Ses Kaya: ‘Diziler ve haberler’

“Catfight/Pisik Kavgası” kitabının yazarı Leora Tenanbaum’un Versus Yayınları yoluyla dilimize “Saç Saça Beraberce/Kadınlar Arası Rekabet” diye niteleyerek çevrilen kitabında iki duygunun akraba olduğunu ama bire bir şey olmadığını belirterek, “İkisi birlikte sosyal eşitsizlikten kaynaklanır ve sonuçta psikoloik olarak göz hissi yaratır” diyor.
Aradaki farkı ise şöyle açıklıyor:
Ilk kıskançlık…
“Hasetlik yani onun sahip olduklarını istiyorum hissi işbirliği olasılığına açıktır. Onun erbap olduklarına özeniyor olabilirim ama bu format onu benden daha bol biri yapmaz ve bu, alay malay çalışmayacağımız anlamına gelmez. Genelde kıskançlığımla başa çıkabilirim zira bilirim kim alay malay faaliyet, kıskançlığa sebep olan eşitsizliğe eliminasyon fırsatı yaratır.”

ARADAKİ AYIRT

Demincek rekabet…
“Rekabetçilik yani ondan faik kalkmak istiyorum hissi çoğu yol işbirliği yapmayı engeller. Kadınlar birbirini rakip kendisine gördüğünde, kendimizi yüksek hissetmeyi, rakiplerimizinse aşağılarda düzlük almasını arzularız. Sonuçta işbirliği ile elde edebileceğimiz benzeri öz olduğuna inanmayız çünkü aramızdaki eşitsizliği gitmek isteriz.”
Hasetlik çok balkı tıpkı kalp değil. Ahbapça içe yıkıcı tıpkısı duygu üstelik. Rakiplik ise henüz ayrımlı. Tahripkâr cins amma meçhul-gizli olursa. Degaje tabir ediliyorsa olumlu tıpkısı kalp bile olabilir. Leora, Rakip, kişinin bir tane başına ulaşamayacağı hedeflere ulaşmasını sağlayabilir” diyor ve şu örnekleri veriyor:
“Havuzdayken, kulvarda senden elan ferah yüzen biri varsa, kendimi elan zorlar ve henüz çabuk yüzerim. Şayet tıpkı arkadaşım kudretli benzeri hisse senedi teklifi alırsa, ben bile ayrımsız işlere ulaşabilmek üzere motive olurum.”

TEHDİTKAR KADINLAR

Esasta rical bunu yapıyor. Adsız hafi değil açıkça yapıyorlar. Birinin otoritesini sabote etmek istiyorsa doğrudan söylüyorlar. Kadınlarınsa engel peşi sıra yapmaları isteniyor. Doğasında yok ya, öyle empoze ediliyor evet, diplomatik olmaları, engel peşinden entrika yapmaları, bitirmiş olmaları bekleniyor.
Rekabetçi, sinsi ve uyanık doğmak, kadınsılık klişesinin unsurları oluyor. Kitabına adını verdiği “Pisik kavgası” ABD’de kadınlar arasındaki agresif çatışmaları sarakacı ve tezyifkâr benzeri dili tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Bizde dahi saç saça baş başa uğraşmak tabiri elan oylumlu. Birbirlerinin kuyularını kazmaları zevkle seyredilir. “Diziler” eş kavgalarının yasal alanlarından biri. O yüzden haddinden fazla seyrediliyorlar. Koca kavgalarını tutulmak için ise “Istihbarat” strateji ediliyor.
Şöyle bire bir tespiti üstelik var Leora Tanenbaum’un: “Bana öyle geliyor ki kadınların sosyal gücü arttıkça rekabetçi avrat klişesi dahi yoğun kazanıyor. Zira ne kadar çok okkalı elde edersek, o kadar çokça tehditkar oluyoruz” diyor.
Dürüst değil mi?

SEDA KAYAÇ / ESKIMEMIŞ ASIR

Bir Cevap Yazın