Sennur Sezer’i kaybettik!

Hürriyet’te düzlük düz habere göre toplumcu, gerçekçi şiirimizin önde mevrut isimlerinden biriydi Sennur Sezer. Geçmiş ömrünün çoğunu birlikte geçirdiği, 48 yıllık eşi, yazar Adnan Özyalçıner ’le yaşadıkları evde serencam nefesini verdi.

Sennur Sezer için zaman saat 12.00 ’birlikte Evrensel gazetesinin Kocamustafapaşa ’daki tarz binası uğrunda ihtifal töreni düzenlenecek. Sezer ’in cenazesi, Teşvikiye Camisi ’nde kılınacak ikindi namazının peşi sıra Zincirlikuyu Mezarlığı ’nda toprağa verilecek. Şairliğinin yanı sıra edebiyat ve yazın tarihi alanında de eserler veren; üs ve müstear isimle alelhusus Yeşilçam ’a çokça sayıda senaryo yazan; mütenevvi bilgilik ve antolojilerin oluşturulmasında payı mevcut Sennur Sezer, Türkiye toplumcu hareketinin ve işçi sınıfı mücadelesinin aynı parçası olmaktan dahi tek geri durmadı. Gençliğinde Taşkızak Tersanesi ’nde çalışırken başladığı politik mücadelesini ömrünün serencam gününe kadar sürdürdü.

PEK HADDINDEN FAZLA ÖDÜLÜN SAHİBİYDİ

12 Haziran 1943 ’te Eskişehir ’dahi doğan Sennur Sezer, 1959 ’de İstanbul Kız Lisesi ’nin ikinci sınıfından ayrıldıktan sonradan Taşkızak Tersanesi ’nde çalışmaya başladı. 1965 yılında Dirlik Yayınları düzeltmenliğine geçti. 1967 yılında Adnan Özyalçıner ile evlendi. 1982 yılına büyüklüğünde çeşitli yayınevlerinde ve ansiklopedilerde düzeltmenlik, mukavemetli yazarlığı yaptı. Ilkin Cihanşümul gazetesi ve Evrensel Firez dergisi tutmak amacıyla çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Sennur Sezer ’mağara türlü yayınevleri vasıtasıyla yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor. Sezer ’in başlıca koşma kitapları beyninde ‘Gecekondu ’ (1964), ‘Haram ’ (1966), ‘Dayanım ’ (1977), ‘Sesimi Arıyorum ’ (1982), ‘Bu Resimde Kimler Var ’ (1986), ‘Ası ’ (1991), ‘Kirlenmiş Kağıtlar ’ (1999), ‘Bir Annenin Notları ’ (Latif Şiirler 2002), ‘Dilsiz Dengbej ’ (2001), ‘Akşam Ezanı Haberleri ’ (2006) ve ‘İzi Kalsın ’ (2011) sayılabilir.  Sezer literatür alanında sağlam haddinden fazla hediye kazanmıştı.

SON FOTO

Sennur Sezer akıbet yerine geçtiğimiz ilişki haset Beşiktaş Belediyesi yoluyla PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası ’nın desteği ile gerçekleştirilen Dağlarca Şiir Ödülü ’nün jüri toplantısına katılmıştı. Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen, Sennur Sezer ve Tarık Günersel ’den oluşan seçici kurul, Şükrü Erbaş ’ı ‘Pervane ’, Ömer Yiğitlik ’i ise ‘Pas ’ adlı kitaplarıyla ödüle derece gördü.

İFADEMDİR

Evliyim…
İki çocukluyum
Ozanım
Düzeltirim
Çocuklarımdır
Hep çocukları dünyanın
Evet kaygılıyım
Çocuklarım üzere
Korkmasınlar isterim
Çalınışından kapının
Saygılıyım kurallara
Bu yüzden kavait
Saygılı olsun isterim
İnsana
Olur ozanım
Çocuklarımdır
Bilcümle çocukları
Dünyanın
…….
İnsanın insandan korkmasına karşıyım
Işte bunun içindir
Hep yazıp
Altına imza attıklarım

Bir Cevap Yazın