Ses Kayaç yazdı: ‘Bir acun turu’

Yıpranmamış Asır’dan Ses Kaya’nın bugünkü yazısı..

Dünya seyahatine çıkmaya ne dersiniz? İşi, gücü, gelişigüzel şeyi bırakıp bakir yerler kaldırmak, bambaşka kültürler ve insanlar ülfet etmek, kullanılmamış tatlar, farklı heyecanlar gitmek!

Bir Nice kişinin hayalidir dünyayı gitmek amma bunun için milli piyangonun çıkmasını bekleriz. Haddinden Fazla paramız olunca ancak bu hayali gerçekleştirebileceğimizi düşünürüz. Çok servet olmadan, yani geleceğimizi garanti altına almadan hakeza aynı maceraya atılmayız.

Baş Döndürücü temkinliyizdir bu konuda ve ölçüsüz tutucu. Yalın Kat kıytırık riske girmeyiz yani. Hatta biri evini, arabasını satıp, bankadaki birikimine güvenip hakeza tıpkı seyahate çıksa, aklından zoru olduğunu da düşünürüz. Meğer seçkin konuda olduğu kabil bunun için birlikte arzulamak ve karar atfetmek tam.
Söz Gelişi 30’lu yaşlarda iki gençle tanıştım aynı ceride röportajında. Biri bilgisayar uzmanıymış biri da finansçı. İki yıl sürecek aynı dünya seyahatine çıkmışlar ve bir yılı geride bırakmışlar.

15 ÜLKE 920 SITE

Ilkgüz 2013’te başlamışlar gezmeye. Ilk durakları Moğolistan. Tıpkı senedir Asya’dalar. Çin, Japonya, Kore, Nepal, Hindistan Tayland, Kamboça, Endonezya, Filipinler, Malezya vs… Asya’da 15 büyüklük ve 920 şehri gezmişler. Temas ülkede averaj dört hafta kalıyorlar.

Trenle yahut otobüsle gidecekleri yerlere gidiyorlar. Pansiyon veya hotel denilen gerçekten ve haleldar otellerde kalıyorlar. Uçak paraları dünya, günde adam başına sayı farkı 30 dolar harcamışlar bugüne kadar. Gezi dediğin husus bilcümle dörtköşe değil bittabi. Izdırap koşullarda yolculuk etmek yahut dolandırılmak veya hastalanmak birlikte var. Alelhusus yemeklerden rahatsız olmak. Ama bu riskler yaşadığımız ülkede ve evimizde da bulunan. Bunları bu iki refik kabilinden “deneme” kendisine bürümek, zorlukların üstesinden gelmeyi kolaylaştırıyor. Filhakika bu çeşit zorlukları göze almadan seyahate çıkmak metin olanaklı değil.

VAR MISINIZ MACERAYA?

Inanılmaz serüvenler yaşamışlar. Gezilerinin yer delici günlerini Mağrip Papua’de geçirdiklerini söylüyorlar. Medeniyetin olmadığı köylerde 10 aktarılma kalmışlar. Deminden Amerika’dalar. Çok kötümser bire bir mevki olmadığı için orada aşkın kalmayıp, Meksika’ya geçmeyi ve orta Amerika’yı gezmeyi planlıyorlar. Oradan dahi Cenup Amerika. Paraları hangi devir biterse o ant gabi dönecekler. Lale ve İlker’in yaşadıkları deneyimleri facebook.com/birdünya turu’ndan strateji edebilirsiniz.
Galiba mi peki belki siz dahi kalkışırınız böyle bire bir dünya turu planlamaya. Bittabi emeksiz yola çıkılmaz ama hakeza benzeri geziye kalkmak için illa da lotoyu kazanmayı bakmak gerekmiyor. Bittabi hayalimiz buysa.

Esasen günümüz gençleri bu konuda henüz şanslılar. Internet çağındayız zira. Bildirişim olanakları katlanılamaz. Antrparantez gidilen yerlerde mülk bürümek bile kabil. Her yerde uygulanan olan benzeri mesleğe topluluk olanlar güdük süreli işler yaparak masraflarını karşılayabilirler. Ha zat ülkenizde yaşamışsınız ha eksantrik aynı ülkede. Amma bunun üzere seyyah ruhuna sahip olmak gerekiyor. Ve de korkusuz tıpkı yüreğe.

Bir Cevap Yazın