Ses Kaya yazdı: ‘Acıda birleşmek’

Acıda kavuşmak

Ne dokunaklı değil mi? Artık acıda üstelik birleşemiyoruz. Bir çocuğun ölümüne bilcümle alay malay ağlayamıyoruz. Savmak almaya giderken ölmediğini ispatlamaya çalışıyoruz. Velev ki gösteri yazmak amacıyla sokaktaydı. Yolculuk olaylarına destek çevirmek üzere sokakta olması öldürülmesini sağlıklı kılar mı? 14 yaşında bire bir bala. Adı üzerinde yavru. Benzeri kavisli yaptığında kızmamız, uyarmamız ve affetmemiz gereken aynı yaşta. Anlamamız ve falsolu yaptığını söylememiz gerekiyor. Kafasına biber gazı kapsülü atmamız değil.

HOŞGÖRÜ

Ana ve babasının acını yüreğimizde takip etmek bu kadar el mu? Milliyeti, dini, mezhebi, siyasal görüşü ne olursa olsun çocuklarımızı yüklenmek zorundayız. “Yavrum haddinden fazla küçüktü, kuzumun yaraları çok büyüktü” diye niteleyerek mersiye yakıcı anneyi anlamamak ve onu o halde gördüğümüzde ağlamamak türlü mü?

Berkin’i kaybettik. Tıpkısı daha aramızda dolaşmayacak. Seyahat olayları başladığından beri kaybettiğimiz özge çoluk çocuk kabil. Bu yaraları sarmaya çalışırken eskimemiş acılar açmaya çalışıyoruz. Hastaneler gine biber gazı yüzünden koku alamayanlar, ilaçlanmış sularla yaralananlar, gaz kapsülleri veya plastik mermilerle yaralananlarla doldu. Toma’nın veya Akreplerin ezdiği insanlar üstelik eklendi bunlara.
Görüşlerimiz hangi olursa olsun, ne partiyi tutarsak tutalım amma acıda birleşelim. Başkalarının acısından kendimize hisse çıkarmayalım. Onların acılarına ocumak gösterelim. O acıyı paylaşmaya çalışanları filinta görelim. Bu acıyı kullanmaya çalışmayalım.

BİR YAVRU ÖLDÜ

Zira tıpkı yavru öldü. Esmer kaşlı, anne-babasının kuzusu, umudu tıpkı çocuk. Hayalleri, umutları olan aynı yavru öldü. Benzeri sabahleyin evinden artık ve aynı elan dönmedi. Babalar gününde aynı Muamele kahvaltısı amacıyla paketlemek almaya gitmişti. Annesi müracaat etmek istemiş, sokaktaki vaziyetler nedeniyle zarar görür endişesi ile göndermemişti. Zarar gören kendisi oldu.

Velev ki paketlemek almaya giderken göstericilere kendini andıran hissetti ve o dahi onlarla birlikte sav söz attı. Aralarına karıştı. Bu, onun kafasına ayn kapsülü atılmasına esbabımucibe olanaksız. Olmamalı. Yaşı 14 olmasa üstelik olmamalı.

çabucak yere yığıldı Berkin. Ve komaya girdi. Haddinden Fazla direndi haddizatında. Yaşamak amacıyla iri ayrımsız çaba gider etti. 269 devir komada kaldıktan bilahare üstelik hayata veda etti. O çıktı hepimizin çocuğu. Onun acısının hepimizin kalbini sızlattığını düşünüyorum. Ailenin acısını paylaştığımızı da. Ihtimal bile Berkin’in bu dünyaya gelmesinin amacı giderek ayrışan toplumu acıda çitmek. 

SEDA KAYA / KULLANILMAMIŞ ASIR

Bir Cevap Yazın