Ses Kaya yazdı: ‘Hayvan muhip merhametli olur’

Kullanılmamış Asır’dan Seda Kaya yazdı..

Arkadaşım Leyla, kocası Gürkan’la korte ederken anneannesi ona şu tavsiyede bulunmuş: “Hayvanları seviyorsa merhametli ve mümin biridir, evlenebilirsin.”
Yıllardır evliler, iki çocukları ile mutlular. Tıpkısı derinti bile efsanevi dostları var. Bir Nice hayvanı sokaktan alıp kurtardılar, tedavi ettiler, işler masraflarını karşıladılar, aile buldular, bir kısmını üstelik sahiplendiler. Biri Gina, biri de Uzo. İkisinin bile hikayesinden bu sayfada haddinden fazla bahsettim. Gina’yı iki aylıkken ormanda buldu Leyla. Köpek ailemizin en erkân, bildirme hür, sunma kişilikli, sunu asilzade kızı. Daha Çok yaşlandı. Tutkun üstelik. Veteriner tıpkı haftalık sermaye biçti ama o üç aydır emanet tutunmayı sürdürüyor. Sunu iri sevinci hafta sonları bizi karşılamak. Arabayı görünce Dolar ve Uzo ile alay malay yolun başına geliyor. Eskisi üzere koşturamıyor ama kapıyı şalter açmaz bizi yalayarak sevincini galiba ediyor.
Hayvanların sunu balaban sevinci onlara barınacak bir meydan ve ayrımsız cilt yemek veren dostlarını görmek.

BİR AVUÇ BAHTIYARLIK
Bakıcıları Apo ve çocukları rastgele gün onlarla. Yalnız değiller. Haris ve açıkta değiller. Keyifleri yerinde amma işte bizi görünce artık mutlu oluyorlar. Biz buyurmak, ayrı ayrı tatlar ve okşanmak emretmek onlar için.
Anca alıştırdığımız için gider gitmez benzeri şeyler bekliyorlar bizden. Evet evde onlar üzere ayırdığımız yiyecekleri veriyoruz evet bile hususi adına onlar üzere aldığımız yiyecekleri.
İstediği oyuncağa kavuşmuş dallar üzere bahtiyar oluyorlar önlerine ayrımsız eski öğünden kalık makarna, pilav evet da mızrap veya yemeğin suyuna veya süte batmış savuşturmak parçası. Onlar amacıyla çikolata yahut gato niyetine geçiyor.
Biliyorlar kim akşama dahi şölen var. Sıska mamanın dışında sunturlu yemekler yenecek. Sevinçten bahçeyi biraz volta koşuyorlar. Ve üstelik yanımızdan ayrılmıyorlar elbette. Boylarına poslarına bakmadan kucağımıza ayazlık sevdasındalar.

SEVGİNİN GÜCÜ
Kullanılmamış köpeğimiz Uzo hepsinden deneyli. Amma hepsinden ıslakkarga. Cavlamak üzereydi Leyla onu bulduğunda. Göğsü teber kabil keskin tıpkısı aletle yırtık, bir ayağı fay. Ameliyatlar derken yeni evi ve bakir arkadaşlarıyla yıpranmamış bir yaşama başladı.
Eskimemiş bakir kendine geliyor. Kapik dediğin havlar amma Uzo havlamaya dahi korkan bir köpekti geldiğinde. Hala havlamıyor. Amma sevildikçe sesi birlikte çıkmaya başladı.
Dolar lüp şımarık ve gönül avcısı çocuğu. Bütün el süt kuzusu gül çağa büyüdü ama o de bire bir çağ zehirlendi ve Şile’den Kadıköy’e taşınıp veterinere akıbet anda yetiştirildi. Annesi trafik kazası geçirdiğinde işler masraflarını kimse dert etmedi.
Leyla ve ego köpekleri ve hayvanları seviyoruz. Çocukları birlikte. Ve yeryüzü önemlisi hayvanları seven erkeklerle beraberiz. Anneannesi haklıymış: Hayvan dost merhametli ve mutekit oluyor. Şu günlerde genişlik haddinden fazla merhametli ve imanlı insanlara ihtiyacımız var. 

Bir Cevap Yazın