Ses Kaya yazdı: ‘Kıskançlık ve rekabet’

Elimde müthiş aynı mektup var: Saç Saça Baş Başa/Kadınlar Arası Rakiplik. Yazarı Leora Tanenbaum. Versus Mektup eliyle yayınlanmış. Sabık hafta alıntılar yaptığım ve size önerdiğim Serpil Çakır’ın Erkekler Kulübünde Siyaset adlı kitabını basan yayınevi. Dilimize çeviren birlikte Kristal C. Yılmazyiğit. “Kadınlar ortada rekabetçilik, üs ayrımsız kavramdır ve Amerikalı toplumunda kadınlara yararı sıfır bir geçmişe ve işleve sahiptir” diyerek giriş yaparak başlıyor kitabına edip. Konu teferruatlı zamandır ilgisini çekmektedir. Zira kendisi birlikte farklı kadınlarla rakiplik etmektedir. Darülfünun dönemi, aksiyon hayatı, hamilelik dönemlerinde örnekler verdikten bilahare “Gördüğünüz kabil, kendimi ayrıksı kadınlara bakarak ölçüyorum. Temelli adına değerimi kanıtlamaya, herkese -alelhusus de kendime- ne büyüklüğünde yetenekli, zer ve ilgiye derece tıpkısı kadın olduğumu göstermeye ihtiyacım var” diye itiraflarını sürdürmeye devam ediyor:

RAKİBİM KI?”

* Bu ayrımsız açıdan yetersizliğin ifadesi. Ayrımsız daha belli ayrımsız standarda ulaşamayacak olmaktan korkuyorum. Zarif değilim, modaya makul giyinmiyorum, kilosu durumunda, becerikli yahut yeterince bilgili üstelik değilim. * Bambaşka ayrımsız kadının başarısı benim başarısızlığım ve benim performans bile onun başarısızlığı -kim bu benim başarımı henüz birlikte şiddetli tıpkısı hale getiriyor- anlamına geliyor.
* Hangi ile uğraşmayı seçerse seçsin rastgele kadına başarma hakkının tanınması gerektiği düşüncesine kendisini adamış tıpkısı feminist olmama karşın, benimle aynı kulvarda yarışan ayrımsız kadının tökezlemesiyle kendini güvende hisseden bire bir yanım var. Ve asıl alıcı soru ve cevap… “Hastalık erkeklerle birlikteyken rekabet ika hissine kapılmıyorum?”
“Onları asıl birer rakip namına görmüyorum, zira birçok alanda evet benden daha güçlüler (söz gelişi benden daha fazla dünyalık kazanabilme becerileri veya işlerinde yükselebilme şansına sahabe) evet bile hedefledikleri şeyler benimkilerle tıpkısı değil (bereketli tıpkı temel olma isteği örneğin!).

NİYE ERKEKLER RAKİP DEĞİL?
Erkeklere rakip gözüyle bakmıyorum, zira onların hayattaki başarısı, benim başarısızlığımdan çokça, erbap oldukları ayrıcalıklarla ilgilendiren. “Antrparantez erkeklerin doğaları gereği gözü aç ve kompetitif, kadınların doğaları gereği hırstan ve rekabetçilikten mahrum oldukları varsayılıyor. Rakiplik ediyorsak çaresi olmayan tıpkısı illete yakalanmışızdır. Efemine koyulmak üzere rekabetçi kalkmak zorundayızdır ama zaten bile olamayız, çünkü bu bizi “karı üzere olmayan” biri yapacaktır. Bir Tane yokuş yolu rekabetçi almak ama değilmiş kabilinden görünmektir. Gizli rekabet etmek yani. Bu dahi sağlıksız rekabettir. Bizim rekabetçi değil, günücü olduğumuzu kabullenmemiz istenir. Yazar kitabında bu konuya dahi değiniyor ve “günücülük ve rakiplik, birbiriyle mümasil akrabadır ama bire bir husus değildir” diyor. İkisi üstelik toplumsal eşitsizlikten kaynaklanır ve ruh bilimsel adına kesinti hissi yaratır. Amma günücülük -‘o neye sahipse ego dahi aynısını isterim’ hissi- işbirliği olasılığına açıktır. Rekabetçilik -‘ondan faik kalkışmak istiyorum’ hissi- işbirliği yapmayı engeller.

SEDA KAYAÇ / KULLANILMAMIŞ ASIR

Bir Cevap Yazın