çok sancılı geçecek.

Kısacası Yaz’ın Öyküsü münasebet akşamı amacıyla gani bire bir almaşık. Ferah seyirler dilerim…

Selin Şimşekli Fener / selincakar1984@gmail.com
www.twitter.com/sLn_kRy

Bir Cevap Yazın