Şen benzeri dalgı amacıyla öneriler

Sabah’ta vadi düz habere göre dalgı, besinler üzere vücudumuz için dirimlik önem taşır. Tam ve birinci sınıf gaflet uykusu sırasında salgılanan tahaccüm hormonu ile hücreler yenilenir ve vücudun metin gelişimi sağlanır. Özellikle kadınlar, herhangi bir yaşta gaflet uykusu bozuklukları ile karşılaşıyor.

Uykusuzluk, etkin kadınlar beyninde ise elan çok yerine hissediliyor. Hareket yaşantılarının beraberinde aile işleri ve füru yüzünden daha aşkın yüklülük üstlenen kadınlar, çağdaş yaşamın sorunları ile başa geçmek zorunda kalıyorlar. Peşlerini bırakmayan stres ve ötede fiziksel yükler, onları elan kesif uykusuz bırakıyor. Bunun sonucunda ise usanç, iş performansında düşüş ve konsantrasyon eksikliği görülüyor. Uykusuzluğun getirdiği sair bire bir sevgili ise kilogram almak ve geceye başmaklık katmerli yemek yemektir. Uzmanlar, gaflet uykusu ile ilişik şu bilgileri veriyor:

Gaflet sırasında vücutta önsezi atışı azalır, teneffüs sıklığı, voltaj ve cisim ısısı düşer. Ayrıca asap sistemi, his organları ve çöz organlarının faaliyeti azalır. Üzeri baştan enerjik girmek için bedensel ve ruhiyat açıdan dinlenir. Cisim dinlenemezse yorulur, dayanım azalır ve gönül hastalanmaya alışkın olur.

HORMONLARA ILGI

Kadınlarda tanıdık uykusuzluk problemleri; çıktı regl, hamilelik ve menopoz dönemlerindeki hormonal faaliyetlerdeki değişiklikler yüzünden yaşanıyor.

Skor döneminde gaflet uykusu tırı vırı, bezginlik ve yüklülük şikayetleri artıyor. Bu dönemlerde stresten benzer olduğunca ırak eşkal metin diyet yapabilirsiniz.

Hamilelik döneminde progestaron hormonundaki artışa vabeste olarak ilk üç ayda uyuma isteği artabilir. Son üç ayda ise bukanak krampları, işkembe şikayetleri, ağrılar, bebeğin hareketleri ve kesif idrara hayat isteği yüzünden kaliteli gaflet süresi kısalabilir.

Yaş Dönümü döneminde, östrojen hormonundaki azalmaya bağlı olarak yaşanan hamam basmaları ve hormonal dengenin yol açtığı psikoloji sıkıntılar yüzünden uykusuzluk şikayeti artar. Uykuya dalmada rehavet, aymazlık kaçması, sabahleyin yataktan kalkmakta sorumluluk çekmece ve gündüz uykuya anaforlu olma şikayetleri görülebilir.

Kişiye ilişkin yerine aymazlık ihtiyacı değişken. Aynı kebir amacıyla ferdî farklılıklar olmakla birlikte, öngörülen gaflet süresi şeş-sekiz saat namına genellenebilir. Burada majör olan uykunun kalitesi ve derinliğidir.

RAHAT BIRE BIR UYKU AMACIYLA NELER YENİP İÇİLMELİ?

Şanslı papatya çayı
Ilık benzen
Ince dilim kepek ekmeği üstüne bayağı tıpkısı çıngı pilaki eti
Benzeri bardak benzin ve yulaflı kurabiyeler (yulaf strese cebin etkilidir)
Ayrımsız avuç ceviz
B vitaminleri
Keten tohumu
Muz
Badem

NELER YENMEMELİ?

Efdal protein ve yağ muhtevalı besinler
Kana aceleci müdahil olağan karbonhidratlar
Içimli besinler
Etanol, kahvehane, öz ve sigara uyumanızı engeller

RAHAT BIR DALGI AMACIYLA ORTAMDA HANGI KABILINDEN TEBEDDÜLAT YAPILMALI?

Akak odanızı havalandırın.
Odanın ısısını ve ışığını ayarlayın.
Saf ve serin (tertemiz lavanta kokusu sizi uykuya davet edecektir) çarşaflar kullanın.
Yatmadan ilk ılık duş alın.
Enstrüman dinleyin.
Sizi rahatlatacak tıpkısı betik okuyun.
Rastgele çağ ayrımsız saatte yatağa gitmeye ve yataktan kalkmaya dikkat gösterin. 

Bir Cevap Yazın