Ses Kayaç Güler: ‘Kadınsız kalkınma olmaz’

Nazirsiz kalkınma olmaz

Nüfusun yarısını üretime katmadan kalkınma türlü olmadığına göre bunun sürdürülebilir olması de gibi değil. Sürdürülebilir benzeri kalkınma amacıyla kadınların gelişim gücüne katılımı balaban ehemmiyet taşıyor. Amma yalnız çalışma hayatının içinde olmaları yetmez. Tepelerde yani karar mekanizmalarında üstelik olmaları kayıt. Yani idare kurullarında, yani yürütme kurullarında, yani enformasyon kurullarında dahi kadınlar olmalı. Ve buralardaki oranları de göstermelik değil sunma azından yüzdelik 30’un üstünde olmalı. O ahit hem eşitlikten hem demokrasiden bayram edebiliriz ve kalkınmanın sürdürülebilir olmasını sağlamış oluruz. Geçtiğimiz hafta İstanbul’de yapılan 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ele alınan konulardan biri birlikte buydu. Konuşmacılardan biri birlikte gazetemiz umumi im yönetmeni Çiy Bursalı idi. Marmara Grubu Vakfı aracılığıyla düzenlenen Avrasya Iktisat Zirvesi karar mekanizmasında vadi alan yöneticilere eş sahipliği yapıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’mağara açılış konuşmasını yaptığı zirveye temas yıl olduğu kabilinden gene çeşitli ülkelerin eski ve kullanılmamış başbakanları, bakanları, nazır yardımcıları, divan başkanları, üniversite rektörleri, şirketlerin CEO’ları, yani değişmeyen mekanizmasında olan yöneticiler katıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Zirvenin bu yılki konusu “Yerelden Küresele Ipek Yolu’nda Ekonomi ve Enerinin Geleceği” idi. Eşzamanlı adına yapılan oturumlardan birinin konusu dahi biraz evvel dahi değindiğim üzere “sürdürülebilir kalkınma” idi. Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu’nun yönettiği oturumda Şebnem Bursalı’dan geçmiş sırasıyla Romanya Prensi Prens Radu, Bulgaristan Başvekil Yardımcısı Daniela Bobeva, Bosna Hersek Federal Marifet ve Terbiye Bakanı Damir Masic, İran Dışişleri Nazır Yardımcısı Dr. Hadi Soleimanpour birer meşveret yaptı. Prens Radu, “Iyi yönetişim”mağara öneminden bahsetti. Bunun için da insan kayırmadan işin uzmanlarına verilmesi gerektiğini söyledi. Daniela Bobeva, insanların değişim istediğine, gençlerin bu yüzden sokaklara döküldüğüne, yöneticilerin dahi bu talepleri dinleyerek akıllıca şeyleri yapması gerektiğine değindi. Sair konuşmacılar birlikte eğitimden, uzmanlıktan, sorumluluktan, sanayileşirken çevreyi boşlama etmemekten bayram ettiler.

KADIN KİMLİĞİ

Ve kadınların istihdama katılımından. Tabii Avrupa’nın pekçok ülkesinde böyle ayrımsız laf bizdeki büyüklüğünde dirimlik ehemmiyet taşımıyor. Çünkü orada kadınlar eğer isterlerse düzentileme hayatının seçme kademesinde saha alabiliyorlar. Bu konuda rahatlar ve üzerlerinde benzeri gravite bulunmayan. Elhak Bulgaristan Başvekil Yardımcısı Danieala Bobeva, kendini bildi bileli çalışma hayatının süresince olduğunu ve evli ve çocuklu olmasının (tıpkı zamanda babaanne) mesleğini yapmasına bariyer olmadığını söyledi. Karı-erkek eşitliği Avrupa ülkelerinin çoğunda kıtipiyoz öğün kat etmiş bire bir bahis. Cinslik ayrımcılığı da yapılmıyor. Kadınların giyimine erkekler karışmıyor yeryüzü azından. Ne giyeceğine siyasi velayet da değişmeyen vermiyor. Bu nedenle eteklik giymekte aynı sakınca görmemişti Bobeva. Ve oturduğu devir etekleri dizinin üstüne çıktığında eteğini çekiştirmeyi da aklına getirmedi. Zira orada avrat kimliği ile değil, görüşleri zımnında vardı. Amma bire bir zamanda benzeri kadındı ve kadın kendisine elbise giymişti. Ve otururken diğer konuşmacılar kabilinden basamak ayak konusunda atmak onun dahi hakkıydı. Salondakiler bile elhak onun bacağıyla değil, söyledikleri ile ilgilendi.

SEDA KAYAÇ GÜLER / YIPRANMAMIŞ ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın