Sertab Erener:

Hürriyet’ten Gül Mutlu’nun röportajı…

* Sertab, şüphesiz aynı sürpriz yaptın bize hakeza! Sana ve Emre ’ye mevcudiyet boyu mutluluklar diliyorum. Eskimemiş evli biri kendisine aşka dair neler söylersin?

– Çok teşekkürname ederiz Gül. Sürmek, seçkin şeye karşın ayakta dikilmek, kendinin yenilmez savaşçısı girmek, yararlanmak, dinlemek, meraklanmak, her aldığın nefesin benzeri mucize olduğunu on paralık unutmamak… Işte avlu o zaman sana sürprizleriyle, güzellikleriyle karşılık veriyor. Yaşam, onu sevdiğin amacıyla tek ummadığın çabucak seni aynı nöbet elan doğuruyor amor süresince. Aşk Yeniden tutmak girmek.

* Emre ’yle yeniden doğdum mu diyorsun? 

– Bence tığ her ahit rastgele saniye yeniden doğuyoruz. Sadece bunun farkında değiliz.

* Emre ’yle ilişkiniz pekâlâ başladı?

– Onlarca eş arkadaşın olmasına karşın yıllarca birbirine mümas geçiyorsun ve bire bir aktarılma akıllıcasına yer ve makul zamanda sahn seni hasbelkader bir araya getiriyor.

* Aslında hangi hissedersen ve bunu gönülden istersen anca şekillenmiyor mu hanay?

– Tesadüfleri biz yaratmıyor muyuz? Sanırım bizim 6 ay evvel İstanbul ’de, o gece tanışmamız de tek tesadüf değildi. 

* Sana bakarak evlilik nedir?

– Bence evlilik, kendine rağmen yani egona karşın birbirini değiştirmeye çalışmadan, yakınlarında, kapalı amma mutlak olabilme sanatıdır.

KENDİMİ ŞANSLI VE BAHTIYAR AKSEPTANS EDİYORUM

* Evlenmeye pekâlâ karar verdiniz?

– Mail zamanda “Avrat Beyni”, “Ayvaz Beyni” adında iki kitabı cerrar aynı romanmış üzere merakla okudum. Mektup, hormonlarımızın bizi elbette yönettiğini anlatıyor. Aşırma atılmak oksitosin, vasopressin, serotonin, östrojen, testosteron kabil aynı kütle hormonun tıpkı araya geldiği tıpkısı kimyadan ibaretmiş oysaki. Aha bu kimya beni oradan oraya savurmuşken konusunda tıpkı de “evlenelim mi” sorusu beyin hücrelerimi bir tane tek yakmaya yetti. Hangi büyüklüğünde tutumlu olmaya çalışsan dahi hayatta bundan etkilenmeyecek tıpkı karı olduğunu sanmıyorum.

* Peki bugünlerde mutluluğu pekâlâ tarif edersin?

– İnsanlar tanıdım olayları bilcümle iyi eliyle okumaya eğimli; insanlar tanıdım olayları bütün tıpkısı sonmuş kabil yorumlayan. Ihtimal üstelik mutluluk geni diye niteleyerek ayrımsız öz var ve gâh insanlar bile onunla doğuyorlar. O ak yazılı insanlardan biri değilsen da esasen da mutlu olmayı hıfzetmek bence benzer. Seçimlerimiz bizim hayatımız oluyor. Hele kim, egomuzu eğitmiş ve farkındalığımızla ait az buçuk çalışma yapmışsak bahtiyar benzeri insan olmamız haddinden fazla elan türlü. Mutluluğun tıpkısı adı var mı bilmiyorum ama kendimi ak yazılı ve bahtiyar kendisine akseptans ediyorum.

BEN TEK SUSMADIM KI

* Hususi hayatınla ait konuşmayı hiç sevmiyorsun. Öyle ki Demir Demirkan ’la ayrıldıktan bilahare üstelik tek konuşmadın. Bütün susmayı yeğleme ettin. Belirtmek tahakküm muydu?

– Doğramak? Ben susmadım ki, ailem ve dostlarımla birlikteydim. Hiç susmadım! Onlar beni dinlediler. “Kol kırılır yen içinde kalır.” Ki hususi hayatını, muamma saklısını, on paralık tanımadığı birine, söz misali magazin basınına anlatır kim?

* Kimileri yaşanan olumlu yahut hırçın olaylardan bir şeyler öğrenir, kimileriyse öğrenmediği kabil duygusuz birlikte. Sen ne gruptansın?

– Bu konuda mütevazı olamayacağım. Ben yaşadığı olumlu münasebetsiz herhangi bir şeyden dersini almayı öğrenmiş biriyim. Yıllardır kendimin kim olduğunu anlamaya çalıştım. Kendimle barışalı çok oldu. Herkes ailesinden veya çevresinden birçok kötü alarak büyüyor. Zihnini, kalbini örtmek, kendini bağışlamak ve sonraları herkesi affeylemek antlaşma alıyor tabiatıyla.

* Keşki şunu yapmasaydım dediğin şeyler var mı?

– Sanırım bulunmayan. Zira bilcümle ızdırap diye niteleyerek tanımladığım şeyler, fena hâlde bambaşka olayların başlamasına sebep oldu. Yani “gelişigüzel şerde tıpkı yarayışlı vardır” diye yararsız dememişler sanki.

“SENİ AFFETTİM DİYECEK BÜYÜKLÜĞÜNDE HAKKIM NAMEVCUT”

* Neleri affetmezsin evet?

– Birinin üstünde, seni affettim yahut affetmedim diyebilecek kadar hakkım veya hükmüm bulunmayan kim. Affetmediğin şeyi ne büyüklüğünde taşıyabilirsin kim kalbinin içre. Şanlı aynı yükle yaşarsın sonra. Taoist master öğrencilerine, “yarından itibaren bire bir çuval bulun ve rastgele sabah kalbinizde biriktirdiğiniz öfke yahut affedemediğiniz ne varsa kâffesi için temsilen birer taş koyup o çuvalla okula eş” demiş. Ayrımsız haftanın sonunda füru çuvalı sırtlarında taşıyamaz arkaç gelmişler. Bunu konusunda hocaları devrisi dönme çuvallarını almadan gelmelerini söylemiş. Ve sabah sormuş, “Kendinizi şüphesiz hissediyorsunuz? Hafiflediniz mi” diyerek.

* Sen kendini hafif hissediyor musun?

– Berenarı belli belirsiz ve çokça iyi hissediyorum.

AMERİKA VE AVRUPA TURNESİNE ÇIKIYORUM

* Yıpranmamış sezon için projelerin neler? Televizyon programlarına devam edecek misin?

– 2016 ’de bakir tıpkısı uzunçalar çıkaracağım. Demin ismini söylemem doğru olamaz ama dünyada bunaltıcı kariyeri olan tıpkısı müzikçi ile Avrupa ve Amerika turnesine çıkacağım. Monitör ise sanırım karı ayı kadar gine başlayacak. Antrparantez bu yılın sonuna makul apayrı bire bir belgesel programı birlikte yapmayı düşünüyorum.

* Yargıcılar Kurulu üyesi olduğun konkur programında adayların bulunduğu yerlere gittin, halkla iç içeydin. Bu senin amacıyla elbette bir deneyimdi?

– Haddinden Fazla eğlendim. Gezmeyi zaten haddinden fazla severim amma buradaki sunu ilginç boyut on paralık beklemedikleri bir anda insanların karşısına çıkmak ve gelişigüzel şarkılar söylüyor olmaktı.

25. DANIŞMA YILIMDA BEST OF RESIMLIK YAPACAĞIM

* Sertab Erener kaç senedir sahnelerde?

– Pofesyonel kendisine 2017 ’da 25 yılımı dolduracağım.

* 25 ’nci yıl amacıyla özel hazırlıkların var mı?

– Tamam. Ayrımsız best of albümü yapmayı düşünüyorum. Bilcümle şarkılar baştan çalınacak ve ben yeniden söyleyeceğim. Yankı Bilimi olsun istiyorum ve o yıla özel konserler vereceğim.

* Yıpranmamış sürprizlere hazırlıklı mı olalım yani?

– Neymiş… Becerebilirsem albüme düet çalışması de koyacağım.

Bir Cevap Yazın