Şevket Çapa’dan ortaya elinin körü!..

BILYON DOLARLIK EŞ TÜRKİYE ’ÜSTELIK

Tıpkısı sefer, Si Ku Quan Shu 8 bin ciltten oluşuyor; tükenik mı? Bu dünyanın yer nazik betik ansiklopedisini Ilhan Qianlong yazdırmış. Ayrıca Qianlong, yazboz tahtası çıktığı devir, Çin hanedanı Çungar kabilesinin elindeymiş,  Guizhou bölgesindeki Miaolar birlikte başkaldırma halindeymiş. Bu isyanı birlikte bastırırken tamam yılların en evire çevire çin vazoları onun döneminde yapılmış. Özetle baş adammış Ilhan Qianlong… Bütün bunlar nereden mi daha çok? Yakında internette dolaşırken ilhan Qianlong dönemine ilgili tıpkı vazonun 50.7 milyon Euro ’evet satıldığını okuyunca gözlerim fal taşı kabilinden açıldı, beynim aksamadan çalışmaya başladı; bire bir Çin vazosunu lacerem elde edebilirdim?  Böylece amacıma  ulaştım.  Tabiatıyla benim vazo Qianlong döneminin çakması. Doğrusu Çin olduğu amacıyla ayırt etmez diyerek düşündüm. Yine bile az mülk vermedim ha…

Aha o tün yarısı keyifli tıpkı ıslık tutturmuş, canan vazomu düşünerek eve geldim. Birlik kapıyı açarken içerden büyük bir şangırtı koptu. Koşar adımlarla salona girdim ve…

Vazom hurdahaş, kırıkları yerlere, halının üzerine saçılmış… Öfkeden mosmor ergin tıpkı yüzle bakışlarımı odanın sair yanına çevirdim. Elinde muhteşem ayrımsız beysbol sopası, ayaklarının dibinde beş altı çıngı golf cümlesi; Gargamel yüzsüzce sırıtıyor; “Yersiz ver abi cana gelmesin mala gelsin” demez mi… “Hem Çin vazosu diyordun, o devir çakmadır zaten…”  Yere yatırıp, güdük ayrımsız süre üstünde tepindikten sonraları hırsım az buçuk olsun geçti. “Öt bakalım, gine hangi haltlar karıştırıyorsun” diye yılan kadar tısladım. “Golfe başlamayı düşünüyorum, antrenman yapıyordum”  dedi belini yilbik doğrulmaya çalışırken. “Lan o beysbol sopasının işi ne elinde o devir”  “Patak sopadır, amma toplar golf tamamı ya…”

Destek lafı beni baştan heyecanlandırdı ve adrenalinimi yükseltti. Dakikasında yerdeki beysbol sopasına akla yatkın benzeri kadem yaptım. Yeterince destek yememişti mahsus. Benzeri baktım masanın başına eski, bilgisayarın hesap makinesini kurcalıyor… “Dolar kaç mülk oldu biliyor musun?” dedi. Elimde kim sopanın sapını pir tuttum, konuyu değiştirmeye çalışıyor hergele… “Esasen 1.8 milyon doların birçok lira ettiğini hesaplamaya çalışıyorum. Adama bu büyüklüğünde mülk vereceklermiş” “Ne adama” diyerek sormam kaçınılmaz olmuştu “Tiger Woods ’a” dedi “Tek marifeti golf sopasını sarsmak. Ben golfçu olmayayım birlikte ki olsun abi…” Sonra yoğun bir iç çekti ve anlatmaya başladı…

*** 
 
Bizimkinin Tiger ’a özenmesine mukavemetli şaşmamak geçişsiz. Adam dünyanın mevrut geçmiş sunma nazik golf oyuncusu olmanın beraberinde en mehabetli sporcularından biri… Bu hararetli efsane elan iki yaşına basmadan babasının eline tutuşturduğu golf sopasıyla başlamış macerasına. “Haydi canım 2 yaşında ne golfü” diyenleriniz YouTube ’dan ’Genç Erkek Tiger ’ın o zamanlar katıldığı aynı talk showda maharetlerini pekâlâ sergilediğini görünce üs anlamıyla ’güzel ’ benzeri insandan bahsettiğimi anlayacaktır. Yeryüzü bereketli 100 atlet listesinde bir numara Tiger mı yoksa Michael Jordan mı diye niteleyerek tartışmalar olsa de, önce ikideki yerinden onu “sili gibi sokan” Muhammed Mürtefi üstelik edemiyor. Çabucak 2008 ’bile Acun Birincisi olduğu antlaşma 110 milyon dolar nail. 2010 yılına kadar yüzü olduğu reklam kampanyalarının ve turnuvalardan kazandıklarının toplamı 1 milyar doları aşmış. Adamınki dirimlik değil milli gelir bol. O güzel futbolcular birlikte hava civa yani Tiger ’ın birlikte. Doğrusu Forbes ’un ‘Sunu Haddinden Fazla Kazanan Sporcular ’ listesinin önce sırasına abone olmuş tıpkı nevi… Bizim Garga ’nın golf merakına gelince… Tiger Woods ’un Türkiye ’ye geldiğini duymuş ve kulaklarını kabartmış bittabi…

Tiger,  9 -12 Ilk Teşrin tarihleri arasında Belek ’te yapılacak ‘Türk Albeni Yolları World Finals ’golf  turnuvası ’na akmak için gelmiş ve lahzada Antalya Golf  Club ’bile almış soluğu. “Kuşkusuz geldi?” derseniz o da ayrı benzeri şaşaa. 55 milyon dolarlık Gulfstream 650 uçağıyla Florida ’dan Antalya ’evet uçmuş ve kendisini nida fail Ahmet Ağaoğlu aracılığıyla karşılanmış. bu arada Ahmet Beye birlikte ayrı tıpkısı parantez yazmak geçişsiz. Halen Türkiye Golf  Federasyonu Başkanlığını da sürdüren Ağaoğlu ’nun bu sporun Türkiye ’de yayılması ve ülkenin tanıtımı amacıyla elinden geleni ardına koymadığı tıpkısı hamur. Bu organizasyonun altına imzasını atan ve golf ’ad zihayat efsanesi Tiger ’ı da getiren o doğrusu…

Woods, Antalya ’ya dünyaca adlı bir başka golfçü,  hem rakibi hem arkadaşı olan Justin Rose ile alay malay mevrut. Aynı birlikte beraberinde kendisinden tek ayırmadığı canan kedisi Kathy varmış. Adamın öylesine benzeri hisse senedi etiği var kim valizlerini ve ’pisi pisi ’yi Belek ’teki Kempinski The Dome Hotel ’e yerleştirir yerleştirmez hızla antreman amacıyla golf sahasına koşmuş.

Beni temel Gargamel ’in telaffuz ettiği rakamlar uçurdu.  Tiger ’a çabucak turnuvaya katılması amacıyla 1.8 milyon dolar verilmiş. Kazanırsa 1.4 milyon elan algı. Kazanmazsa elhak 1.8 cebinde. Meğerse acun çapındaki sporcular böyle turnuvalarda temelli yüzlerini ifşa etmek amacıyla bu meblağları alırlarmış. Sizin anlayacağınız ’peştamallık ’… Hem bile arz havalısından.

Bu kadarla üstelik bitmiyor, Tiger ile 9 oyuntu golf avutmak isteyenler  kişi başına 50 bin dolar verip bu isteklerini gerçekleştirebilecek. (Parçalanmamış tıpkısı golf oyunu 18 oyuntu oynanırmış beraber) Mesela Mustafa Antrenör, iki arkadaşı ile birlikte Tiger ’la oyuna gelmek amacıyla ekipçe hep 150 bin doları gözden çıkarmış. Ahmet Ağaoğlu, Fikret Öztürk ve 3 golf-sever elan Tiger ile oynayacaklar ortada. Toplanan 900 bin doların hepsi Golf Federasyonu ’na bağışlanacakmış. Ayrıca PGA yani Arzulu Golfçüler Birliği ’hangi ilişkin dünyanın sunma mebzul sekiz golfcüsü bile katılıyormuş turnuvaya. Onlarla turnuva dışı oynayacak Türkler ’den biri ise Kayaç Çilingiroğlu olacakmış.

COLA ’NIN JAMES BOND ŞİŞESİ…

Kim derdi kim koskoca James Bond günün birinde eline Cola şişesini alıp hep karizmayı çizdirecek…. Eee, ‘ne oldum ağıt, ne olacağım bile ’ demişler ya, bu dahi geldi 007 ’nin başına.  Görüngü şu; en üst  Jean Paul Gaultier ’mağara tasarladığı şişelerle gündeme gelen Coca Cola şişeleri bu yol James Bond ’un akıbet filmine bile sızmış. Bitirmiş kolalama ’cılar Skyfall ’a özel şişeler tasarlamışlar, bunları birlikte takkadak Paris ’teki ünlü Collete mağazasında satışa çıkarmışlar. Fotoğraflara bakınca az buçuk tayf kırıklığına uğradım filhakika. Bana kalırsa Coca Cola ’nın yıpranmamış şişesi tıpkısı James Bond ’un ünlü kızlarından birinin kıvrımları kabilinden olmalıydı:  Söz Temsili Thunderball ’daki Raquel Welch…

MADONNA ’NIN KIZI FİRARDA

“Kızı bırakırsan evet davulcuya kaçar evet zurnacıya” demişler amma kimi zaman bırakmazsan dahi kaçıyor aha… Birlikte kız de seçme kız değil ha,  koskoca Madonna ’nın veledi… 16 yaşındaki Lourdes, herhalde rahat ve mal batak olmalı kim annesinden kaçıp, birlikte oturdukları evden ayrılmaya karar vermiş. Etken kendisine bile Madonna ’nın müfrit baskıcı olmasını, ona tıpkı zaman olsun ayn açtırmamasını gösteriyormuş. Doğrusu bu yüzden birlikte annesinin akıbet turnesinde kardeşleriyle birlikte sahneye çıkmamış.

Ama Madonna kadar tıpkısı anneden sıyrılmak niteliksiz değil tabiatıyla.. Lourdes birlikte bunun yolunu yordamını bulmuş, kaçış planını hazırlamış. New Yor yakınındaki Bard College ’üstelik Performans Sanatı okuyacakmış… Ekol dahi epey tuzluymuş ama Lourdes parayı üstelik kendi cebinden ödemeye kararlıymış. 16 yaşındaki ‘yavrucağın ’ bu kadar parası nereden oluyor derseniz ; adres gene annesi tabi. Madonna ile gelişigüzel kurdukları ‘Material Girl ’ ünlü teenager çul markasından kazandıklarıyla dalavere edecekmiş Lourdes… Anası olmasa kızını kim alırdı acaba?

MADONNA              

STEVE JOBS ’UN HAYALETİ  BIBI ARAMIZDA

Efsane dediğin filhakika öldükten bilahare yaşar… Benzeri Steve Jobs kadar… Rahmetli, ölümünün üzerinden aynı yıl geçmesine karşın hala unutulmuyor ve bibi birilerine mülk kazandırmaya devam ediyor. Hong Kong ’lu sanatçı Jonathan Mak da bunlardan biri. Mak,  Jobs ’un 1. ahiret yolculuğu yıldönümü dolayısıyla ayrımsız MacBook Pro tasarlamış.  Bilgisayarın üzerindeki Apple logosuna Steve ’in silüetini koyup, altına şu sözlerini yazdırmış:

“Yaşlandığın ant dünyanın kurallarını değiştirmemen, duvarları yıkmaman mebzul bire bir ocak kurup mal biriktirmen önerilir. Ama bu kapalı bire bir yaşam biçimidir.

Hayatın sizden daha anlaklı sıfır insanlar vasıtasıyla yönlendirildiğini hissettiğiniz dakika, onu fark etmek sizin elinizde olacak. Yabancılar amacıyla üretmeyi öğrendiğiniz zaman üstelik tıpkısı henüz katiyen tıpkı âdem olmayacaksınız”

Aha bu vecizeleri ihata etmek isterseniz, Macbook ’a normal fiyatının 6 mislini, yani tahminî 12 bn 400 dolar bitmek zorundasınız. Çünkü bu üründen dünyada hoppadak üç parça var. Derece mi değmez mi imdi siz düşünün.

İzzet ÇAPA

Bir Cevap Yazın