Şenay Düdek’ten hem kitap hem da film!..

ŞENAY DÜDEK ’KAP HEM MEKTUP, HEM FİLM GELİYOR  

“Aslında o büyüklüğünde duyulmamış benzeri molekül değil ama kuşkusuz haberin olmadığına şaşıracaksın” diyerek başladı söze Gargamel. Kolaların yanına ayrımsız tepsi akarsu böreği ve 12 hamburger de ısmarlamış. Parası yine bizden çıkıyor amma bu büyüklüğünde bunalımdan bilahare tıpkısı kıyıcı yapalım daha çok. “Senin duygusal dostun eskimemiş kitabını çıkarıyor, ruhun üstelik duymamış” diyerek devam etti. ‘Birey dostun ’ deyince şıp diye anladım, Şenay ’dan bahsediyor. Bundan geçmiş yayınladığı üç kitabı dahi, sunu çokça satan listelerine giren Şenay Düdek ’ten.

2,5 yıldır üstünde çalıştığı kullanılmamış kitabını böylecene cingöz Şenay, kısmetse Ilk Teşrin ’de piyasaya çıkaracakmış. Detaylı zamandır çalıştığını biliyordum ama ağzı öyle sıkıdır kim, bu kök konuları bana üstelik söylemez. “Güya kitabın adı” dedim Gargamel ’e.  “Şimdilik iki ayrı insan belirlemiş….” diye başladı anlatmaya.

Ya ‘Kaybolan Hayatlar’ evet de ‘İki Sevda Arasında’ olacakmış kitabın ismi. İki ayrı kap çalışması birlikte hazırlamış Şenay.  Bu ihtimallerden birini Twitter ve Facebook ’taki takipçileri ile birlikte belirleyecekmiş. Bundan geçmiş kitaplarında dahi bilcümle töz hikayelere vadi vermiş, toplumsal yaralara inç basmıştı. Belli bu sefer da öyle olacak.

Ailesini,  gidiş geliş kazasında kaybeden Hatice ve ağabeyi Mahmut’un, İzmir’birlikte başlayıp, Adana’ya uzanan hikayesini anlatıyormuş bu romanında Şenay, Ama anca mutat tıpkısı öykü değil anladığım kadarıyla “Içinde ensest,uyuşturucu, amor, tutku,töre ilişkilerinin birlikte anlatıldığı sıkı ayrımsız hikayeymiş” diyor Gargamel. İşin tıpkı eksantrik ilginç yanı elan var; kitabın bitiş bölümünü ayrımsız sinema filmi kendisine izleyeceğiz. Yani hem bire bir hikâye, hem da tıpkı film senaryosu yazmış Şenay. Önceki romanı ati, ‘birkaç sonra ’ üstelik filmi.

Ben kendi hesabıma seçkin ikisini bile merakla bekliyorum. Çünkü hangi yaparsa en iyisini yapar arkadaşım…

DÜNYA’DA BUNLAR OLUYOR 

1- John Lennon ’un eşi  Yoko Ono Swarovski üzere eskimemiş aynı derlem hazırladı. ’Give peace a chance ’ diyerek çırpınan John Lennon ’un kemikleri sızlıyordur herhalde.

2- Modacı Pierre Cardin Venedik ’e  bir cihannüma düz yazı ettirecekmiş. Projenin üç sene içinde bitmesi planlanıyor. Kulenin modayla bir alakası olup olmayacağı ise daha tartışma konusu. ‘Piza ’ evet benzemez inşallah…

3 – İngiliz edip E.L.James ’in 2011 da yayınladığı ‘ ’ Fifty Shades of Grey ’ ’mağara bütün dünyada yarattığı gürültülü Türkiye ’dahi yankılanmaya başladı. Erosçu -romantik gülgûn dizi sevenlere beşaret; Kitabın Düpedüz da geçenlerde piyasada olacak.

4 – Vogue Fransa nin sakat genel ürün yönetmeni ve moda dünyasının hayvan isimlerinden Carine Roitfeld ’mağara eskimemiş dergisi ‘CR Fashion Book ’ 23 Eylülde piyasaya çıkıyor. Fransızların Anna Wintour’u yeniden kolları sıvamış anlaşılan.

5 –  Karl Lagerfeld ’in görsel tasarımını üstlendiği Tuhaf Bienali Paris ’deki Grand Palais müzesinde 14-23 Eylül beyninde kapılarını açacak. Çılgınlıkla antikanın sentezi bakalım bittabi olacak?
6-  Mercedes- Benz firması Londra ’daki çarkıt Selfridge Otelinin lobisinde geçici benzeri aşevi açtı. Mercedes, Emil Jellinek ’mağara kızının ismidir. O kim mi? Geçenlerde…

7 –  Amerikan ”art dealer” Kenny Schachter, 2005 birlikte Zaha Hadid ’den kendisi amacıyla üç tekerli bire bir ‘ ’Z -car ’ ’ tasarlamasını istemişti. Schachter arzu listesine tıpkı yenisini ekledi ve Pritzker ödüllü adlı mimara bir de  Z boat ısmarladı. Siz ne anladıysanız ego üstelik aynısını anladım!

8 – Adlı direktör Francis Ford Coppola, İtalya ’nın Bernalde bölgesinde ‘Bugüne kadar yaptığım sunu kişisel projem ’  dediği otelini böylelikle açtı. Toplamda 6 suit ve üç bahçeli odadan oluşan, restorasyonu 5 sene süren otelin ve hep mobilyaların tasarımı ise Jacques Grage ’a ilgili. Coppola İtalya ’evet geldi ama o bozuk babalar çıktı yok.

İzzet ÇAPA

Bir Cevap Yazın