Serkan İnci’den azrail istimara

“Facebook ve Twitter hesabına Türk şirketleri kazansa elan ferah!”

Şehir Üniversitesi’nde gerçekleşen içtimai iletişim araçları panelinde sektörün sorunları tartışıldı.

Site Üniversitesi Iletişim Kulübü ve Mad Informatics Içtimai Medya/PR ajansı  vasıtasıyla “Sosyal Medya” paneli gerçekleştirildi. Panele Mad Informatics ajans başkanı Fırat Sayıcı, İnci Sözlük sahibi Serkan İnci ve Uludağ Kamus sahibi İsmail Alpen katıldı. Panelistler zat deneyimlerinden yola çıkarak toplumsal medyanın iş ve hususi hayatlarındaki yerinden ve sektördeki öneminden bahsettiler.

Serkan İnci (İnci Kamus):  “Facebook Türk kullanıcılarının mizahından faydalanıyor. İçeriği, mizahı biz üretiyoruz amma ekmeğini bu makule siteler yiyor. Caps kültürü yeni tıpkısı mizah tarzı yarattı ve bu tamamen Türk kullanıcılarının yaratıcılığından ortaya daha çok. İncicaps.com üzerinden eksiksiz içtimai ağlara yayıldı amma matrak olan Markka Zuckerberg oldu. Zat yaptığımız mizahın ekmeğini Twitter ve Facebook ’a yedirmemiz çokça trajikomik. Bu forma sosyal ağ siteleri mülk hortumunu kendilerine bağladılar ve bayındır şen hayatlarına bitmeme ediyorlar. Esasta hürriyet haddinden fazla dahi umurlarında değil. Tığ Türkiye ’dahi tıpkı özgürlük mücadelesi veriyoruz ama Twitter, Youtube, Facebook vs gibi siteler üzere vermiyoruz bu mücadeleyi. Bizim mücadelemiz Türk sitelerinin hür olması, Türk girişimcilerin biperva işlerini yapabilmesi… Hortumu kendimize bağlamayı öğrenmemiz gerekiyor.”

İsmail Alpen (Uludağ Sözlük):  “Gençlerin duruma el atmaları gerekiyor. Alelhusus darülfünun 1. ve 2. sınıflarında okuyan gençlere tavsiyem kendilerini geliştirsinler. Ellerine ayrımsız yazılım kitabı alıp sürekli kendi kendilerine çalışmalar geliştirsinler. İnternetten servet görmek çokça süssüz ve çokça aşkın kalifiye elemana gerekseme var. Türkiye ’da internette çokça büyük tıpkısı reklam payı var ve bu behre maalesef Türk şirketlerine dağılmıyor. Parsayı toplayan bütün başkaları. Kendi özgürlüğümüzü korumaya çalışmalıyız.”

Fırat Sayıcı (Mad Informatics): “Dijital medya bir anda anadan görme medyanın payından almaya bitmeme ediyor.  Bu sayısal evrim sürecine göl ayağı uydurmak amacıyla markaların/firmaların/şahısların/ürünlerin benzeri dakika geçmiş cevvaliyet, teknolojik uyarlama ve gelişim takibiyle duygulandıran dışlı olmaları lüzum. Tüketiciyle direkt yerine etkileşimli benzeri ilişkiye girmeleri de mecburi benzeri akıbet. Acul olan istikbal vadede kazanacak!” 

Lokma Tatlısı böylelikle öğrencilerin sorularını de cevaplayan katılımcılar izleyenlere keyifli dakikalar yaşatırken Toplumsal/Sayısal medyanın gücünü ve önemini ortaya koyan bu form siyasal ve sunumların devamını yapacaklarını belirttiler. 

Bir Cevap Yazın