Sevilay Yükselir yazdı

Velev ki bevvap oğlu! Eeeeee?


Adnan Polat’ı çok yakından tanımam.
Elden birkaç kere karşılaşmışlığımız vardır o büyüklüğünde!
Birisi güzeşte yazdı söz temsili. Rasim Âşık Kütahyalı ile birlikte öğleden sonradan uğradığımız Suada’daydı.
Ada bomboştu. Kimsecikler yoktu. Çabucak Çelik ve arkadaşları bir kenarda oturmuş dostça ediyorlardı.
O tarihlerde üstelik SABAH üzere ahzüita röportajları yapıyordum. Birkaç kat aramama rağmen kendisinden randevu koparamamıştım.
Derdimi Rasim’e açtığımda, “Sayrı olanın ayağına hekim gelir. Yakaladın aha! Hadi gel selam verelim. Sen da musahabe teklifini yinele” deyip cesaretlendirmişti beni sağ olsun.
Beraber gittik oturdukları masaya.
Her ikimiz birlikte başımızla selam verip, “Başkan nasılsın?” dedik.
Üstelik sunma hoş halimizle!
Yüzümüze bile bakmadı.
Kafasını çevirdi.
O anda içimden, “Herhalde tanımadı. Herhalde bizleri sıradan yandaş falanca sandı” diye niteleyerek geçirdim tabiatıyla. (Dobra, amiyane taraftara de anca kaba davranmamalı koskoca GS’nin Başkanı amma neyse!)
Ilk kendimi, sonra Rasim’i arz ettim.
Yine kıpırdamadı eli nimetli!
Sözde dersiniz, büyük dağları Cenabıhak, sıradan dağları Çelik yaratmış!
Öylece bakındı suratımıza.
Hani derler evet, “Hırt bön…”
Tıpı Tıpına öyleydi aha Çelik’ın bakışları.
Ayrıldık tabiatıyla derhal yanlarından.
Ama haddinden fazla bozulmuştuk.
Rasim’e, “Hadi sen erkeksin. Bırak gazeteci mazeteci olmamı. Karşısında bir hatun var yahu! Eş benzeri doğrulur. Zorla da olsa aynı gülümser kibarca” diye bunca tıpkısı söylenmiştim.
O de cevaben; “Valla Sevilaycığım. Ben Alevileri alçak gönüllü, alçakgönüllü insanlar olarak bilirim. Çelik’ın bu kabalığı ve kendini beğenmiş tavırları inanç beni de haddinden fazla şaşırttı!” demişti.
O büyüklüğünde kızmıştım ki, o kızgınlıkla ağzımdan, “Herif herif olsun kardeşim! Koca eş idmansız Alevi reşit, olmamış hangi fark eder! Batsın onun Aleviliği üstelik, Sünniliği dahi!” sözleri dökülmüştü.
Peki bunu neden yazıyorum.
Şundan…
Son yaşanan Arena skandalından ortalık Çelik’ı yemek talip bilindik toplantı bu aralar her ant yaptıkları kabil yine onun köklerine inip ellerindeki çuvaldızı ısrarla oralara batırmaya çalışıyor.
Özellikle bazı mektepliler, Polat o riyaset koltuğuna namzet olduğunda başlattıkları kampanyayı ısrarla zaman da sürdürüyorlar.
Duyuyorum.
Bu malum toplantı ilişkin kapılar ardındaki konuşmalarında, muhabbetlerinde, Polat’ın serencam dönemlerdeki beceriksiz yönetimini tekrar getirip babası İbrahim Çelik’ın hayata apartman kapıcısı yerine başlamasına bağlıyorlar.
Şimdi efendim.
Buradan. Bu köşeden aşikâre, “Bire Bir kapıcının oğluna koskoca GS’yi ısmarlamak GS’nin geçmişine ihanettir!” diyenlere ve “Arena’daki ihtarname Alevilerin organizasyonudur!” safsatasını aymaz kendini bilmezlere sesleniyorum izninizle!
“Bakın. Adnan Çelik’ın babası geçmişinde kapıcılık yapmış olabilir. Doğrudur. Amma o baba geçmişinde fabrika işçisi de olabilirdi benim babam kadar. Madenci bile. Evet da ayrımsız balıkçı teknesinin kaptanı! Ya da sokakları temizleyen bire bir uray çalışanı. Hatalı yapıyorsunuz! Sizden olmadığını düşündüğünüz Polat’a olan kininizi ve nefretinizi kusarken farkında olmadan milyonlarca insanı aşağılıyorsunuz! Hakaret ediyorsunuz! Ayrıca emniyetli olunuz kim bugünün Adnan Çelik’ı tavırları, hareketleri ve yer önemlisi yaşam biçimi ile size yakın! Bize değil! Yeryüzü bir iki sizler kadar snop! Sizler büyüklüğünde, ‘Her şeyi ego yarattım havasında!’ ve sizler kadar, ‘Dağıtırım lan bu memleketi’ edasında! Sizden dilek ediyorum. Lütfen tıpkısı elan Çelik muhabbetlerinizde onun babasının geçmişteki mesleğini masaya koymayın! Köklerini işin içine karıştırmayın! Biliniz kim, ‘Kapıcı oğlu’ deyip Polat’ı aşağılamaya kalkmakla evet de, ‘O ıslıkları Aleviler çaldı!’ demekle esasen beni ve benim kadar bu ülkede cıvıl cıvıl milyonlarca insanı aşağılıyorsunuz! Eksiklik sizin bu yaptığınız! Utanç verici! Terbiyesizlik! Bakın vallahi tallahi bire bir henüz benzeri şeyi yaptığınızı duyarsam sizi tek yegâne açıklanmış ederim bu köşeden! Hanginizin, nerede, ne ortamlarda, ne konuştuğunu içtenlikle yazarım ve filhakika hain olursunuz tamlık âleme! Ve biliyorsunuz bunu yaparım. Tanıyorsunuz oldukça beni! Hangi arıza olduğumu biliyorsunuz! Değil mi?”

Sevilay Yükselir

Bir Cevap Yazın