Ses Kaya yazdı: ‘Kadını eve kilitlemek’

Bakir Asır’dan Ses Kaya’nın bugünkü yazısı..

Sorular uzayıp harcama. Cesim olan bu sorulara verilecek cevaplar.
Güzeşte hafta haberlerde izledik. Adana’üstelik tıpkısı eş (sonraları ortaya artık ki çiftler beyninde resmi nikah namevcut! Resmi kayırıcı değil yani.) evden çıkarken karısı ve iki çocuğu evde olmasına rağmen kapıyı kilitliyor. (Bilahare dalgınlıkla kilitlediğini söylüyor amma bana it canlı doyurucu gelmedi. Anlaşılan kim nikah kıymadığı kadının çekip gideceğinden korkuyor.)
En adi çocuğu ateşlenen karı, telefonu olmadığı üzere kendini kilitleyen ‘kayırıcı’ya ulaşamayınca çareyi komşulardan müzaheret istemekte buluyor ve onlar dahi polisi arayınca, açkıcı yardımıyla kapı açılıp, karı ve bala hastaneye kaldırılıyor.

İŞSİZLİK VE YOKSULLUK

Elan sonra bu çiftle işlenmiş aynı röportajı izledim internette. Erkek, rahatsız olan çocuğa derman ahzetmek üzere evden çıktığını söylüyor ve bilmeyerek kapıyı kilitlediğini ve gene bilmeyerek karısının anahtarını aldığını. Aylak olduğunu belirtiyor. Pet şişe toplayarak eve dünyalık getirebildiğini, familya kirasını ödeyemediklerini, familya sahibinin sonsuz rahatsız ettiğini vs… Bu yüzden bile kapıyı kilitlemiş gibi. giderek ocak sahibi dominant yapabilir endişesi. Haddizatında sülale sahibi de esaslı. O birlikte mahsus habbe kirasını alamadığı amacıyla mağdur durumda.

Kadının kilitli kalmasıyla yaşanan bir Türkiye gerçeğini dahi öğür oluyoruz. Işsizlik, geçim sıkıntısı, açlık, verimsizlik ve kederli…

Zorlu çokça evde analog mesail yaşanıyor. Babalar etkisiz kalınca, kendilerinden beklenen görevi hesabına getiremeyince, öfkelerini, çaresizliklerini bildirme yakınlarından çıkarıyorlar.

KADINLARIN DURUMU

Bu olaydan yola çıkarak kadınların durumuna bakalım. Karı, üç çocuk doğurmasına karşın resmi nikah kıydıramamış. Bu kadar yaptırımı namevcut etmek kim eş üzerinde. Antrparantez aynı ayvaz, evli değilse onca yıldır ocak-koca hayatı yaşadığı bir kadına niye nikah kıymaz? Ve o avrat çekip gitmezse sebep şiddete başvurur?

Kadınlar üstelik hemen çekip gitmiyor, sineye çekiyorlar alelumum zorlu çok şeyi. O birlikte çekip gidecekleri düz olmadığından. Buldukları anda gidiyorlar. Evet kabul edilirlerse baba evine, ya onu himayesine algı eksantrik tıpkı erkeğe. Kimseye kadın olmadan yaşayabilmesi amacıyla kolunda bire bir zer kelepçe olması gerekiyor. Veya bire bir aha çalışması.

Işte ülkü bile burada başlıyor. Erkeklerin çoğu hem eve para getiremiyor (günümüzde bu, bir tane başına onların suçu değil) hem dahi eşlerinin çalışmasına karşı çıkıyorlar. Sorarsanız erlik gururları iki posta yenilmiş oluyor. Ayrımsız eve servet getiremedikleri amacıyla, iki kadını çalıştırdıkları amacıyla…

Eee… Sonuç? Kadının üstüne bundan sonra rehavet, daha çok eziyet, bundan sonra güç. Ezikliğin suçunu kadına ödetmek. Sonra dahi kaçıp giden kadına güç uygulamak. Kaçıp gitmesin diye niteleyerek konusunda kapı kilitlemek!

Bir Cevap Yazın