Seri setinde Açık Deniz Altan’a ne oldu?..

İHA’üstelik yer düzlük habere bakarak Kocaeli ’nin Gebze ilçesinde mevcut Gebze Ustalık Üniversitesi ’nde planlı organizasyonda ödüle layık tanıdık Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, Yönetmen Sağlam Günay ve saf oyuncuları Açık Deniz Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Selcan Altun, Didem Balçın öğrencilerle benzeri araya geldi. Hediye Töreni öncesinde Gebze Belediyesi Mehterler topluluğunun benzeri dinleti verdi.

Ihsan töreninde enformasyon yapan Gebze Beceri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Bu yıl birincisi düzenlenen Firuze Kelebek Ödülleri ’nde, ödüllerin TRT ’nin yüzü sıcak dizisi Diriliş Ertuğrul ’un yönetmen, senaryocu ve oyuncularına verilecek olmasını, dizinin örf, anane ve tarihimize uygunluğu noktasında haddinden fazla manalı buluyor, dürü kazanan konuklarımızı kutluyorum. Ayrıca kol ekibini Fatih Şehriyâr Mehmet ’in otağını kurduğu Hünkar Çayırı ’nın yanı başındaki Gebze Beceri Üniversitesi ’nde konuk ediyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

“Budun olarak tarihin derinliklerine uzanan çokça esaslı bir geçmişimiz var” diyen Görgün, ”Medeniyet ve firez bağları itibarıyla çok ayrımlı yönlere uzanan bu tarihi sunu ferah şekilde yoklamak gereklidir. Üzülerek anlatım etmeliyim kim, az okuyan aynı milletiz. Umum bu noktada güneş merakını uyandırmada göstergeç dizileri kocaman saha tutuyor. Senaryoya sadık olduğu amacıyla mecmu tıpkısı tarihsel gerçekliği sunması beklenmese birlikte televizyon dizilerinin, döneme dair alçalma uyarı konusundaki önemi tartışılmaz. Bu yüzden zaman üniversitemizde konuğumuz olan Diriliş Ertuğrul dizisi, tarihimizi araştırmaya zaaf uyarı üstüne koskocaman aynı nümayiş dahi üstleniyor. Birçoğumuzun genel gün bilgisi Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ile Milli Savaş yılları ve Cumhuriyet’in kuruluşu arasındaki dönemi kapsar. Osmanlı öncesi beylikler dönemi veya Selçuklular dönemine dair bilgilerimiz kısıtlıdır. Aha bu döneme çırağ tutmaya çalışan ve izleyenlerde araştırma duygusunu tetikleyen Diriliş Ertuğrul dizisi ekibini kutluyorum. Dizide civar planda tutulan görsellik yardımıyla çadır ve çerge hayatından kemirmek kültürüne, makbul halı ve kilimlerden giyilen kıyafetlere büyüklüğünde metanetli çokça noktada atalarımızın nasıl yaşadığı zihinlerimizde canlanıp elan somut bire bir çözme alıyor. Şimdilerde kırıcı site hayatından kaybolan pek haddinden fazla değeri dizide buluyoruz. Ailenin hangi olursa olsun akşam yemeklerinde bir araya gelmesi, sofradaki herkesin ekmeğini sair birey ile bölüşerek yemesi içimizi ısıtan, özümüzde ve kültürümüzde var olan değerler” şeklinde konuştu.

Diriliş Ertuğrul dizisine emeği geçenleri bir öğün henüz tebrik kartı ediyorum diyen Rektör Görgün, ”Basübadelmevt Ertuğrul dizisini, sair dizilerden bizim gözümde ayıran üstlenmiş olduğu bu tarihi misyondur. Diziyi temas izleyişimizde tarihe çevrilmiş bu duyguları yeniden yaşamamızı sağlayıcı Basübadelmevt Ertuğrul dizisi ekibini, bugün ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu şalter ile Basübadelmevt Ertuğrul dizisine emeği geçenleri tıpkısı misil henüz tebrik ediyor, zaman aramızda oldukları amacıyla teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ’ad konuşmasının peşi sıra, GTÜ öğrencileri eliyle yılın Genişlik Dolgunca Monitör Dizisi seçilen Basübadelmevt Ertuğrul Dizisi ekibine Rektör Haluk Görgün ve öğrenci Kulüpleri marifetiyle ödülleri ikram edildi.

Konuşmalar ve ödül töreninin ardından sıra oyuncuları öğrenciler tarafından sorulan sorulara karşılık verdi. Ahenkli anların yaşandığı organizasyonda oyuncular ve sıra ekibi mevrut sorulara nükteli ve ilgiyle tıpkı şekilde yanıt verdi.

Söyleşide, Ertuğrul gazi karakterinde sizi calip neydi sorusunu cevaplayan aktör Açık Deniz Altan Düzyatan, “O aktarılma çok fazla senaryo okudum. Elimde haddinden fazla aşkın senaryo vardı. Ancak içime sinen temas senaryo yoktu o sezon gelenlerden. Eylül Döneminde dizi yapmayıp, Sülale ayını beklemeye karar vermiştim. Eksiksiz bu süre içerisinde Ertuğrul ’un senaryosu geldi. Akıbet zamanlarda okuduğum yer iyi senaryoydu. Şöyle benzeri kalın vardı, tarihi dizilerin zorluğunu burada ayn uğrunda bulundurmam gerekiyordu. Banal yapabilir miydik altından kalkabilir miydik. Gündüz dizileri yaparken siktirici başarabildiğinde haddinden fazla güzelce bire bir son ortaya çıkabiliyor. Amma burada de sizin oyunculuğunuz haricinde bir nice hareketli var. O yüzden beş altı derinti gerçekleştirdik. Mehmet eş ve Zorlu hocanın inanmış halini bu senaryonun altından kalkabileceklerini gördükten sonraları bende işin içre olmaya karar verdim” dedi.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN

Kol setinde başına gelen tıpkısı kaza sonrası yaşadıklarını anlatan Düzyatan, “Kullandığımız işaret ipi atabiliyor ve o iplik attığında kısaca 150 160 kilometre acilen falan atıyor o ip. Benim burnuma geldi. Yandan bakıldığında Yavuz sultan Çın ’e benziyordum. Arabayla hastaneye gittik. Hastaneye gidene kadar üzerimde çul olduğunun farkında birlikte değildim. Kostümlü aynı şekilde, üzerimde gelişigüzel madde var. Diziden kimsenin haberi namevcut, daha yayında değiliz, ben hakeza kılıç filan bilcümle bando hastaneye gitmişim. Canım yanıyor hastaneye hemen girdim, beni öyle gören hemşire boş kafalı tıpkısı şekilde Açık Deniz Mir dedi, burnuma bire bir özdek çarptı dedim, bağımlı buyurun can dedi. Arzu girdim röntgen çektirmeye, abla üzeriniz da esrar eşya var mı diye sordu, kılıç var dedim” ifadelerini kullandı. 

Bir Cevap Yazın