Ses Kayaç yazdı: ‘Kadınsız sahn olur mu?’

Bakir Asır’dan Seda Kaya’nın yazısı..

Yeni Asır’ın anadan görme eş buluşmalarının yapıldığı salonda müthiş bir neşeli. Yüzlerce avrat aynı arada.

Rengarengiz… Baharla birlikte baharı karşılıyor İzmir’in kadınları. Baharın çiçeği mimoza sarısı, gelincik kırmızısı, manolya pembesi, sümbül moru ve birlik renkler kadınların üzerinde… Hepimizin içi açılıyor birbirimize bakarken. Alay doluyoruz. Kadınların olduğu yerde kırat vardır. Hayattan rengi alırsak kafasız neyi kalır ki? Hayatın rengi kadınları görmezden gelerek veya yok ederek nereye varırız ki?

Sahn doluyuz… Kadınlar öldürülüyor, kadınlar hayattan koparılıyor, gencecik kadınlar sevdikleri erkekler marifetiyle ölüme gönderiliyor. Ama kadınlar susmuyor, susmayacak, gabi çekilmeyecek, dal eğmeyecek ve yüreklerinin götürdüğü yere gidecekler. Salondaki kadınlara bakıyorum: anında kâffesi iz sahibi, ışıklı, kendini yetiştirmiş, geliştirmiş, başarılarının karşılığını almış kadınlar. Kimi kariyerinin zirvesinde, bazen basamakları emniyetli adımlarla çıkıyor. Hepsinin bire bir “işi” bir “unvanı” var. Kâffesi ümitli. Bugünden olmasa birlikte gelecekten ümitli…

Umutluyuz…. Zira ati kadınların. Temas hangi kadar bibi kadınların önünde engeller varsa üstelik, Türkiye’nin kadınlarla ilişik karnesi zayıflarla doluysa birlikte, salonu dolduran İzmirli kadınlar üzere seçkin şehirde hakeza anlaklı ve deli dolu kadınlar var. Eninde böylecene o kadınlar ayrımsız yerlere ati. Alınan kararlarda kadınların bile kortej hakkı olacak. Ve kadınlarla alay malay henüz mutlu ve daha refah aynı büyüklük olacağız.

Heyecanlıyız… Konuşmalara kulak misafiri oluyorum. Herkesi umumi seçme havası sarmış. Salonda değişik partilerden milletvekili aday adayı olan kadınlar var. Bu sene güzeşte yıllara göre çıktı kadın aday var. Şişman yarışta onlar de var. Siyaset artık elden koca işi değil. Dizge, kendisinin kazanmasını istiyor katıksız yerine. Kimler kazanacak bilmiyoruz amma kadınların kazanacağından eminim. Utku kadınların olunca devlet bile kazanacak. Beş Altı hamle fücceten nöbet olacağız. Salonu dolduran neşeli, rengarenk, kıpırdak, hararetli, bayındır, apiko ve çevik kadınlara bakıyorum.

Hepsinin kavi haddinden fazla beklentisi var hayattan. Ama bir tane istekleri var haddizatında: “kadın oldukları üzere” küçümsenmemek, dışlanmamak, bulunmayan sayılmamak. Kimsenin hayatlarına karışmazsa, kadınlar güçlerini kendileri için kullanırlarsa görün bakın neler tamam. Aşağılık içim açılıyor kadınlarla birlikte olunca ve gelecek namına bahtiyar oluyorum. Yaşasın kadınlar. Hepinizin kadınlar günü hümayun olsun ve herhangi bir gününüz bugünkü gibi hayat ve alay dolsun.

Bir Cevap Yazın