Sevgili Karatay’dan görüngü yaratacak röportaj!..

Olgun Türk gazetesinden Balçiçek İlter ’mağara sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Sevgili karatay Kolesterin, huy sertliği ve yaş dönümü uydurulmuş hastalıklar olduğunu savunarak Ilaç firmalarının da bu hastalık durumunun uydurulmasında şişman racon oynadığını argüman etti.

Niye bu büyüklüğünde kızıyor meslektaşlarınız size?

Balçiçek Eş, şeker hastalığı hastalarına şeker hastalığı hesabına 10 şerha savuşturmak veriyor doktoru. Olacak husus mi? Katiyen atlatmak vermemesi geçişsiz. Söyleyince kızıyor. “Gazlı meşrubat bulunmayan” diyorum, firmalar kızıyor, onlarla mail olan doktorlar kızıyor. “Kolesterolilacı yok” diyorum, bütün kızıyor. Söylediğim gelişigüzel şeyin arkasındayım. Gelişigüzel madde bilimsel.

Diyetinizle öne çıkıyorsunuz amma çokça uzun değilsiniz siz…

Ego inceyim, doğrusu bundan fazla ince olamam kim… Balaban olan Diyetle tafsilatlı kalkışmak değil, zinde yaşayarak tafsilatlı oluşmak. Bakın 72 yaşındayım sağlıklıyım, hiç reçete almıyorum, bu tam. Herkese birlikte bunu söylüyorum. Benim yaşımdaki insanlar 20 çeşit deva kullanıyor.

Kemik erimesi amacıyla da mi çare almıyorsunuz?

Hayır. Moda hastalıklar onlar, uymayın siz onlara… Çare firmalarının uydurduğu emraz vardır. Kolesterol, ateroskeleroz (huy sertliği), menopoz… Hipokrat diyor ki ilaçlar yiyecekleriniz, yiyecekleriniz ilaçlar olsun.

Menopoz diye niteleyerek bire bir hakikat var beyninde, şen geçsin diye reçete takviyesi beğenmek niçin hatalı?

Anneniz alıyor muydu? Ninelerimiz alıyor muydu? Tabii kim gerekmiyor. Sağlıklı yaşarsanız hiçbir sorun olmaz menopozda. Savsaklamak, şeker ve tatlıları kaldırsın kadınlar, biraz da cereyan etsin bakın elbette şen geçer.

Sizin abat geçti mi?

Ego farkında birlikte olmadım. Ama ahenktar adına spor fail tıpkı insanım. Uçan Top oynadım. Amerika ’bile 50 gözyaşı grubunda Alan Topu şampiyonluğum var. 12 yaşımdan beri yüzmüşüm, ski yapmışım. Hâlâ bu yaşımda 3.5 saat kesintisiz yüzüyorum.

Seçme aktarılma mü?

Tamam, yaz aylarında ve katiyetle denizde. Şita aylarında ise değme çağ tempolu gidiş. Sigaraya üstelik çok karşıyım ego. Sigara kanunu çıksın diye Orhan Kalça ile senelerce mücadele etmiş ayrımsız kardiyoloğum ben. Bana alın çıkanların hiçbiri sigarayla uğraş etmedi. 1979 yılında “Sigarayla mücadele edelim ’ ’ dediğimde o dönemin Kardiyoloji Derneği Başkanı “Ama sigarayı oran çıkarıyor, ona karşı gelemeyiz… ’ ’ demişti. Doktorların işine geldi. Zira neden? Zira kendileri da içiyor ondan.

Kardiyologlar mı içiyor?

Hepsi içiyor, henüz içiyorlar, sonraları bana kızıyorlar. O sigara içen kardiyologlar, kolesterin ilacına karşıyım diyerek beni ülkü etmeye çalışan etibba. Hekimler bağımsız milletvekili olmalı. Gelişmeleri strateji etmeli. Yeryüzü iri gösterişli bilgidir. Dünyada kâh hastalara doktorlar “Sigarayı bırak öyle gel, seni tedavi edeyim” diyor, bizim hekim abilerimiz anjiyo laboratuvarında sigara içiyor. Henüz hangi kat sayı vereyim? Şahit oldum ben. Türkiye ’nin gerçeği bu.

Demin “Yiyecekler ilaçlarınız olsun” sözünü hatırlattınız Hipokrat ’ın…

Onu az buçuk açalım, çünkü otçulara çokça karşıyım ben. Neymiş efendim “Bilmem şu otu yiyin, 5 günde göbeğiniz gider! ’ ’ Yok anca bire bir şey. Bunlar dubara. Eğer vücudunuzda metabolik aynı halel varsa, onu düzeltmeden sağlığınıza kavuşamazsınız. Benim önerdiğim haddizatında kefaret değil, kişinin natürel hormonal dengesini bulmasını sağlamak.

Karatay Diyeti ’ni hayatına uygulamamış olanlara önerileriniz olacak mı peki? Yani aşina yaz geliyor, kadınlar incelmenin derdinde…

Mübarek akarsu içecekler öncelikle. Vücudumuzun yüzde 60 ’ı akarsu biliyorsunuz. Yüzde 1 ’den bayağı karbonhidrat. Iyi bir Karatay kahvaltısı, arkası sıra bereketli su. Buna şeker hastalığı hastaları da dahil. Obezite ile şeker hastalığı hastalığının ayrımsız farkı yok. Profesörler çıkıp diyor ki; “10 sene zarfında patlama olacakmış! ’ ’ Yahu zaten obezite patlamasının içindeyiz şu anda Türkiye ’de. Obez çok, diyabet hastası haddinden fazla, diyabet hastası olduğunu bilmeyen çok.

Nasıl bileceğiz peki?

Eğer göbeğinizde yağlanma varsa o ahit dikat edin diyorum. Mıhlı beslenilirse şeker geçiyor. Ilaçları bırakabiliyorlar. Benim hastalarımdan bırakanlar var. Dünyada üstelik bu hakeza. Ben bıraktırmıyorum, ihtiyaç kalmıyor bir müddet sonraları. Yağ hücreleri 20 soy hastalık hormonu üretiyor. Çok görgüsüz esasen. Yağ hücrelerini azaltın, sağlığınıza kavuşun. Hikmet paylaşılınca bulunmaz. Meslektaşlarım arayıp ‘ ’Bu bilgileri halkla paylaşmayın, biz aramızda konuşalım! ’ ’ diyorlar. Yarayışlı efendim, ego halkım üzere yaşıyorum ve paylaşıyorum.

D VİTAMİNİ EKSİKSE KILO VERİLEMEZ!

D vitamini esasen sedece tıpkı vitamin değildir. Cildimizde bulunan tıpkısı hormonun yöre maddesidir. Güneşin ultraviyole-B (UVB) ışınları ile zinde yaşam için hayati önemi olan ve hayat süresini uzatan benzeri hormona dönüşür. Vücudumuzun ürettiği katıksız ve sunma canlı antioksidan özelliği olan D vitamininin tüm eğin hücrelerinde reseptörleri bulunur. Eksikliğinde hücrelerimiz normal çalışmadığı amacıyla herhangi bir cins alerjik çor ve enfeksiyon meydana sağlık. Uzviyet değişik bilinmeyen alerji ve hastalıklarla uğraş ettiği için, yani vücutta “bağan yoğunluklu bire bir çekişme ’ ’ meydana geldiği üzere da kilo verilemez. Ten kanserine illet olduğu gerekçesiyle maalesef tarih ışınlarından kaçınılması ve koruyucu kremler kullanılması önerilmektedir. Oysaki koruyucu krem D vitamini almamızı engeller. Yardımcı krem hesabına güneşin altında geçireceğimiz süreyi bol ayarlamamız gerekir.

Bir Cevap Yazın