Ses Kayaç Güler: ‘Çalışanları mutlu etmek’

Çalışanları armağan etmek

Bugün da hisse senedi hayatında kadının öneminden bahsedeceğim. Facebook’un tepesindeki isimlerden biri Operasyondan sorumlu genel müdür Sheryl Sandberg’in ayrımsız sözüyle başlayalım konuya. Diyor kim dünyanın sunma diri kadınları arasında yer düzlük Sherly: “Esas denklik erkeklerin, ülkelerin ve şirketlerin yarısını yönettiği, ev işinin yarısını üstlendiği aynı dünyadır.”

İsterseniz erkeklerin namına kadını dahi koyabilirsiniz. Bu şu vukuf geliyor: Günümüzde kadın işi eş işi diyerek ayrımsız görev dağılımı yok. Ya da rical ülkeleri ve şirketleri, kadınlar üstelik evi yönetir diyerek benzeri kural muteber değil. Zahir kim nüfusun yarısını kadınlar ve erkekler oluşturuyorsa familya işlerini da birlikte paylaşmalılar, iş dünyasını ve mevki yönetimini de.

Temel inhina budur. Bu gerçekleşirse dünyanın henüz domuzuna olacağını söyleyebiliriz. En azından bugünkünden henüz domuzuna olacaktır. Çünkü binlerce yıldır rical aracılığıyla yönetilen dünyanın kimseyi bahtiyar etmediği ortada. Hangi denge var hangi bolluk. Ama nüfusun umum yeteneği kullanılırsa, yani kadınlar dahi üretimi katılırsa ve üretimden hisse alırsa ülkeler elan acul büyür, ekonomi gelişir ve refah artar.

İŞ HAYATINDA TASHIH

Ülkelerin çoğu bu gerçeği görüyor ve gelişmek amacıyla kadınları istihdama katmanın yollarını arıyor. Örneğin Japonya. O de bizim kabil geleneklerine sınırlı bir devlet ve kadının yerinin evi olduğuna inanılan benzeri mutluluk. Ama hemen erkeklerin katkılarıyla büyüme birlikte aynı yere kadar. Kadınları katmazsanız tıkanıp kalırsınız. O yüzden Japonya başbakanı da kadınların ekonomiye katılımını ulaşmak için reformlar geliştiriyor.

Hakikaten üstelik düzelti yapılması geçişsiz. Koşulların kadınlara göre değişmesi gerekiyor. Tamam, erkekler için işe müracaat etmek tıpkı hayat tarzı. Eş dediğin sabahleyin kalkıp işe gider ve ne yatağın düzeltilmesi ne kahvaltının hazırlanması ne çocukların okula gönderilmesi ile ilgilenir. Bu işlemler kadına bırakıldığı üzere kadınların çoğu iş hayatının ortamında olmayı istemiyor yahut evlendikten yahut anne olduktan bilahare çalışma hayatından uzaklaşmak istiyor. Meğer bu işlere erkeklerin da halk atması şart.

FARK GÖRÜNTÜLEMEK

Bittabi bu antlaşma talip bir intikal süreci. Bu müddet ortamında kadınların durumuna göre değişimler yapılabilir. Örneğin Sehryl Sandberg, başarısını ve şirketin başarısını himmet saatlerini değiştirmesine ilişkin. Bir Vakitler ofiste haddinden fazla ayrıntılı saatler geçirirmiş. O üstelik herkes üzere sabah yedi akşam ezanı yedi çalışırmış. Amma ana olunca bebeğini göremez reşit. Eve geldiğinde süt kuzusu uyuyor. O de emek saatlerini değiştirmiş ve oğlu uyandığında yanı sıra ergin. Bu hem onun hem de işinin verimini artırmış. Yavru üstelik anne sevgisi ve ilgisinden yoksun kalmamış. “Bu çok nazik fark yarattı” diyor Sheryl. Esasen bu baba olan rical için de uygulanabilir. Oylumlu olan elemandan ürün almak.

Günümüzde aynı haddinden fazla ortaklık çalışanlarından elan ferah verim almanın yollarını arıyor. Bunun üzere tetkikat, çalışmalar yapıyor. Müteharrik ne büyüklüğünde mutluysa işteki verim bile o büyüklüğünde haddinden fazla artıyor. Kadınların say hayatına katılması üzere bile kadınların mutluluğunu çoğaltmak gerekiyor.

SEDA KAYA GÜLER / BAKIR ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın