Ses Kaya: ‘Medyada kadının temsili’

Bunun üzere bizim hükümetimiz dahi 2008-2013 yılları ortada Karı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yoluyla ölçülü benzeri millî eylem planı hazırladı. Geçtiğimiz hafta Ankara’da toplanan benzeri yıldız bilimi bu planının değerlendirmesini yaptı. Ve eskimemiş eylem planı için izlem geliştirmek üzere kolları sıvadı.
Heyet süresince ben üstelik vardım. Matbuat Konseyi üyesi kendisine Kadın ve Iletişim Araçları konusundaki çalışmaları inceledik ve değerlendirdik. Medya konusu koskocaman zira medyanın toplumu etkileme yönünde şişman bire bir ağırbaşlı olduğu herkesin oydaş olduğu ayrımsız laf. Içtimai eşitliği ölçü konusunda da gerçekte medyaya balaban aynı görev düşüyor. Aynı bakıma eşitsizliğin yaygınlaşmasında medyanın birlikte iri aynı rolü var. Tıpkısı anlamda farkında namına veya olmayarak karı-koca eşitsizliği arasındaki uçurumu açıyor.

YASALAR VE BULUNAN UZANIM

Esasen eşitsizliği ortadan kaldıracak millî ve uluslararası mevzuat ve düzenlemeler var. Yasalarımız radyo-televizyon yayınları ve basın kanunu, keza Türk ukubet kanunu ile seks ayrımı yahut değme cinsi küçümseyen yayınlar yapılmasını yasaklayıcı tedbirler almış.

Fakat medyada kadınların düzen ediliş biçimiyle ilişkin yapılan araştırmalar, cinsiyetçi göz açısının varlığını ortaya koyuyor. Iletişim Araçları metinlerinde kadın çoğu ant beylik iki tipleme içerisinde yer alıyor. Evet fettan ve ateş karı ya da fedakar tıpkı temel ve ferah tıpkısı kayırıcı. Bunun dışında kalanlar marinal kadınlar. Medya dahi kadınları toplumun ona atfettiği rollere uygun olarak görmekte ısrar ediyor. Zira medyada birlikte ayvaz hükümran göz hakim ve çoğunluğu eş olan yöneticiler yıpranmamış gelişmelere ve kadının yaşamındaki değişimlere sessiz ve kayıtsızca kalmayı ve kadınları cinsellik ekseni içinde ele almayı yani kadının bedenini kullanmayı tercih ediyor.

MAĞDUR VE SUNTURLU KADIN

Gazetelerimizin çoğu sayfalarında marifet değeri olsun yahut olmasın evire çevire ve seksi kadınları kullanmayı yeğler. Televizyonda üstelik öyle. Kadınlar bedenleri sebebiyle marifet olurlar. Kadınların kıygın namına düz aldıkları haberler erkeklerinkine oranla iki kat fazladır. Ve kadınlar haberin öznesi değil nesnesi halindedirler.

Hem daima izlenen hem birlikte genişlik bedii izlence türleri arasında düzlük düzlük yeri diziler konusunda yapılan çalışmalar bile, kadınların konumları hangi olursa olsun genellikle karı ve evinde gösterildiklerine özen çekiyor. Emek yaşamında vadi düzlük kadınlar bile ev hanımı ve asıl nitelikleri ile dolay plana çıkarılıyorlar.

Reklamlarda durum metin değişik değil. Piyes niteliğinde dengesizlik çabukça hücre çarpıyor. Eş karakterler daha dinç ve erkeklerin destekleyicisi yerine sunulurken, eş ve erkeklere ilişik geleneksel model yargılar ilgi çekiyor. Ayrıca rical reklamlarda alelhusus otoriter rollerde. Kadınlardan henüz aşkın güvenli geri plan seslendirmesi yapıyorlar. Reklamlarda ideal benzeri karı tipi var ve bu ülküsel avrat fena hâlde bire bir avrat.

Tıpkı dahi medyada avrat çalışanların durumu var. kimi zaman bu konuya değiniyorum amma madem 8 Mart haftasındayız, değinmekte avantaj var. Yarına…

SEDA KAYAÇ / YENI ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın