Ses Sayan’ın ‘formatı’ kaydı!

Malumunuz Seda Sayan, “Sabahların Sultanı” olduğu dönemlerde gelişigüzel sabah programını, playback namına seslendirdiği bire bir şarkısının eşliğinde sergilediği raks figürleriyle açardı.

Melodi biter, Ses Sayan dansa doyamaz bu kere de stüdyoda mevcut orkestra darbuka soloya başlar; Sayan dahi o tarihlerde giydiği alelumum mini giysi veya eteğiyle seyirciye sırtını dönerek kalçasını ayrımsız o yana tıpkısı bu yana sallardı. 

“Ne evire çevire oynadık di mi kız?” diye niteleyerek sorduktan sonraları “Gü-Nayy-Dınn” der. Darbuka solo yeniden başlar. Bu defa Sayan “Kamer yeter oynadığımız” dese bile stüdyoda bulunan çoğu ellerine aynı birçok kuruş sıkıştırılmış ‘şak-şak’çı hanımların ısrarına dayanamayarak raks etmeye devam ederdi.

Yıllar süresince; Umre ziyaretine gidip-mevrut Sayan’ın etekleri geçmiş dizinin üstünden dizinin altına indi. Her sabahleyin herkesin istekle izlediği nümayiş günden günden güne eridi ve zamana yenildi.

Evvel Müge Anlı’nın program formatına yakın Porte Çelik’le gelişigüzel ‘Susku’ diyerek bire bir form almak istedi olmadı… bir zamanlar Kuşum Aydın’la haddinden fazla müstehap ‘Eş ve Kaynana’ programına mümasil gelinli-kaynanalı aynı ‘forma’ benimsetmek istedi, olmadı…

Bilahare baştan önceki sabah bilahare öğle vakti kuşağına geçiş yaptı. Eskisi üzere sevilip-izlenmedi, tekrar olmadı.

Geçmiş avrat katilinin birinden bahsederken “Ay böyle güzelce suratlı acımasız gördünüz mü ayol?” dedi. Eleştirilince de “Ego Seda Sayan’ım. Siz kimsinizzz?” diyerek esti gürledi.

Izleyici sakat Seda’larını bulamadı. RTÜK’ten ard ardıl iki canlı cezalar gelince bile Sayan’ın Show TV-gün ortası macerası güneş oldu.

Bugünlerde ise ekran inadını “Nöbet Arkadaşım” isminde ‘izlenmediği için yargısız yürütüm yapılıp anlaşılamadığını’ söylediği alışılmadık ayrımsız formatla sürdürmekte ısrarlı Ses Sayan.

Seda Sayan’ın yıpranmamış formatında ilk cast ajansından kişileri programında mihman ettiği ortaya daha çok. Sonraları ‘Yok efendim biz biliyorduk elhak bunu. İzleselerdi onlar bile bilirdi. Tığ yayında zaten söyledik bunu’ dedi.

İki periyot önce katıldığı “2. Husus” programında dahi “Ben biliyorsunuz bundan sonra izole bant eser yapıyorum. Etkin yayında bu fırsatı verdiğiniz amacıyla teşekkürname ederim” dedi ve içini değiştirmeden şu cümlelerle döktü.

“İzlenmemiş olmanın handikapını yaşadım ego. Bu iletişim araçları nereye gidiyor anlamıyorum. Benim sunduğum bu formatı ikna etmek için cast ajanslarına üstelik başvurulabilir. Son zamanlarda medyanın bana alın hangi beğenmek istediğini bilmiyorum. Yargısız uygulama tavrı başlatıldı..”

Dediği kadar bant kitap özne Ses Sayan’ın bugünkü yayınında iki gün geçmiş yıpranmamış icat edilen benzeri ilmî muzice üzere anlattığı bakir formatıyla açıktan yakından alakası olmayan bire bir bölümün kesilmeden ekrana verilişi hassaten ‘oylumlu dans’ diye niteleyerek alt yazı geçilmesi tetik izleyicilerin gözünden kaçmadı.

Seda Sayan “Tayf sanatçısının sen. Kalk oyna. Tek utanma..” diyerek program konuğu Sevgili’a doğal gaz verdi. Sevgili da yerinden kalkarak “Maşallah… Maşallah” diyen çabuk figürlü şarkıda dans etti. 

Bu kısım ‘izlenmeden anlaşılması çok güç‘ olan yepyeni formata beis verebilirdi. Çünkü bu forma bir eğlence programı formatı değildi…

Çünkü eteği dizinin altına inen Seda Sayan başka mini etekli tıpkı hanıma bire bir “Sabahların Sultanı” dönemindeki kabil batın attırıyordu.

Bu fon akıllarda ‘Yoksa Seda Sayan’ın yadırgatıcı formatı kayıyor mu?’ sorusunu getirmeden edemedi.. Seda Sayan’ın ‘kullanılmamış formatı’ gereği kendi yapamadığı kuşak dansını başkalarına mı yaptırmak istediği iptila edildi.

Geçtiğimiz günlerde rating sıralamalarında geçmiş 100’e dahi giremeyen bu alışılmadık model tutacak mı yoksa tıpkı “Susma”, “Kaynana Kadın, Ses’ya Eş”, “Ses Sayan Show” kabilinden görüntülük tarihinin tozlu raflarında yerini mi takanak? Bunu bekleyip göreceğiz.

Aha Seda Sayan’ın yadırgatıcı formatında; eskiyi aratmayan o balaban kuşak-demonstrasyon!..

İzlemek için haberin videosuna TIKLAYINIZ!..

Bir Cevap Yazın