Senaristi suçla, yüzü buzla, tabancaya zumla!

Aha, ‘ruh sağlığı ’ tespitli dizi film eleştirisi da böyle tıpkı ruzname karmaşasına mukavim evire çevire destek hazırladı! Ruhlarından ikircik edilen senaristlerin cebin atağıyla gelişen tartışmaya ‘değme derde ilaç ’ yer yazarları dahi balıklama daldı! Kimi, ‘uzaktan komuta ’nın faydalarından nefes vurdu. Kimisi de, senaristlerin ruh sağlığından şüphelenilmesini doğruca bulup savundu. Evet, bu durumda ki doğru ki nahak yere? Bence iki taraf birlikte… Çünkü toplumun yozlaşması ne alarga kumandayla, ne üstelik cinsellik kınamasıyla çözülemez! Hem gelişen dünyada üstünde durulması müstelzim konu, toplumun yozlaşması değil kanı uğrunda uzlaşması. Ayrıca Hat Türk ’ad ‘2. Bap ’ programına misafir olan uzmanımızın birlikte dediği üzere, taarruz sahneleri motive edici ama bundan elan zararlı olan ‘tabanca ’ görüntüleri!
Cinselliği durdur, tabancaya el ver…
‘Fatmagül ’ad Suçu Hangi ’üstelik bir kerelik atak sahnesine karşın ‘tabanca ’sız, ‘kıyacı ’siz yapıt az daha namevcut! Tıpkısı evlerde fosur fosur sigara içildiğini unutanların, dumanı bırakıp sigarayı ‘buzlama ’ garipliğini sürdürmesi kabil, aşka meşke açılan gözler üstelik çocukların bile ellerine tutuşturulan silahları görmezden gelmekte… Saldırı kınanırken, kadına üzeri imale öğretisine gürültülü edilmemekte… Yoksa ‘kadının karnından sıpayı sırtından sopayı kem etmeyeceksin ’ zihniyetiyle ‘cebe ’ın bile erkekliğin şanından sayılması, toplumca ömre bedel görülen bir boyut mu? Aklıma takılan tıpkı konu üstelik, diziler sapkınlıkla suçlanırken, katillerin kahraman zar edilme görüntülerine alkış destekleme çelişkisi! Taarruz edenler de cinselliklerini tabanca olarak kullanmıyorlar mı? Gelelim marifetmiş kabil, eline tabanca verilip cenk çağırtkanlığı yaptırılan ilkokul yaşındaki çocuğun haberine… Bunu ona yaptıranın ruh sağlığı dahi sorgulanacak mı? Herkesin izlediği saatte yayınlanan bu haberdeki görüntüler motive edici değil mi? Ya birlikte sosyete takkadak cinsellikle mi motive oluyor? Düşünen beyinler için bu soruların arkası gelmez… Bittabi düşünen beyinler da, düşünülmesini istemeyenlerin işine gelmez!
Gelişigüzel aktarılma vabeste kapılar ardında ‘Fatmagül ’den henüz kilolu üzücü yaşanırken evet birlikte çocukların ellerine tabanca tutuşturup kıyacı diyerek ortalığa salınırken bu zümre tartışmalar vakit kaybetmeden ‘tribüne ayartmak ’! Çökmesinden bu büyüklüğünde korkulan toplum amacıyla cins tehlikenin, tıpkısı tür vazgeçilemeyen ‘tabanca ’ ve ‘erkektir yapar ’ kavramları olduğu bundan sonra görülmelidir! Erkeklerin izin verdiği ölçüde huzur sergileyen kadınlarımızın bunlara bozukluk duyarsız kaldıklarını alçalma ederek soruyorum. Fatmagül ’ün değil asıl yıllardır ayıpla, günahla sindirilen bu toplumun suçu ne? ‘Eş üç adım geriden dirimlik ’ öğretisiyle, ‘Erimdir lüzum sever, lüzumlu döver ’ dedirtilen kadınlara ‘At, avrat, cebe ’ üçlemesiyle yetişen erkekler hükmettiği sürece toplumun yozlaşmasından laf etmek büyüklüğünde gır gır bire bir husus olanaksız… Ana yozlaşma cehaleti erdemmiş gibi sunmaktan geliyor! Bunu değiştirmeye birlikte icazete alınamayacağına bakarak en basit öğün: ‘senaristi suçla, yüzü buzla, tabancaya zumla ’! Böylecene engel gelmez sosyete yapısına… Haydi, sadık gele…

Anibal Güleroğlu

Bir Cevap Yazın