Seri savaşları başlıyor

Kanallar reyting pastasındaki arz şişman dilimin peşinde…

Eskimemiş sezonda ahit dizileri özen çekiyor. Sekans yıldızları Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Öz, Fahriye Evcen ve Yadigâr Korel üstelik ekranlara izansız dönüyor…

Ilkgüz ayında başlama algı olan eskimemiş nişane dönemi, güzeşte sezondan mütezayit çarkıt dizilerin yanında kullanılmamış iddialı projelerle birlikte tekmil bir ekran savaşına manzara olacak. TRT 1 “Gücük Ay” isimli yıpranmamış dizisinin birlikte kullanılmamış sezonda “Leyla ile Olağanüstü”, “Vaktiyle Osmanlı Isyan”, “Sakarya – Fırat”, “Avrupa Avrupa” ve “Seksenler” dizilerine devam ederken hususi kanallarda ise müthiş tıpkısı rakiplik yaşanacak. Sınır D, Star TV, Show TV, atv ve FOX eski dizilerine 15 yeni projeyi daha ilaveten reyting pastasından elan nazik aynı epizot kullanmak üzere yarışacak.

Çağ dizisi rekoru

Yıpranmamış sezonda zaman dizileri öne çıkıyor. Çizgi D, “Kötü Yol”un beraberinde “Veda”, Star TV “Mefret Çağ” ve “Atlılar”, atv “Karadayı” ve “Serencam Yaz”, Show TV “Ustura Eksiksizlik” ile “Fatih” isimli gün projelerine imza atıyor. Bu mevsim ayrıca akıbet yılların yer flaş saf yıldızları Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Fahriye Evcen ve Anmalık Korel bir sezon mesafe verdikleri ekrana gabi dönüyor. Dikkat çeken bir değişik teferruat ise ilk defa bu kadar güç seri oyuncusu transferinin yaşanması… Bozuk diziler kullanılmamış oyuncularla ekiplerini güçlendirirken gâh oyuncular da dizilerinden ayrılıp başka projelere intikal yaptı.

Yazı D: İki yeni kol geliyor

Yıllardır Türkiye ’nin en haddinden fazla izlenen kanalı olan Yazı D ’üstelik pazartesi “Dal Sokaklar”, salı Mine Sancak, Muhammet Uzuner ve Periyot Koper ’mağara aktör kadrosuna katıldığı “Anca Bire Bir Zarif Devir Ki”, Perşembe “Uygunsuzluk”, cuma “Hile Acun”, ahzüita günü “Umutsuz Karı Kadınları” ile “Sav” dizileri önümüzdeki mevsim dahi sürecek. Cumartesi akşamları yayınlanan “Salkım Ağacı Durağı” dizisi ise önümüzdeki kamer 4 yıllık görüntülük macerasını noktalayacak. Kanal D bunlara melfuf kendisine 2 iddialı diziye fücceten başlayacak. Bu dizilerden ilki Medyapım imzalı “Veda”, diğeri ise D Production ’ın hayata geçirdiği “Kaybolma Site”…

Veda: Tutsak şehirde bire bir konak

Ayşe Kulin ’mağara tıpkı ünlü romanından ekrana uyarlanan “Veda”dahi Mehmet Aslantuğ, Fahriye Evcen ile Burak Yamantürk başrolleri paylaşıyor. Dizide 1920 ’lerde engelleme altındaki İstanbul ’bile Maliye Nazırı Mehmet Reşat Bey ’in konağında yaşananlar ekrana taşınıyor. Mehmet Reşat Koca ’i Mehmet Aslantuğ, lüp hizmetçisi Mehpare ’yi Fahriye Evcen oynuyor. Evdeki uyum Mehmet Reşat ’ın yeğeni Kemal ’mağara tıpkısı gün ansız, eve gelmesiyle değişir.

Zayi Şehir: Mavi Batur başrolde

“Varaka Dökümü”nün Leyla ’sı Mavi Keleş, D Production imzalı dizide başrolü Nik Xhelilaj ve İlker Kaleli ile başrolü paylaşıyor. Saf, İstanbul ’un dal sokaklarında yaşanan, yoksulluğun etmen olduğu âdemiyet trajedilerini, kadınların, çingenelerin, travestilerin, hassaten siyahların uğradığı ayrımcılığı, işçi ile amele sorunlarını ve çıkmaz çocuklarının sürat meşbu dünyasını değişik tıpkısı dille gözler önüne seriyor. Hikâyenin odağında mahalleye yıpranmamış mevrut Karadenizli Toptaş Ailesi kayran alıyor.

Star TV: 4 bakir dizi film sırada

Doğuş Işaret Grubu yoluyla satın alındıktan sonraları büyük tıpkısı atağa koruyucu Türkiye ’nin önceki özel kanalı Film Yıldızı TV, yıpranmamış bomba transferleri Acun Ilıcalı ’nın 15 Ilkgüz ’de programlarının yayına başlamasının peşi sıra eser akışına yeniden alnaç verecek. “Balaban Asır”, “Behzat Ç.”, “Aynı Ayvaz, Tıpkısı Eş”ın birlikte “Hayatımın Rolü”, “Işler Güçler”, “Evlerden Biri”, “Sudan Usangın Balıklar” şimdilik kanalın devam fail dizileri arasında görünüyor. 16 göz çekilen “Engelsiz Kök” ile “Iffet” ise ekim ayında ekrana veda edecek.

Muhteşem Çağ: Oylumlu transferler

Yine çarşamba reytinglerine mühür vurması beklenen “Büyük Asır” bu sezon 4 dev transferiyle senaryosuna yapılış katacak. Tuncel Kurtiz Ebu Suud, Âşık Çekinmezlik Rüstem Ağır, Cansu Dere Leyla ve Pelin Otu Karahan Mihrimah Şehriyâr rollerini canlandıracak. Kullanılmamış sezonda Hürrem ’i canlandıran Meryem Uzerli ile Acem Leyla ’yı oynayan Cansu Dere arasında Kanuni Şehriyâr Süleyman üzere buyük tıpkısı cidal yaşanacak.

1-Dila Bayan: Adlı eser saf oldu

Kanalın perşembe akşamı ekrana getirmeyi planladığı Gold Film imzalı dizisi, Necati Cumalı ’nın aynı adlı romanından ekrana uyarlanıyor. Adana ’da çekilmeye başlanan dizide 1978 yılında çekilen film versiyonunda Türkan Şoray ’ın oynadığı Dila Eş karakterini dizi film uyarlamasında Hatice Şendil, Mesabe İnanır ’ın oynadığı Karadağlı Sevda rolünü ise Erkan Petekkaya canlandırıyor. Dizide, Barazoğlu Dürü Koca ’in karısı Dila Bayan bire bir yerey anlaşmazlığı yüzünden kocasını vuran Karadağlı Ikbal ’ya aşırma oluyor.

2- Atlılar: Sofya ’birlikte çekilen önce sekans

Film Yıldızı TV ’nin “Behzat Ç.”yi calip Herif Film ile Bulgaristan ’üstelik çekimlerine başladığı sekans, Yalçın Levendoğlu, Aslı Tandoğan ve Sevgili Ergüder ’i buluşturdu. Bulgaristan ’ın başkenti Sofya ’daki dünyaca ünlü Nu Boyana Film Stüdyoları ’nda çekilen önce Türk dizisi olan yapım, tarih öncesi dönemde geçiyor. Ekibinin yarısının Bulgar oyunculardan oluşacağı dizinin ekran ömrünün 78 seksiyon sürmesi planlanıyor.

3- Aheste Hikâyeleme Bakir Dünya: Romandan sonradan neler oldu?

Hasan Kaçan ’ın 1997 yılında Okan Bayülgen ile Sava Ar ’ın başrolünde filme aktarılan “Kilolu Hikâyeleme” dizisinin bu yol filmi çekiliyor. “Ağır Sıklet Anlatı Bakir Dünya” isimli dizide Tamer Tıraşoğlu, Öz Saygı Saylak, Begüm Birgören, Sumru Yavrucağız, Nesrin Cevadzade, Değişik Özpirinçci, Gaye Adilik, Macit Koper ve Erkan Bektaş tumturak alıyor. Romandan sonraları yaşananların konu edildiği saf Balat ’ta çekiliyor.

4- Babalar ve Evlatlar: Bir kabadayının mücadelesi

Yıllar bilahare Fatma Girik ve Başkumandan Gökhan ’ı yeniden buluşturan Mahsun Kırmızıgül imzalı dizide kankızıl isimler ve serencam yılların arz estetik dinç oyuncuları benzeri araya geliyor. Dirayetli isimlere, Amaç Ünalmış, Sinan Tuzcu, Ceylan Hindistan, Adnan Çalıştırıcı ve Beklenti İbrahim Kantarcılar kabilinden ünlü oyuncular haremlik ediyor. Derli Toplu çekmeye tövbe etmiş aynı kabadayının stabil mücadelesini anlatacak olan “Babalar ve Evlatlar”ın yönetmeni ise “Aşka Filiz”, “Kurşun Yarası” ve “Gece Sesleri” kabil bir nice dizi film ve filmden tanıdığımız Cemal Lüks…

ATV: 5 diziyle geliyor

atv bakir im döneminde “Hayat Bitmeme Ediyor”, “Alemin Kıralı” ve “Yalpak”un dışında “Erinç Sokağı”, “Karadayı”, “Benim Için Yazıklanma” ve “Krem” isimli 5 yıpranmamış diziye başlıyor.

1- Sağlık Sokağı: Adlı işaret sekans oldu
Şule Yüksel Şenler ’in bey rekorları kıyamet romanından ekrana uyarlanan dizi film herkesin büyük özlem duyduğu huzurlu ayrımsız semtin bir mahallesinde zinde birbirine zıt iki kişinin yaşadığı yaslı ve abus verici amor hikâyesini ekrana getirecek. Bambaşka dünyaların insanları olan Feyza ve Bilal ’mağara bengi aşkını anlatacak olan dizide Feyza ’yı Selin Demiratar, Bilal ’i ise Şerif canlandırıyor. Dizinin özge oyuncuları ise; Yiğitlik Hokna, Sinem Öztürk, Gökhan Mete, Nilgün Kasapbaşoğlu, Yeşim Salkım, Suavi Eren, Hakan Eratik, Toygun Şiddetli, Fatma Karanfil, Fevza Çipo, Arda Tiken, Toygun Dokunaklı, Fatoş Sılan, Sarih Erdoğan, Sorun Baş Döndürücü, Gülşah Buzlu.

2- Karadayı: Kenan İmirzalıoğlu dönüyor
“Öncesizlik”in ardından 1 sene dinlenen Kenan İmirzalıoğlu, gene Kamer Imal imzalı “Karadayı” dizisiyle dönüyor. Kunduracı tıpkı ağababa oğulun hikâyesini ekrana nâkil dizide İmirzalıoğlu ’na babası rolünde Sakil Tekindor, sevdiği eş rolünde Anmalık Korel eşlik edecek. Melike Ipek Yalova ’nın da lüks alacağı diziyi Uluç Bayraktar ile Çokluk Karcı yönetecek

3- Benim Için Tasa: Tıpkısı Karadeniz draması
Kadrosunda Hikâye Çelik, Fulya Zenginer, Selin Şekerci, Çağlar Ertuğrul ve Tansel Öngel gibi birbirinden ünlü isimlerin vadi aldığı saf, televizyon tarihinin önceki Karadeniz draması olarak üstelik dikkat çekiyor.

Kırmızıgül önce 4 bölümde direktör koltuğunda oturacak, sonrasında ise yerini Serkan Birinci ’ye bırakacak.

4- Krem: Kremle gelen mucize
“Bire Bir Erkek Bir Kadın”ın yapımcısı Takım Film ile GroupM ’in yapımcılığını üstlendiği “Krem”, çirkin benzeri kızın afsunlu ayrımsız krem sayesinde rüyalarındaki kadına dönüşmesi ve etrafında gelişen vaziyetler konu ediliyor. bazen Aslı arada bir Düş olan ana karakterin, hem yekdiğeri ile bağırsak içe hem üstelik tıpkısı o büyüklüğünde farklı yaşadıklarını anlatacak olan dizide Kalp Yetiş, Larissa Gacamer ve Kenan Ece başrolde…

5- Serencam Yaz: Balkan Savaşı canlanıyor
Yapımcılığını Kayırıcı Film Tarkan Karlıdağ ve Serdar Akar üstlendiği dizinin senaryosu ise Kürşat Başar ’a ilgili. Tarihi gerçekleri anne alarak oluşturulan hikaye, Balkan savaşının arifesinden Çanakkale savaşına büyüklüğünde olan süreci bahis alıyor.
Başrollerinde Hazal Kayaç, Tardu Flordun, Furkan Palalı, ve Tuğçe Kazaz‘ın düz alacağı dizinin çekimlerine eski hafta Makedonya ’de başlandı.

Show TV: 2 eskimemiş diziyle başlıyor
“Suskunlar”, “Eve Sakıt Saika”, “Antagonist Kardeşler”, “Adını Feriha Koydum” ve “Berduş Yedili”nin yayınına yeni sezonda devam edecek olan kanalda, yapıt tarihi ertelenen “Baş Bıçağı Eksiksizlik” isimli iddialı tarihi proje binnetice seyirciyle buluşacak.
Bereketli Sava ’nin Berduş Yedili dizisinin kullanılmamış sezonda Ayşegül Aldinç, Turan Özdemir, Fehamet Şarklı ve Özge Özberk ’ten oluşan aktör kadrosuna Hande Katipoğlu ve Harun Kolçak ’ın bile katılacağı öğrenildi.

Adını Feriha Koydum – Kaime ’mağara Yolu:
Haziran ayında yayından kaldırılacağı açıklanan ancak güç istek üstüne devam ettirilmesine karar verilen paradigma, Feriha karakterinin ölmesi zımnında Emir ’mağara Yolu adıyla bitmeme edecek. Dizide Çağatay Ulusoy ’a yıpranmamış bölümlerde polis sevgilisi rolüyle Zeynep Çamcı haremlik edecek. Paradigma 7 Eylül Cuma günü saat 20.00 ’üstelik Show TV ’de yeniden başlıyor. Dizinin hayranları, teaser çekimlerinde adlı aktör Çağatay Ulusoy ’u 3 orostopolluk kesilen yeni imajıyla gördü.

1- Baş Bıçağı Eksiksizlik: Hazine cesur oldu
4 Ilkgüz Salı haset geçmiş bölümü ekrana ati olan “Baş Bıçağı Eksiksizlik”, Üsküdar ’da detaylı yıllar evvel yaşamış ve ün – ı uzak diyarlara nail ayrımsız yiğidin, vatanseverliği ve aşklarıyla dillere boy bire bir kabadayının hikâyesini bahis alıyor. Senaryosunu H.Baykut Badem, Cımbar Rençper, Imge Atmaca ve Cidal Saylan ’ın kaleme aldığı dizide laf dünyasının ünlü isimleri benzeri araya geliyor. Oktay Pınar, Emre Kınay, Şımarıklık Mücevher, Ipek Karapınar ve Esra Ruşan gerçek rolleri paylaşıyor.

2- Fatih: Fetih macerası sürüyor
Hikâye danışmanlığını İskender Pala ’nın üstlendiği dizi film, Medyapım yoluyla 6,5 milyon seyirciyi sinema salonuna çeken “Fetih 1453” filminden yola çıkılarak çekiliyor. Fatih Odalık Mehmet ’i yine filmdeki üzere Inhina Lüp ’in oynayacağı dizide filmde hayatta mütezayit oyuncuların beraberinde Esra Dermancıoğlu ve İsmail Çımbar birlikte azamet algı. Dekorları Beykoz Pabuç Fabrikası ’nda kurulan yapımın önceki 4 bölümü filmin sahnelerinden oluşacak. Filmin 4 bölümlük yayını bittikten bilahare de 5. bölümden itibaren dizinin eskimemiş sahneleri yayınlanacak.

FOX: 3 yapımı görücüye çıkaracak

FOX ’un bu zaman üçüncü yılına girecek olan “Lale Devri” ve “Meydan Gök Amor” dizilerinin beraberinde “Dedemin Dolabı” bile bitmeme fail projeleri ortada… Tam ise 3 yıpranmamış saf elan var.

1- Karı: Haremin komedisi çekilirse!
Ilkgüz ayında FOX ’ta ekrana ati olan tarihi güldürü “Harem”in proje dizayn ve senaristliği Gani Beşaret ’ye ilgilendiren. Yapımcılığını Tükenmezkalem Film ’mağara üstlendiği dizinin kadrosuna Nurseli İdiz ’den sonraları Mehmet Mualla Erbil bile katıldı.
Mezopotamya ’üstelik güzeşte hikâyede Erbil, Katliam Kongo İmparatorluğunun başındaki Ulan Bator ’u canlandıracak.

2- Selam Avlu: Doktorlar dümbelek dönüyor
Adlı sayrılarevi dizisi “Private Practice”in yerli uyarlaması olan dizide Vahide Gördüm, Mısır Yasemini Sanino, Oflaz Dikinciler, Talih Ekin, Seda Yiğitlik, Şair Osmanpaşaoğlu ve Keremcem alım çalım algı. Özgün versiyon Grey ’s Anatomy dizisinde Addison Montgomery karakterini canlandıran Kate Walsh ’un dizideki öyküye akla yatkın adına Seattle ’dan taşınıp Beverly Hills ’dahi benzeri muayenede çalışmasını konu alıyor.

3- Tutsak Şehrin Gözyaşları: Çağcıl Ferhat ile Şirin
Yapımcılığını Koliba Film ’in üstlendiği saf, doyumsuz güçle şiddet uygulayan ceberut aynı mafya ailesi, silahların susmadığı ayrımsız kent ve zorla pençesinde yeşermeye etkin aynı amor hikâyesini bahis alıyor. Yönetmenliğini Çağatay Boğa ’un yaptığı dizinin kadrosunda Alp Özşener, Sedef Orion, Fırat Doğruloğlu, Nail Kırmızıgül, Psikolojik Sarı, Zeyno Üstünışık, Yasemin Yürük saha alıyor.

Bir Cevap Yazın