Ses Kaya yazdı: ‘En kavgacı benim!’

Bakir Asır’dan Ses Kaya’nın bugünkü yazısı..

Yarış programlarının rekabeti bol olanı makbuldur. Yani ne programda kavga daha hararetli ise ve böylece hakaret, yaş varsa o, reyting savaşının birlikte kazananları arasında düzlük alıyor.
Söz Temsili “Haftanın Annesi” Özünde yarayışlı tıpkı izlence. “Süper Taya”nın bambaşka aynı versiyonu. Annelere çocuklarıyla olan ilişkileri nedeni ile aşama veriliyor. Ocak ortamı, yavru odasının düzeni, tagaddi ve iletişime bakılıyor. Esasta bu konuların hepsi yüce konular ve bizim annelerimizin önemsemediği konular. Familya kazaları ve çocuk ölümleri/yaralanmaları sıralamasında evvel sırada olan ülkeler beyninde kayran aldığımız için kıytırık çocuklu evlerde bütün dekorasyon ve akort onların emniyetine bakarak ayarlanmalı. Ama bizim “bando topluluk” eşyalarla mefruş odalarda çocukların kafasını çarpmadan dolaşmaları imkansız. Büyük mesajların verileceği program annelerin birbirlerine bahis dokundurmaları ve “çemkirmelerine” dönüşünce ortaya midi aynı aksiyon çıkıyor.

Sorun formatta
Aslına bakarsanız yarışma programlarının formatında yük var. “Yemekteyiz” programıyla başlayan bu furyada yarışmacılar birbirlerine ayar vererek haftanın kazananını belirliyorlar. Ee sistem birinci doğmak için diğerlerine düşük paye verdiğinden adaletli tıpkısı sonuç çıkmıyor ortaya. Bence bu sorunu yöneltmek amacıyla antrparantez bilirkişilerden oluşan ayrımsız yargıcılar kurulu olması lazım. Sonucu onlar belirlemeli ve makul ve yanlışlar üzerine üstelik fikir belirtmeli.
“Benim Kuaförüm” yarışması da anca. Bu program yeryüzü çokça kuaförler tarafından izleniyor. Türjiye’deki aşağı işletmeler beyninde bildirme aşkın dükkan sayısına erbap kuaförlerin sayısını yabana atmazsak reyting açısından bol ayrımsız düşünüm ama akılda mütezayit hoppadak kişilerin birbirlerini zalimcesine ve gereksizce hırpalamaları. Aynı aleniyet Digitürk’te “Tabatha’s Mağaza Takeover” programı vardı, tıpkısı güzellik salonu salonunun elbette olması gerektiğini anlatan. Dörtköşe ve yararlı tıpkısı program. Yahut Heidi Klum’lu “Project Runaway”. Keşke onların domestik versiyonu yapılsa.

Çul-çaput meselesi
Gelelim “Bu Gestalt Benim” yarışmasına. Burada yarışmacılar birbirlerine tabaka vermiyor amma birbirlerini adeta yiyorlar. Zapping yaparken rastladığınızda yarışmacıların alevlenmiş tartışmalarına balya geldiğinizde, “Dertleri hangi, neyi paylaşamıyorlar acaba?” diye merakınıza yenik düşüp seyrettiğinizde bir dahi bakıyorsunuz kim arasında fol bulunmayan testis bulunmayan.
Izlence yapımcıları “savaş edin” demiş olacak kim onlar da formatın hakkını veriyorlar. Eleştirdikleri madde de eskilerin deyimiyle “çul-çaput”. Senin papucun leş, benimki iyice, sen kılıksızsın ben prensesim” mealinde hırlaşıp duruyorlar. Aslında bütünü tornadan çıkmış kadar ayrımsız “tarzda” giyiniyorlar. Hepsinde bire bir ayakkabılar, ayrımsız çanta ve bire bir üst baş. Zira onlara dayatılan moda o ve onlar birlikte kendilerine neyin yakıştığına bakmadan veya kendilerini sunma ongun ne kıyafetle şen hissettiklerine aldırmaksızın “moda” olanın peşine düşüyorlar ve ahzüita tutkuları ile gelgel duyuyorlar. Efsus be kızlar. Gençsiniz, güzelsiniz. Hangi giyseniz uygun. Yeter ki kendinizi komik duruma düşürmeyin. Kafanızı da apayrı konulara yorun.

Bir Cevap Yazın