Ses Kayaç yazdı: ‘Zorunlu teşrih dersi’

Yıpranmamış Asır’dan Seda Kayaç’nın bugünkü yazısı..

“İkinci dört yıllık eğitimde çocukların kesin herif anatomisini, yani kişi vücutlarını tanımaları, bilmeleri gerekiyor. İçi ezbere dışı bilemezsiniz” diyor Doç. Dr. Nusret Kayaç.
Kitaplarında ve konuşmalarında “cihanşümul kıymet hareketli”nın varlığına ilgi çekici Psikiyatr Nusret Kayaç; uğraş, anarşi, tenhalık, hücum kabilinden davranış bozukluklarının eşitsizlikten kaynaklandığını ve öğrenmemiz gereken aynı konunun dahi “barış eğitimi” olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz hafta mahallemiz muhtarlığının düzenlediği aynı etkinlikte dinledim Kaya’yı. “Evrensel fiyat aktif” dediği içimizdeki ego. Yani biz. Yani beynimiz ve onun kuyruğu omirilik. Bilcümle insanlarda hatır ve onun uzantısı omurilik var. Bizi tığ özne birlikte bu. Beynimiz ve omuriliğimiz değme şeyimiz. Ona benzeri molekül olursa vücut tamir edemiyor. Vücudumuzdaki gelişigüzel saha kırıcı aldığında, us egemenlik verip onu tamirat edebiliyor. Ama kanı ve omuriliğe benzeri öz oldu mu tedavisi bulunmayan. Bu canlıda birlikte şalter, din, soy, eşey farkı yok. Hepimiz aynıyız. Hepimiz gülüyor, ağlıyor, kemirmek yiyor ve yediklerimizi sindiriyoruz.

BARIŞI AKTARMAK

Kayaç’ya göre savaşlardan kurtulmanın yolu barışı bellemek. Barışçıllık eğitiminin bir numara şartı de denklik bilgisine iyesi olmak.
“Çünkü öteki soy ego Islam’ım sen Hıristiyan’sın ben şuyum, sen busun, ben beyazım, sen zencisin, ben erkeğim, sen kadınsın… Bunun ayrımı asla bitmez. Birinci hikmet budur. Barışçıllık ve Allah’tan başka kimseye tapmamak. Hangi büyüğe, hangi küçüğe” diyor Nusret Kaya.
Ego ve sair kavramına özen çekiyor. Birbirimizi anlamaya çalışmanın önemini anlatıyor. Empati yapmamızı söylüyor. Suriye’den gelenler Sünni’ler birlikte, Yezidiler de bizim gibiler. Onları anlamamız amacıyla empati kurmamız, yani kendimizi onların namına koymamız ve onların yaşadıklarını anlamamız gerekiyor. Birbirimizi anladıkça barışa kavuşmuş olacağız.
Rical kadınları öldürmeyecek. Kadınlarla kendisi ortada tıpkısı ayırt olmadığını görecek. Kendini eğitecek.

Kayaç’ya bakarak bu yetişek asıl rahminde başlamalı. Çünkü neşelilik meni ve yumurtanın döllenmesinden itibaren başlıyor.

İLK YETIŞEK

“Anne rahmindeki dölüt halimiz anneyle ve anne kanıyla besleniyor. O halde madun beyinsel eğitimin tıpkı numaralı şartı rahimde geçirdiğimiz günlerin zait olmasını sağlamaktır. Zira anne âdem dayağı yerse, kaynana zırıltısı çekerse bizim toplumumuzda çok çok olduğu kadar mütenevvi nedenlerle kendini bertik hissederse onun beyin snaps sistemindeki nörotransmitterleri darmadağın olur. O nörotransmitterleri siftinlik olduğu amacıyla cenin bozuk olumsuz nörotransmitter kayıtlı kanla nemalanmak zorunda kalır. Bunun henüz olağan ifadesi şu: temel rahmindeki cenin, annenin yaşadığı bütün etki ve huzursuzlukları hisseder.”
Dört ciltlik “Cihanşümul Eşit Canlı” kitabının önce cildinde araştırmalarını, Elmalılı Hamdi Yazır’ın Kur’an tefsirinden de bilistifade kutsal kitaplarda ve özellikle Kur’an’bile bu canlının izlerine yoğunlaştırıyor.
Islam hangi? Slm asıllı. Slm ne? Barışçıllık, Allah’tan başkasına tapmamak, akıllıcasına mu? O halde Kur’an literatüründe bunun dışındaki rastgele şey yanlış anlaşılmıştır. Söz Gelimi arz karakteristik kat sayı: Cahit, Cihat. ‘gayret etmek’ gitmek. Mücadele Etmek söylemek değilken, mücahit’i ‘savaşan adam’ olarak çevirmenin hiçbir anlamı yoktur” diyor. Görmek ve kabullenmek müstelzim bilgiler var kitapta.

Bir Cevap Yazın