Ses Kaya yazdı: ‘Kadınlık mı, annelik mi?’

Yeni Asır’dan Ses Kaya’nın yazısı…

Beklentiler öylesine güç ki kadının anneliği “hak etmek” için hesaplı özgürlüğüyle alay malay sosyal ve cinsî hayatından üstelik vazgeçmesi gerek. Hayatından edim vermeye yanaşmayan “ana-karı”ın ise sinirleri kuvvetli olmalı. Bu satırlar Fransız yazar Elisabeth Badinter’in “Annelik mi Kadınlık mı?” ünlü kitabından. Kitaplarında genellikle anneliği sorgulayan Badinter üç bala annesi ve yedi torun sahibi feminist benzeri karı. Edip, Iletişim Yayınları’ndan sâdır ve Ayşen Ekmekçi’nin çevirdiği kitapta “kusursuz ana” olmayı amaç haline getiren günümüz düşüncesine cenk açıyor. “Biz neredeyse farkına de varmadan analık algımızda tıpkı devrim gerçekleşti. Bu kıvrılma için tek tartışma yapılmadı, hiç curcunalı çıkmadı” diyor.

ÖZGÜRLÜKLER GERİLİYOR
Bu devrimin karı özgürlüklerine kısıtlamalar getirdiğini ve zorluklarla elde edilmiş kadın haklarına kötülük verdiğini söyleyerek, üvey anne üstüne akıbet 30 yıldır özgürlüklerin geriden geriye gerilemesine sebep olan üç eğilimden alay ediyor. Birincisi, elan ekolojik bir hayat özlemiyle verilen barbar dirim tarzı; ikincisi hayvan çizi bilimlerinin anneliğe yüklenmeye çalışılması; üçüncüsü üstelik öze dolaşma hareketi kendisine sunulan abartmalı emzirme dönemi ve ilaçsız katıksız doğuma medih. Yazara bakarak bu akımlar yalnız aksiyon dünyasında kendine düz edinmeye etkin kadına değil, aklı başında annelik imgesi yüzünden kendini liyakatsiz hisseden tamlık kadınlara zarar veriyor. Kitabı hafta sonu katıldığımız aynı toplantıda feminist arkadaşım Hayal Gülbahar’ın elinde gördüm ve aceleten karıştırmaya başladım. Kadınlara kendini elem hissettiren konunun başında “vicdan azabı” geliyor. Bu eziyet ülkü üvey anne şablonuna uymak istemeyenler üzerinde bayağı faal olan tıpkı külfet aracı.

İYİ ÜVEY ANNE MİTİ
İnternette gezinirken kitapla ilişik iyice tıpkısı yazıya de rastladım. Gök Bayrak şunları yazmış örneğin: “Karı emeğinin serencam bin yıllık tarihinde, kadınlar çıktı zat istekleriyle, her tip suçluluk duygusuna karşın karı dışında çalışmayı seçiyorsa ‘iyi temel’ olma mitini tartışmak lazım. Ancak günümüzün sandalye modern erkinci sermayedar düzeni, bireylere günlük hayatın çabuk temposu içerisinde yoğun ve zinde bire bir şekilde tefekkür fırsatı vermiyor. Misil uzun, dahi mayın mobilyalı; aşağılık tıpkı sorumluluk fail affedilmiyor. Oysaki benzeri avrat, evde gestalt eli nimetli eli nimetli yavru büyütme olanağı varken, çocuk sayısını sınırlamaya mücahede ediyor, zamanının tıpkı bölümünü kesin dışarıda geçirmek istiyor, toplumsal, kültürel hayata süzülmek üzere yollar arıyorsa, annelik tatminkâr tıpkı hisse senedi olmasa ister.” “Badinter dahi “Kadınlık mı? Analık mi?” sorusunun kadınlar amacıyla elbet tehditler içerdiğini delici tıpkı biçimde gösteriyor:
Bu tercih dayatması, son ne olursa olsun, kadınlara mutsuzluktan bambaşka nasip tanımıyor… 

Bir Cevap Yazın