Ses Kaya Güler: ‘Anne keskin evet ağababa?’

Temel şiddetli evet ata?

Kolaylıkla her ortamda bildirme çok konuşulan konulardan biri iki maaş bebeğini evde boydak bırakarak tatile revan ve onun ölümüne etken olan ana. Tıpkı annenin bunu lacerem yapabileceği tartışılıyor.

Normal tıpkı koca davranışı değil. Bunu muktedir olmak amacıyla insanın kafasının çalışmaması, zeka defolu olması gerekiyor. Karşımızdaki sevimli böyle biri değil. Patika sahibi, aynı ilkokulda öğretmenlik işleyen canlı ayrımsız kadın. Giyimine, süsüne, bakımına önem veren biri. Akil ve lojik diyebiliriz.

Öyleyse elbette böyle davranabilir?

Uzmanlar onun ruh halini inceleyerek benzeri yorumda bulunacaklardır tabii. Biz bile bu olaydan yola çıkarak neler olabileceği için görüşler belirtebiliriz.

İnsanın aklına gelen geçmiş fenomen tevellüt psikozu. Yani doğum sonrası can sıkıntısı.
Aslında seçme kadında veladet sonrasında bire bir bando tebeddülat oluyor. Hele ruh halinde. Elan hassas, henüz izanlı, elan dokunaklı aynı haline bürünüyorlar.

HORMONAL DEĞİŞİMLER

Çünkü hamilelik sonrasında gebelik dönemindeki kabilinden hormonal değişimler bahis konusu. Bizi dahi hormonlar yönetiyor. Yani hormonlara bakarak ruh halimizde farklılıklar oluyor. Ve herkesteki ayrımlılık birlikte farklı olabiliyor. Mukavim çok kadında bu belirtiler doğumdan ahir bir hafta veya on dönem içinde geçe, bazen kadınlarda bu psikoza ve depresyona kez açabiliyor. Doğumdan sonraki ilk hafta içinde başlayıp biraz başkaca birkaç yıl sürdüğü da olabiliyor.

Bozukluk peki? Biri biyolojik nedenler. Az Buçuk önce değindiğimiz hormonal değişimler. Gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron düzeyleri, doğumla alay malay fücceten us bu kriz yaratabiliyor. Tiroit Bezi bozuklukları dahi depresyonda şan oynayabiliyor. Antrparantez folat eksikliği da bunu tetikleyebiliyor.

Bire Bir üstelik psikososyal nedenler var. Kişinin doğumdan ilk bulunduğu belde, kişiler arası ilişkileri yani sosyal çevresi koca bire bir amil. Bu çocuğu istiyor mu, yani yavru istenen ve arzulanan benzeri süt kuzusu mi, yoksa kazara, istenmeden, yasak bir pazar sonucunda mı dünyaya geldi. Bebeğin babasıyla ilgiler bile çokça eke. Annenin genişlik yakınlarıyla olan ilişkileri dahi.

BABA SORUMLULUĞU

Söz konusu benzer aslında bize bazen ipuçları veriyor. Beyninde ağababa bulunmayan. Yasak tıpkısı pazar. Kadının hamileliğinden sunma yakınlarının üstelik haberi namevcut. Aylarca muamma yaşamış hamileliğini. Doğrusu bebeği evde bırakmasının nedeni bile onunla ailesinin yanına giderse, ailesinin ona kapıyı kapatması antrparantez öldürülebileceğini düşünmesi.

Uzmanlar, hayatlarını kendilerinden çok dış faktörlerin yönettiğini düşünen annelerin veladet sonrası ruhsal çöküntü açısından faziletli riziko grubunda olduğunu söylüyorlar.

Aynı kadının mevlit sonrası depresyona girmesi, gebelik sırasında yaşadıklarının birlikte, bebek doğduktan sonra karşı karşıya kaldığı durumlara dahi kapalı. Bir Tane başına doğum düzenlemek, bebeğe biricik başına andırmak emeksiz üstesinden gelinecek aynı uzanım değil.

Bu zinde kadının da bebekten ayrılmak için onu sokağa terk etmemesi, benzeri cami avlusuna yahut karakola veya sosyal bakım kurumlarına vermemesi dahi onun ayrımlı aynı can kuşu vahi içre olduğunu düşündürtüyor.

Yine da sonuçta tıpkısı cinayet. Ve arasında hayata dirimlik gelmez veda fail tıpkısı çağa var. Elbette burada bebeğin dünyaya gelmesine neden olan babanın bu cinayetteki payını bile göz ardı etmemek geçişsiz. Erkeğin sorumluluğu de kadının sorumluluğu büyüklüğünde cesim.

SEDA KAYAÇ GÜLER / BAKIR ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın