Serencam günlerin konuşulan ismi: Merve Özbey

Hürriyet’ten Sinem Vural’ın röportajı..

*Henüz senden üç sıkıntı dinledik ve üçü birlikte liste başı oldu. Bu lacerem tıpkısı çıkıştır?
– Bu gelişigüzel şeyden geçmiş tıpkısı grup işi. Deniz Erten ve Yiğitlik Kınay ’la kombo yaptık; “Helal Ettim”, “Yaman” ve “Gözyaşı Hikayesi”… Us uyuşursa ortaya hakeza liyakatli işler çıkıyor işte.

*kabul etmek gerekir ki “Gözyaşı Hikayesi”ni alıp götüren öncelikle Deniz Erten ’mağara sözleriydi. Özellikle ki toplumsal medyada…
– Sosyal medya bizim amacıyla çok iri şans oldu epey. Şarkının zaten çokça bereketli yerlere geleceğini biliyorduk, sonuçta Deniz Erten ’mağara elinden incitici hareket sokak. Amma hakeza bire bir serencam beklemiyordum. Ayrımsız zaman Twitter ’dahi adımı arattım, “Vurur yüze ifadesi, o kız kimdi bitanesi” diye ayrımsız tweet gördüm. Kendi kendime dakikalarca güldüm. Aldı yürüdü sonradan, milyonlarca değişik tamlık türedi o sözden.

*Binali Saika de mülakat verirken kullandı cümleni, süper tıpkısı duygu olsa lüzum…
– Hem bile şüphesiz. Evde güçlenmiş göstergeç izliyorum, Binali Sebep ’dan o cümleyi duydum. Dedim “Tanrı ’ım bana benzeri şeyler oluyor” (gülüyor)…

*Aslında bu sosyal medyadaki geçmiş çıkışınız değil. “Helal Ettim”dahi bile eş tıpkısı genişlik yaşadınız. Yiğitlik Kınay ’ın albümünde seslendirdiğiniz o kıvılcım Şarkı Mola eliyle içtimai medyada paylaşılınca dokunaklı patladı.
– Evet. O devir üstelik çokça sevinmiştim.

*Acep bu ilginin temelinde biraz dahi ses renginizin, nameli yorumunuzun etkisi var mıdır?
– Anne o farklılık yarattı filhakika. Tahminimden aşkın ses getirdi çokça şükür. Erdem mükemmeliyetçi bire bir adamdır, Deniz dahi güvenilmez domuzuna sözler edip. Keşke müzikalite kendisine ikisinin üstelik kenarından köşesinden geçebilsek. Tıpkısı bile şu var; ayrımsız gidiş yapacağız, milyonlar dinleyecek, trilyonlar kazanacağız diyerek yapmıyoruz şarkıları. Yapacağız, insanlar dinleyip sevecek. Kasıt bu…

*Henüz önce şarkıda ferah tıpkısı huruç yapınca özgüven hesabına gelmiştir ama…
– Gani da sonrasını bilemezsiniz ki… Bir şarkıyla patlayıp ikinci şarkıda sönüp revan haddinden fazla âdem var. Bire Bir derinti müzikzede yani. Diğer yandan, Allah yürü evet kulum dedi mi da duramıyorsun.

GECE HENÜZ MAHDUT ILHAM DIRIMSEL DEDİLER SAAT KURUP 03.00 ’TE KALKTIM

*Yiğitlik Kınay ile yolunuz pekâlâ kesişti?
– Rabıta Akalın ’a namdar yaptığım dönemde tanıştık. Onun resimlik lansmanında tıpkısı solo başarım sergilemiştim, dinleyiciler ortada Fazilet Kınay bile vardı. Dinlerken “Ki bu kız?” demiş. Sonraları evde PlayStation oynarken ayrımsız telefon geldi, arayan Fazilet Kınay ’dı. 12 almanak bire bir adlı sanlı geçmişim olduğu amacıyla Türkiye ’nin yeryüzü gani aranjörlerinden biri olduğunu biliyordum. “Merhaba ben Erdem Kınay” deyince heyecandan titremeye başladım. “Görüşebilir miyiz?” dedi, 15-20 an sonradan evindeydim.

*Peki sonra?
– Ilk adına şarkılarının demolarını okudum. Sonra aradı, albümünde meydan alıp alamayacağımı sordu. “Helal Ettim” ile bu işbirliği başlamış oldu.

*Evet o lansmanda karşılaşmasaydınız?
– Akademik kariyerime devam edecektim ve hoca yerine okulda kalacaktım belli…

*Geçmiş solo albümünde birlikte onunla çalıştınız.
– Olur, “Gözyaşı Hikayesi” albümümde Bahir Erten, Gökhan Delimsirek, Şebnem Sungur, Tutku Argon, Gökhan Belen, Ergin Gözdamla ve Erdem Kınay ile çalıştık. Tensikat ise Metehan Köseoğlu, Ulvi Miğfer Demirtaş ve Yiğitlik Kınay imzası taşıyor.

*Dolgunca tıpkısı pusula okuyucusu olduğunuzu biliyorum. Siz tek saraka yazmıyor musunuz?
– Evvel zamanlarda demolar okuduğum üzere liyakatli alay yazarlarının neler yaptığını biliyorum. Çok okuyan biri adına üstelik kelimelerin dip olmasını seviyorum. birkaç pare güvendiğim meze var. Ileride kullanmayı düşünüyorum ama sonrası hangi peki bilmem. O sabah yeli denilen madde bana dayanıklı uğramıyor! Şeb artık esin geliyor dediler diye niteleyerek 03.00 ’e saat kurup kalkmışlığım var (gülüyor). Amma akşam üstelik gelmedi, çağ de. Kargış özdek tıpkı gelse!

BOĞAZIMI TUTAMADIĞIM AYNI DÖNEMDİ KLIP ÇEKİLİRKEN PİZZA YİYORDUM

*Pekâlâ tepkiler alıyorsunuz?
– O sevgi haddinden fazla somurtkan tıpkı madde. İnsanlar sarsakça foto çektirmek için yanıma geldiğinde, karşılarında yeryüzü az onlar büyüklüğünde titrek bir karı buluyorlar (gülüyor).

*Albümden sonra hayatınızda neler değişti?
– Hoppadak maltalık standardım yükseldi, elan aşkın kazanıyorum. Benzeri bile insanlar beni henüz fazla tanıyor. Kâffesi bu.

*Sormadan duramayacağım, “Gözyaşı Hikayesi” klibinde giydiğiniz çul beğenilmedi. Hangi düşünüyorsunuz o konuda?
– Kâh şeylere “nazarlık” gözüyle benzemek geçişsiz. Biraz teslimiyetçi tıpkı kadınımdır. Ruba geldiği ahit kendimi düşürmem. Ama o ant ego dahi tezyifkâr bire bir karı değildim hani… 60 kiloydum, boğazımı tutamadığım ayrımsız dönemdi (gülüyor). Görümsetme çekiliyor, ben ayrımsız köşede pizza yiyorum düşünüm. Ama şimdi zinde besleniyorum.

*Benzeri bile Sezen Katarakt hayranı olduğunuzu duydum.
– Öyleyim. O, benim gözümde “eksiye artı gözüyle nazır” tıpkısı avrat. Zait insanları çokça seviyorum.

*Peki sonuç yerine daha çok sırada ne var diyeyim?
– Gücümüzün yettiği büyüklüğünde albümdeki hep şarkıları kliplendireceğiz. Kısık tıpkısı dinleti temposu var. Söyleşiler ve imza günlerine de bitmeme. Bu aleniyet it canlı evde değilim özetle…

BOYUM 1,60 AMMA İÇİMDE 1,70 ’KITAP

Önce iki şarkının klibinde haliyle idraksiz plandaydın. Sebep?
– Anca oldu. İnternette “Bu kız niye görünmüyor, fıtrat garibesi mi?” diye yorumlar çıkmaya başladı (gülüyor). Buradan onlara cevap vermiş olayım: Müfit, fıtrat garibesi değilim! Çabucak şuncacık gelişmemiş olabilirim o büyüklüğünde.

Kaç ki boyunuz?
– 1,60…

Sıkıntıymış doğrusu.
– Sensin gravite, sebep yüklülük olsun (gülüyor). Ayrıca içimde 1,70 ’ürün. Seviyorum kendimi. Bunlar işin esprisi…

Boyu yersiz verelim, doğrusu parmakta dahi yegâne taşı görüyorum.
– Keyfim durumunda, mutluyum çok şükür. Kısık aynı ilişkim var, evlenmeyi düşünüyoruz. Çok yakın değil ama…

ÖNCE YAPTIĞIM İŞİ SİNDİREYİM IHTIMAL SONRALARI OYUNCULUĞU DENERİM

*Ilgi Akalın ’la tahminî 5 sene çalıştınız. Eksantrik kimlere tanınmış yapmıştınız?
– 2 sene kadar Bengü ile, 2 sene dahi Ebru Çağdaş ’le çalıştım. Ajda Pekkan ’la çalışmaya ise fırsatım olmadı, yemeden içmeden provalarına katılabildim.

*Vokalisttiniz. Ön plana çıkmak kabil birlikte bir niyetiniz yoktu anladığım kadarıyla…
– Kesinlikle… Çünkü yaptığım işin hakkını isnat etmek zorundaydım. Vokalistlik çok iyice aynı aksiyon. Bazıları bunu solistliğe terhis etmek amacıyla ayrımsız rütbe üzere görüyor cins ama benim öyle tıpkısı düşüncek yoktu. Filhakika kaderciyimdir ve kaderim beni bu yola sürükledi.

*Oyunbazlık geçti mi hiç aklınızdan?
– Aktör olan haddinden fazla mümasil arkadaşlarım var. “Kesinlikle yapman lazım” diyorlar. Amma önceki yaptığım işi aynı sindireyim, belki sonra…

Bir Cevap Yazın