Sevindirici pakete müsaade bundan sonra!..

Milliyet’te vadi düzlük habere göre Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş; ”Bizim amacımız isteriz ki bire bir yegâne kimsenin birlikte burnu kanamasın. Bunu söylerken vakit kaybetmeden sivil vatandaşlarımızı kastetmiyorum. Orada bizim derdimiz yıldırı örgütü unsurları. Doğrulama olsunlar, hendek siyasetinden vazgeçtiklerini zar etsinler. Terör unsuru olan insanlardan de çatışmada ölenler oluyor. Onlar bile ölmesinler, terörü bıraksınlar, tasdik olsunlar ve böylelikle hem bölge halkı hem Türkiye rahatlasın” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Vareste,  Başvekil Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Çankaya Köşkü’nde planlı Hükûmet toplantısı bitmeme ederken, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, toplantıda  2016 yılının merkezi yönetimi bütçesiyle ilgilendiren çalışmaların ele alındığını kaydetti.

Bütçe’nin yasalaşması için takvimin belirlendiğini kaydeden Kurtulmuş; “İnşallah 26-27 Açıklık tarihlerinde 2016 yılı bütçesi Meclise atıf edilecektir. 2016 yılı bütçesi aynı taraftan finansal disiplini içerir şekilde farklı taraftan bile Islahat Eylem Planı’nda ortaya konulmuş teklifleri karşılayabilecek şekilde hazırlandı. Esasen mali sıkı ve böylesine balaban düzelti paketi, ana niteliği itibarıyla birbiriyle ayrımlı istikametlerde revan işlerdir amma sonuçta 2016 yılı bütçesinde hem finansal disiplinden ödün verilmemiş hem de aynı zamanda tashih gösteri planında dile getirildiği hususların gerçekleştirilmesi için önemli etap atılmış olacaktır. Bu bütçe tasarısıyla gelişigüzel Türkiye ekonomisinde yüce tıpkısı safha değişikliğinin dahi yaşanmaya başlanacağının altını çizmek isterim. Bir taraftan finansal sıkı düzen, şanlı denge, bunlara sonuna büyüklüğünde merbut kalınmakla birlikte Türkiye ekonomisinin gerçeklik gücünü artıracak, Türkiye ekonomisinin akva tıpkı şekilde yere basmasını gerçekleştirme edilecek adımlar da bu bütçeyle birlikte atılacaktır. Yatırımın teşvik edilmesi, üretimin isteklendirme edilmesi ve ihracatın isteklendirme edilmesinin esas alındığı aynı anlayışla bu bütçe hazırlanmıştır. Bu bütçenin ana hedeflerinden birisi üstelik tıpkı zamanda Türkiye’üstelik tartılı büyümeyi gerçekleştirme hedefidir. Antrparantez sadece bütçenin değil önümüzdeki günlerde bütçenin yasalaşmasıyla birlikte Türkiye’nin mutedil vadeli programı bile açıklanacaktır. Yıpranmamış ölçülü vadeli izlence, revizyonları yapılarak açıklanacak, Türkiye kamuoyuyla alay malay bütçeyle ahenktar şekilde paylaşılacaktır. Anlatım ettiğim gibi bütçeyle ölçülü vadeli planlar, Türkiye mefret istikrarının beraberinde sıkı başarıları dahi hedeflemiş aynı devlet adına yoluna devam edecek ve inşallah 2016’bile islah gösteri planında rapor etmiş olduğumuz hususların temas birinin gerçekleştiğini gelişigüzel göreceğiz” diye konuştu.

“TASHIH GÖSTERI PLANI İLE AIT ZAMAN DETAYLI KABINE KARARLARI İMZALANMIŞTIR”

Numan Vareste, geçtiğimiz Perşembe günü Başbakan Davutoğlu marifetiyle açıklanan Islah Gösteri Planı’nın birlikte toplantıda ele alındığını kaydederek şunları söyledi: “Başbakanımızın açıklamaları çerçevesinde kamuoyuyla paylaşılan Reform Gösteri Planında hangi büyüklüğünde titiz, ne büyüklüğünde hızlı şekilde davrandığımızı belirtmek bakımından birkaç asıl hususu sizlerle paylaşacağım. Tıpkısı posta, Başbakanımızın bu açıklamasının süratle peşi sıra Islah Gösteri Planı ile ilgili zaman ayrıntılı Hükûmet kararları imzalanmıştır. Bu çerçevede hemencecik geçtiğimiz hafta Reformların İzlenmesi Eş Güdüm Kurulu müesses ve çalışmalarına başlamıştır. Gene geçtiğimiz hafta içerisinde bu Bakanlar Kuruluna büyüklüğünde kısa müddet içerisinde gençlere 50 bin teklik atıfet desteğinin verilmesi muayyen, antrparantez lisans öğrencilerinin burs miktarı 330 liradan 400 liraya çıkarılmıştır. Toplantıda gâh arttırma maddeler bile geçirildi. Bunların başında evliliğin isteklendirme edilmesiyle ilgilendiren Islahat Eylem Planında ifade ettiğimiz ‘çeyiz destek hesabı’ mukarrer, uygulamaya konulmuştur. Gençlerimize istemeleri halinde faizsiz ayrımsız güven verilmesi kararlaştırılmıştır, bunun imzaları atılmıştır. Işletme büyüklüğü 5 dekarın altında olan göveri ürün üreticilerinin desteklenmesiyle ilgilendiren da alınan karara ait imzaların atıldı. 5 dekarın altındakiler terviç kapsamında değildi, onların desteklenmesiyle ait imza atılan, proses başlatılmıştır. Gine seraların modernizasyonuyla ilgili adına dahi faizsiz emniyet desteği imzalanmış, yürürlüğe konulmuştur. Tıpkısı değişik imzalanan değişmeyen da 60 güne büyüklüğünde prim borcu olanlarla ilgilidir. Genel Esenlik Sigortası kapsamında olsalar dahi afiyet hizmetlerinden yararlandırılmıyorlardı. Bunların yararlandırılması üzere 31/12/2015 tarihine kadar müddet verilmişti, bu sürenin 30/06/2016 tarihine büyüklüğünde, yani önümüzdeki Haziran sonuna kadar uzatılması kararlaştırılmıştır.”

”HENDEK KAZMAKTAN, HENDEKLER ÜZERİNDEN SIYASET OLUŞTURMAYA KALKMAKTAN VAZGEÇMELİLERDİR”

Kurtulmuş,Cizre ve Silopi’deki son nitelik bugünkü toplantının gündemine geldi mi. Bu kapsam ne kadar sürecek?” şeklindeki benzeri soru konusunda şunları söyledi; “Aşağı uzun uzun ayrımsız süre devam fail hendek siyaseti Türkiye’ye hangi büyüklüğünde pahal bire bir faturasının olduğunu tümce gördü. Bunu söylerken tıpkısı soylu erki faturadan bahsetmiyorum, hele kesim halkının trap siyaseti zımnında ne kadar print şartlar altında süregelmek zorunda kaldıklarını anlatmak istiyorum. Maatteessüf toprak halkı ‘illallah’ diyor. Uzun Uzun tıpkı süredir devam eden bu hendek kazmaları ve trap kazmalarıyla gelişigüzel içlerine yerleştirilen bombalar ve bu bombaların patlatılması, alarga çığlık nişancılarla emniyet kuvvetlerine ve ara sıra bölüt ateş açılması. Bilcümle bunlara baktığımız antlaşma önce bu trap siyaseti ve başkaca bu siyasetin içindeki bazen doğru isimlerin de imdi trap siyasetinin mıntıka halkına hangi büyüklüğünde büyük zararlar verdiğini söylemesi tezyifkâr hepimizin gözünü benzeri daha açmalıdır.

Bu proses bundan sonra sona erdirilmelidir. Hendek kazmaktan, hendekler üzerinden yöntem oluşturmaya kalkmaktan vazgeçmelilerdir. Şayet hakeza olmazsa Türkiye değme demokratik ülkenin yapacağı kabilinden öz halkının, öz insanının güvenliği sağlamakla işyar demokratik olarak latif hükümetle hile ediliyor. Demokratik kendisine berceste ayrımsız hükümet demokrasi içre hendek siyasetine tasdik gayrimümkün.

Trap siyaseti üzerinden bölgeyi aynı cadı kazanına ayrılmak isteyenlere teyit imkânsız.

Birçok ilçede bu savaş devam ediyor. Bu savaşım bitmeme ederken özellikle orada hararetli sivil vatandaşlar ve amme görevlileri koyulmak üzere yıldırı örgütü dışındaki bütün unsurların güvenliğini hatırlamak devletin ve düzenlilik kuvvetlerinin vazifesidir. Rüya ederim ki bu iri yanlıştan benzeri an geçmiş dönerler. Trap siyasetinden vazgeçerler ve Türkiye’dahi baştan demokratik bire bir müstevi bölgedeki sorunların çözülmesi için oluşur. On Paralık kimesne şöyle bir kanaate varmasın ki Türkiye Cumhuriyeti hükümeti trap siyasetine teyit olacaktır. Bizim amacımız isteriz ki tıpkı biricik kimsenin üstelik burnu kanamasın. Bunu söylerken hoppadak sivil vatandaşlarımızı kastetmiyorum. Orada bizim derdimiz terör örgütü unsurları. Tasdik olsunlar. Hendek siyasetinden vazgeçtiklerini car etsinler. Terör unsuru olan insanlardan dahi çatışmada ölenler oluyor. Onlar üstelik ölmesinler, terörü bıraksınlar, tasdik olsunlar ve sonunda hem havza halkı hem Türkiye rahatlasın.”

Bir Cevap Yazın