Sevgili Karatay’dan sağlıklı tagaddi sırları

İHA’de vadi düz habere göre Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Kültür Sarayı ’nde düzenlenen panele katılan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının faydaları konusunda can alıcı açıklamalarda bulundu. Zeytin ve zeytinyağı dostu namına bildik ve her ahit böyle anılmak istediğini anlatım ederek konuşmasına başlayan Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının kızıl ve değerli suyu olduğunu vurguladı.

Gemlik Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Uray Başkanvekili Ercan Barutçuoğlu, Kent Konseyi Başkanı Mübarek Serim ’mağara de katıldığı panelde Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu, İspanyol Zeytin Üreticileri Birliği Yetkilisi El Kitabı Nunez Moreno ve Yoksulluk Minare de hatip adına katıldı. Zeytinin faydalarını anlatan Prof. Dr. Sevgili Karatay, antioksidan ve anti inflamatuarlar açısından varlıklı olan zeytin ve zeytinyağının doğanın bize bahşettiği temel sütü olduğunu kaydetti.

Antibakteriyel olan zeytinin ağrı kesici ve ülseri otama edici faydalarını da masaya yatıran Canan Karatay, midede natürel adına mevcut 11 acı bakterinin genişlik birkaç 8 ’ini tedavi edip bulunmayan etmede de zeytin ve zeytinyağının iri önemi olduğunu bildirdi. Isın açısından üstelik 20 zeytinde 100 isın bulunduğunu ve omega 9 adına zeytinin önemini anlatım fail Karatay, Gemliklilere ve Türkiye ’ye dahi bire bir öneride bulundu. “Seçme doğan bala yerine benzeri zeytin fidanı dikin” diyen Canan Karatay, 2 bin sene kıpırdak zeytin ağaçlarının kesilmemesi gerektiğine da işaret ederek, dünya açlık çekerken zeytin ağaçları olan ülkelerin ayakta kalmayı sürdüreceğini vurguladı.

Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu bile, Gemlik coğrafi işareti üstüne bilgiler verdi. Coğrafi işaretlerin ünlenmiş dernekevi ürünlerle ait olduğunu hatırlatan Dokuzlu, ünlü dernekevi ürünlerin getirim oluşturması sonucu taklitlerinin da çoğaldığını anlattı.

Töz im üreticilerinin zarara uğramaması için bozuk Mısır ’dan beri muteber Coğrafi meni belgesinin Türkiye ’da 180 ürüne müteveccih alındığını, 210 ürünün dahi tam beklediğini söyledi. Doç. Dr. Sevgili Dokuzlu, çıkak ve menşei arasındaki farklar konusunda bile bilgiler vererek, coğrafi belen belgesine rağmen yapıt taklitlerinin satışını yapan firmaları dahi sergileme ederek, bir nice firma ile dahi yasal sürecin sürdüğüne dikkat çekti. İspanyol Manuel Nunez Moreno kooperatifleşme üstüne açıklamalarda bulundu. Zeytin üreticisi Ademiyet Minare ’de Gemlik zeytini için bilgiler verdi.

Panel sonrasında Prof. Dr. Canan Karatay ’a plaketini Ilçebay Mustafa Altıntaş, Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu ’evet plaketini birlikte Belediye Başkanvekili Ercan Barutçuoğlu sunma etti. 

Bir Cevap Yazın