Sevilay Yükselir: ‘Olmadı Ayşe’

Olmadı Ayşe! Sana hiççç uymadı!

Keskin haberi şu anda kanser tedavisi gören arkadaşım Nurcan ’dan aldım. Gözyaşları içindeydi. “Senin Ayşe ’nin yaptığını duydun mu?” diye başladı sözlerine, sonraları bile, “Şimdi ne yapar o kadıncağız? Zahir savaşım fehamet bi başına bu esmer belayla? Amansız Hastalık tedavisinin çözüme ulaşması amacıyla genişlik mefret özdek hastanın oldukça bahtiyar ve rahat olmasıdır. Kadında geçim mu kaldı? Mutluluk mu kaldı? Ayn bakarak göre ölüme sürükleniyor.
Yazıklar olsun o Ali Taran denen adama da, ona umum uzatan senin arkadaşın Ayşe ’ye birlikte…” diyerek söylenmeye başladı.
Son zamanlarda hastalığı nedeniyle iyiden iyiye duygusallaşan arkadaşımın ne söylemek istediğini anlamadım tabii…
Çünkü gerçekten olandan bitenden haberim yoktu.
“Alelhusus bi sakin ol! Ne oldu? Benim Ayşe ki?” diyerek sorgulayınca fakat durumun vahametinin farkına varabildim.
Meğer Nurcan ’ın “Senin Ayşe” diye bahsettiği hayat doğrusu bizim Ayşe Özyılmazel ’miş. Nazarımda bıcır bıcır, çalışkan ayrımsız yeri olan ve bu nedenle üstelik telefonumda, adı, “Ayşecik” diyerek mukayyet olan bizim ekstrem kız!
16 aktarılma önce amansız hastalık olan eşini tecezzi eden o adamla evleniyormuş yıldırım nikâhıyla…
Şoka girdim ilk. uzunca ne diyeceğimi bilemedim.
Ayşe ’yi aradım… Benzeri şeyler girmek istedim ona…
Açmadı ama telefonunu…
Açsaydı şayet, söyleyebilseydim söyleyeceklerimi, belki üstelik hep öfkem dinmiş olacak ve ben dahi bu satırları bu köşede beğenmek yerinde kalmayacaktım.
O nedenle kusuruma bakmasın…
Vicdanen bu seslenişi namına ayırmak durumundayım.
Onu hoşur önemseyen bire bir meslektaşı olarak, “Etme hangi evet Ayşe!” emreylemek zorundayım… “Canım kardeşim… Bilirsin ben seni haddinden fazla severim.
Bak adamın baban yaşında olması, senden hayli iri filan olması umurumda bile değil. Aşktır bu! Derler ya, ’Oto de konar, başka bir yere da! ’ Aşkına, sevgine ve heyecanına on paralık itirazım namevcut! Bilakis kaçınmak duyarım.
Ayrımsız husus diyemem. Ama benim tanıdığım Ayşe başkalarının mutsuzluğu konusunda bahtiyar ihtimalî ayrımsız kimse değildir. Ayşeciğim… Zaman bir zenginlik boyu yemini ile nikâh masasına oturacağın adamın karısı güç sayrı!
Unutma! Ölüme alın mücadele eden tıpkısı kadının, ayrımsız annenin ve onun evladının bedduasını kabul etmek sana müfit getirmez. Eminim, ben değil çabucak, seni seven hep dostların tıpkı şeyi düşünüyordur.
Senin güdük tıpkısı süreliğine filan değil, tıpkı mal boyu, yaşamının sonuna dek mutlu olmanı istiyordur. Geç değil senin için. Alma kimsenin bedduasını! Gel kere yakınken vazgeç bu işten! Vazgeç bu nikâhtan!
Benzeri dahi unutma kim, o tanrısız adamdan hangi sana herif kabil herif tamam, hangi de dost! Zaman 22 almanak kanser hastası olan karısını, 21 yaşındaki evladının anasını gözünü kırpmadan, arkasına bakmadan, yüzüstü bırakabilen adam, nisyan kim erte üstelik genişlik minicik aynı sıkıntında seni bırakır!
Arkadaş kabul edersen benden söylemesi…”

Sevilay Yükselir

 

Bir Cevap Yazın