Şenay Düdek yazdı

Hoşçakal Defne çokça üzdün bizi

Develik Joy Foster ’ın erken ölümü, bana bakarak bütün Türkiye ’yi yasa boğdu. Allah ’ın takdir-i ilahi. Ama beni çok daha fazla üzdü. Çarşamba haset, saat 08.00 ’bile haberlerde öğrendim. Dünyam yıkıldı. Sebep mi? O latifçe, acun şekeri yağız kızın, bebekliğini bilirim. Bire Bir yaşındaydı sanırım. Ego bile 16-17. Nazik Efes Oteli ’nin havuz başında, altında ihtimal birlikte benzeri kilogram bez tutkun, çıplak aynı kız çocuğu, emanet mi, sevimli… Ele avuca sığmıyor… Herkesin sevgilisiydi.

***
Annesi Hatice birlikte anca. Tanımayan yoktu Hatice ’yi ve minik Develik ’yi. Özellikle dahi İzmir Fuarı zamanı, Develik, havuzdaki ünlülerin maskotuydu. Altındaki çaput yüzünden, yampiri koşturur, o kıvırcık marul, amma hep yalçın duran saçları onu çokça gönül kılardı. Annesi Hatice ’birlikte herkesin yardımına koşan aynı İzmirliydi. Adamakıllı ayrımsız butiği vardı… Hayat gayesi… Hayat, hepimizi bire bir yerlere attı. ‘Güzel Dobra ’evet başladığım sene, Hatice beni buldu. Defne artık ekranların müstehap tıpkı oyuncusu ve sunucusu olmuştu. Yârenlik baştan başladı… 2008 yazında Defne, Çanakkale Behramkale ’de Joyy-İnn ünlü tıpkı butik otel açtı. Evlendi. Hatice ile beni arayarak, “Şenay Bacı sıkıldım İstanbul ’dan. Iyi tıpkısı otel. Assos ’a ihtilas oldum. Artık burada yaşayacağım. Seni ve dostlarını bekliyorum” dedi… Ama olmadı. Yürümedi otel. Ekranlara, mesleğine benzeri aktarılma küstü.

***
Yaz başı, Hatice, İzmir ’in sembollerinden sevgili Aysel Abla, Radika ’nın sahibesi Sürgün, bahçede lafladık. Hatice, Defne ’nin ayrımsız soy istediği başarıyı yakalayamadığından yakındı. Devrisi çağ Defne telefon açtı, “Şenay Abla ya ego ne ant yırtacağım?” dedi… Yırttın Defne, hem de hangi yırtma. Senin sağlığında, başarılarında yegâne sözcük etmeyen televizyonlar, yegâne satır yazmayan gazetelerde manşetlere çıktın… Yer tehlikeli bilgi kanalları dahi, seninle ilişkin az daha belgesel yaptılar. Defalarca haberlerini gülen yüzünle yayınladılar. Koca 7 ’sinde neyse 70 ’inde dahi odur. Sen o yaşı göremedin, amma bütün bebekliğindeki, çocukluğundaki Defne ’ydin. kıvracık. Acun şekeri. Yalnız, benzeri da can yanın vardı. İnsanların bilmediği, içine attığın… O içine attıklarınla gittin… Elan yazılacak çok madde var. Amma, beddua Develik intizar içimden gelmiyor. Mekanın behişt olsun… Yırttın ama ölümünle be Develik…

Şenay DÜDEK

Bir Cevap Yazın