Ses Kaya yazdı: ‘Evlenmek istemeyen adi kız’

Yıpranmamış Asır’dan Seda Kaya’nın bugünkü yazısı…

Komşumun kızı 5.5 yaşında. Bu yıl ilkokula başlayacak. Geçen dönem annesine “Ben büyüyünce evlenmeyeceğim!” demiş. “Illet?” sorusuna birlikte “Ego kendi istediğim şeyleri beğenmek istiyorum. Kimse bana karışmasın istiyorum. Evlenince bilcümle kocaların dediği oluyor.” Bir Nebzecik aynı kızın evlilikle ait yorumu bu. Annesi çalışan benzeri karı. Uluslararası tıpkı şirkette art düzem yönetici. İşi gereği sık sık yolculuk ediyor. Yani öyle ürkek benzeri avrat değil. Lüp tıpkı reisi de yok. Esas ve ağababa kararları alay malay alıyorlar. Muhafazakar olmayan tıpkısı atom çekirdeği eş modeli. Gündeş yaşamı benimsemiş çağdaş bir familya. Bu ocak içre birlikte küçücük kızın gözlemi kadınların her istediğini yapamadığı. Haksız mı epey kız? Hangi eyvah kim doğru. Günümüz Türkiye’sinde kadınların alay hakkı namevcut. Evli kadınların on paralık yok.

EVLİ KADIN!

Kadınların sosyete içre hande atmaları, erkeklerin gözlerinin içine bakmaları silisizlik kendisine algılanıyor. Evli kadınların kocalarını bırakıp tatile gitmeleri yadırganıyor. Bunu söyleyen kişinin hükümet sözcüsü olması ise toplumu bundan sonra kaygılandırıyor. Alelhusus üstelik kadınları. Zira zaten kadınların hayat hakkına müteveccih aynı atılım var. Kadınlar öldürülüyor. Öldürülmelerine ayn yumuluyor. Öldürülmelerine gerekçeler bulunuyor. Kabahatli veya kavisli oldukları üzere öldürüldükleri düşünülüyor. Onları öldüren kocalarını öfkelendirdikleri, delirttiklerine hükmediliyor. Hasrolunmak istemeleri, boşanmış olmaları öldürülmelerini selim kılıyor. Kadınlar üzerindeki toplum baskıları değme yerde karşımıza çıkıyor. Çocuklar için hazırlanan cızık filmlerde, konkur ve cümbüş programlarında, dizilerde, filmlerde vs…

KUSURLU KAYIRICI!

Bize yansıtılan aynada kadınların kesinlikle evlenmeleri gerektiği söylenir. Haddinden Fazla de seçici olmamaları, karşılarına çıkan kısmeti kaçırmamaları. Önemsenmeleri amacıyla evlenmeleri geçişsiz amma evlendikleri antlaşma da var olamıyorlar. Yani kendileri olamıyorlar. Kocalarının eşi oluyorlar. Kocaları ile var oluyorlar. Onun emrine giriyorlar. Özlük başlarına karar almaları istenmiyor. Özgürlükten söz etmek baka anlamlara çekiliyor. Oysaki özgürlük o gün aile işi yapmamak mesela! Anneye gezmek veya. Bilgisayarda mesafelik buyurmak bilfarz. Ama bunlar evli tıpkısı kadının yapmaması gereken şeyler. Bu yüzden kocasından hüküm gördüğü amacıyla mahkemeye başvuran kadını hakim “kusurlu” bulabiliyor ve onu tazminat ödemeye mahkum edebiliyor. Bu, takat uygulayıcı kocayı yakın fethetmek anlamına geliyor antrparantez. Momentum uygulamakta doğru çünkü karı eş işi yapmamış! Kadının kocasına sorgusuz sualsiz ocak işi yapma hakkı da bulunmayan. Işte bu yüzden hayata anlamaya etkin 5.5 yaşındaki siftinlik kız evlenmemeyi düşünüyor. Mutlak görünmek üzere. Kocanın istediği şeyleri değil, kişi istediği şeyleri muktedir olmak üzere. 

Bir Cevap Yazın