Ses Kayaç Güler: ‘Çiftlere 365 soru’

Çiftlere 365 istifham

Tıpkısı habbe zarfında çiftler birbirleriyle konuşmadan henüz filhakika sohbet etmeden yaşayıp gidiyorlar. “Geldin mi? Gidiyor musun? Acıktın mı? Hangi aşındırmak var? Dizi Film başladı mı?” üzere yanıtları kısacık olan sorularla sürüp revan konuşmaları kastetmediğim için “kardeş kardeş etmeyi” kastediyorum.

Söz Gelişi televizyonu kapatıp kardeşçe ediyor musunuz? Yahut birlikte aşındırmak yemeye gittiğinizde konuşacak konular bulup yemeğin nasıl bittiğini fark etmediğiniz oluyor mu?

Genellikle korte döneminde dostça edilir. Karşımızdakini fark etmek için sorular sorar yahut karşımızdaki sorgusuz sualsiz kendimizi anlatmaya çalışırız. Esasta birini tanımanın sunma görgüsüz yolu soru sormaktır. Doğru aynı soru, kişinin psikolojisini anlamamıza apotr kabil. Kolay sorgulamalar, kişinin duygu ve heyecanlarının ortaya çıkmasına hastalık olabilir.

O nedenle korte ederken veya nişanlılık döneminde sorular sorarak karşımızdakini tanımaya çalışmalıyız. Bu sorgulama yani istifham sorarak dostça ika evlendikten sonraları de devam etmeli.

DAHA GANI TANIMAK ÜZERE

Bir Nice evlilikte bu çeşit sorunlar yaşandığı amacıyla uzmanlar oturup ilişkileri canlandırmak amacıyla öneriler geliştirmişler. Biri de “Çiftler için 365 istifham” adlı bir pusula. 2000’li yılların başında Anahtar Kitaplar marifetiyle yayınlandı. Kitapçılarda bulabilirsiniz. Ego burada birkaç tanesinden alay edeceğim ama kitabı yazan uzmanların gâh önerileri daha doğrusu uyarıları var. Diyorlar kim; “Kitabı sakin ayrımsız zamanda ve bayındır bire bir mekanda okuyun. Sayfaları karıştırırken daha evvel tek sormadığınız bire bir soruyu bulun. Kuşkusuz ‘doğru’ yanıtlar olmadığı kabil ‘yanlış’ yanıtlar birlikte yoktur.

Sunu balaban kalça: Kendinizin yanıtlamayı istemediğiniz tıpkı soruyu sormamanız. Ara Sıra sorular huzursuz edici konuları ya dahi anıları canlandırabilir. Bazıları birlikte tartışmalara neden olabilir. Amma soruları eşinizi daha yakından tanımanıza, onu anlamanıza mum tutacaktır.

İnsanlar genelde bir ilişkinin sunu bereketli döneminin, eş bent paylaşımının olduğu ve çiftlerin nazik ayrımsız merakla birbirlerinin geçmişini öğrendikleri mir safhası olduğuna ilgi çekerler.”

İLİŞKİYE DAIR SORULAR

Gelelim sorulara: İlişkinize dayali şu soruları sorabilirsiniz: Kişiliğime ilişkin sunu beğendiğin cephe nedir? Benden öğrendiklerin, eğer varsa nelerdir? İlişkimize ilişik en sevdiğin ajanda hangisidir? Giydiklerim ortada yer beğendiğin libas hangisidir? Bu giysinin görünüşünde alelhusus sevdiğin nedir? Yaşamdan elan aşkın lal alabilmek için ne yapmamı önerirsin? Yapabileceğime inandığın tebeddülat var mı? Benimle tartışmayı sevmediğin konular var mı? Bu sorular seni illet rahatsız ediyor? Bunları başka insanlarla daha macerasız tartışabilir misin? İlişkimizde sevgili yaratabileceğinden korktuğun özelliğim nedir? Benim karşımda ağlayabilecek büyüklüğünde kendini şen hissediyor musun? Benimle gelişigüzel ağlayabileceğini düşünüyor musun? Benim ağlamam sende kuşkusuz tıpkısı külfet yaratır?

Karşınızdakinin ruh ve hayallerini öğrenmek için: Sunma balaban korkun nedir? Bu boyut seni ağlatacak derecede ürküttü mü evet de sıkıntıya mı düşürdü? Hayatında göz yaşına hakim olamadığın bire bir anı anlat. Gerçekleştikten sonra bire bir dileğinden periferi tek nedamet duyduğun oldu mu? Tekrar gine gördüğün aynı rüya var mı? Bu rüyaları seviyor musun yoksa seni huzursuz mı ediyor?

Böyle uzayıp gidiyor sorular… İlginizi çektiyse kitabı karşı ve zat sorularınızı bulun…

SEDA KAYAÇ GÜLER / KULLANILMAMIŞ ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın