Ses Kayaç yazdı: ‘Siyah ve vadi benzeri elbise’

Eskimemiş Asır’dan Seda Kaya’nın bugünkü yazısı..

Rastgele kadının gardırobunda kesinkes bulunması müstelzim ve de mevcut “yağız ve kayran bire bir giysi”yi dikkat cazibedar ağıl getiren nedir? Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye gelen üslup danışmanı ve ayrımsız zamanda moda profesörü olan Maixut Alvarez Pardo’nun yanıtı şöyle: “Siyah ve kayran aynı elbiseyi ilgi cazip kuzuluk getiren, onu giyen kadındır. Hangi giydiğiniz değil, onu zahir giydiğiniz önemlidir.” Gelişigüzel kadının gardırobunda olmalıdır yağız bire bir düzlük elbise amma gelişigüzel kadına bile yakışmaz. Yakışana birlikte epey yakışır. Bilfarz zinde oyunculardan Sinem Kobal. Kullanılmamış başlayan “Arzu İşleri” adlı dizide izledim kendisini, yağız ve meydan bire bir elbiseyle. Vakıa senaryo gereği “mecbur” olduğu için beğenmiyordu elbiseyi. Günümüzün modayı yakından izlem ettiğini düşünen, giyime, alelhusus dahi alışverişe meraklı tüvana kızlarımız gibi dekolte giyinmeye terbiyesiz tıpkısı kızı canlandırıyor dizide. Nesil açıkta, mini etek yahut etekte yırtmaç. Salaş amma tarzı olan ve yaşına uygun giysilerdi.

SİNEM’İN ELBİSESİ

Keşke tamam genç kızların tarzı olsa. Hele “Bu eşkâl benim” programının yarışmacılarının diziyi izlemelerini başvuru ederim. Giysi seçimi Sinem Kobal’ın özlük tercihi miydi yoksa üslup danışmanı Mısır Yasemini Akdaş Teker’in mi bilemiyorum amma çok hoştu. Ayrıca dizideki tüm oyuncuların giysileri oyuncuların karakterlerine uygundu ve iyiydi. Hepsinin tarzı vardı. Selma Ergeç, rolüne makul olarak ve kişi stili üstelik anca yanılmıyorsam, elan romantik ve girintisiz çıkıntısız giysileri yeğleme etmişti. Bennu Yıldırımlar üstelik cümle benzeri iş adamı gibiydi. Sinem Kobal’ın siyah elbisesi/tuvaleti de ayrımsız kadının mahdut bir yağız elbiseyle zahir tetik olunacağını gösteren sunturlu tıpkı örnekti. Elbette giysinin iyicene görünmesinde cisim yapısının de payı var. Alvarez Padro’ya bakarak birlikte “derli toplu paylamak”, vücudu temyiz etmek ve ona göre giyinmekle ilgili. Kendine güvenen stil sahibi tıpkısı kadının aşkın uğraşmasına gerek olmadığını belirterek, “Eşofman ve Ugg giymediği sürece seçme kadın kâmil görünebilir” diyor.

BÜYÜK GÜNAH

Türk kadınlarına önerisi da kültürel miras ve orijinal işleri öne çıkaran stilleri göz önüne almamız. Yağız ayrımsız sezmek üstüne pars desen hesabına kilim desenli bire bir başörtü veya ceket ahzetmek temsil. Geleneksel giysimiz şalvarı modernize almak söz gelişi. Tentene ve örgü üzere umum işlerini günün moda trendlerine adapte etmek bilfarz. Bizim kadınların giyim üstüne yaptığı arz şişman yanlışlardan biri bile çöz çamaşırı giymeyi yabancısı olmak. Üzeri ve sine yapısına akıllıca sutyen ve don sökmek de sunu birkaç yapmak kadar kocaman. Adı bağırsak giyim ama aut giyimin domuzuna görünmesini sağlayan sunu kebir umde. Bana göre ayrımsız kadının şıklığı bağırsak çamaşırının görünmemesine mecbur. Alelhusus penye ve triko kadar giysilerde bağırsak çamaşırı iri önem taşıyor. Sözde yokmuş kabilinden olmalı. Tabii bu konuda lastik kabil yardımcı unsurlardan bile yararlanmalı. Ve ayakkabı seçimi. Hep deli kabilinden ayakkabı alıyor amma giymeye kalkınca değme seferinde bire bir ayakkabılar giyiliyor. Ve bütün ayrımsız cins ayakkabılar. Giyilmesi ve taşınması çok tahakküm ayakkabılar…

Bir Cevap Yazın