Ses Kayaç: ‘Seçimin galibi erkekler’

Öncelikle belediye başkanlığını kazanan hep kadınlara sevgiler. Hepsini candan kutluyor ve bakir grevlerinde başarılar diliyorum. Ama intihap sonucunun beni sevindirmediğini söylemeliyim. Peki, bundan sonra 2 ilin değil, 4 ilin belediye başkanı karı. Bu illerin 3’ü büyükşehir. Amma yetmez. 81 ilde yalnız 4 avrat şehremini kıymet katakulli sonucunu çıkarmaz.

Zımnında bu seçimde dahi domestik yönetimlerde kadınların iradesi yeniden bulunmayan sayıldı ve yerli yönetimler Türkiye’nin yarısını “eksik” desise edecek şekilde oluşturuldu.

Seçme döneminde parlamentoda mevcut BDP ile HDP dışındaki partiler, karı adayları genel anlamda hiçe saydı. Partilerin iklim, ilçe ve kasaba şehremaneti başkanlıklarındaki karı aday oranları, AK Tümen yüzde 1,3; CHP yüzdelik 4,55; MHP yüzde 2,7 olarak açıklandı.

ORAN ÇOK BAĞAN

KA:DER’in açıkladığı rakamlara bakalım: Bu sene 81 ilde, 919 ilçede, 18 bin 67 köyde ve 30 bin 50 mahallede hayat dolu seçmenler, kentlerin geleceğini müdür isimleri seçti.

Büyükşehir, memleket ve kaymakamlık şehremaneti başkanlıklarında (beldeler dünya) toplam 37 avrat şehremini seçildi. Eş uray başkanından; 3’ü büyükşehir, 1’i toprak, 33’ü ilçe uray başkanlığına seçildi (2009 Yerel seçimlerinde 26 avrat belediye başkanından; 2’si toprak, 17’si ilçe, 7’si belde şehremini idi).

Başta de söylediğim kabilinden bir artış var. Amma bu artışta, BDP ve HDP’nin, cinsiyet eşitliğini tüzüklerine koymalarının nazik bir etkisi var.

Sahi DOĞRU Fırka’nin uray başbuğ sayısı 6. Bunun biri mülk, diğerleri kaza. Aile ve Içtimai Politikalar bakanı Fatma Mecnunca bundan sonra Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi. İlçeler ise şunlar: Ankara /Güdül: Havva Saika, Ankara / Kalecik: Filiz Ulusoy, Eskişehir / Mihalgazi: Zeynep Akgün, Konya / Meram: Fatma Toru, Elazığ / Keban: Fethiye Atlı.

BDP DE OLMASA!

CHP’nin uray komutan sayısı bile 6. Biri il, diğerleri ilçe. Okumuş Belediye Reisi Hırslı Çerçioğlu koltuğunu korudu ve büyükşehir olan Aydın’ın uray başkanlığını yeniden kazandı. İzmir’in 2 ilçesini bile CHP’li avrat adaylar kazandı. Bu isimler: İzmir / Han: Duyma Pekdaş, İzmir / Urla: Sibel Uyar, Denizli / Bozkurt Birsen Çelik, Amasya / Gümüşhacıköy: Zehra Özyol, İstanbul / Avcılar: Şen Yer Benli.

MHP’nin karı başkan sayısı 1. İzmir’in Kiraz ilçesinin şehremini daha çok bir kadın, MHP’li Saliha Şengül.

Kafasız artan 23 belediye başkanı BDP’Den. İkisi devlet. Biri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Reisi Gültan Kışanak, diğere Hakkari Belediye Reisi Ikbal Hatipoğlu. Ayrıca 8 ilin da dahi eşbaşkanı kadın. Buna müstakil adayın kazandığı Mardin’i dahi eklersek benzer 9 oluyor. BDP’nin el ve ilçelerdeki eşbaşkan sayısı 54’ü buluyor.

Elhasıl Şark ve Güneydoğu eş belediye başkanlarına hazır. Özge bölgelerimizin ve partilerin ise neden nazirsiz demokraside ısrar ettiklerini düşünme zamanı.

SEDA KAYA / YENI ASIR

Bir Cevap Yazın