SEYRAN ÇEKIŞME YAZDI

Tıpkı tiyatro şaheseri

“Olur, tamam çok geç kalmışım..” 6 Haftada 6 Dans Dersi oyunu, alkış kıyamet perdesini kapadığında, tiyatronun merdivenlerinden çıkarken içimden geçirdiğim cemi cemi kendisine buydu.. Gani ki dedim öz kendime, ılık, domuzuna bir Teşrinisani gününde saati uydurdun, yolunu Profilo Alışveriş Merkezine düşürdün ve bu kusursuz oyunu izledin… Tabii kim bilcümle hafta sonu etrafımda, seçme önüme gelene dahi anlattım durdum.

Hepsinin kendine ilişik çizgileri olduğu ve çocukluğumdan beri kibritçi bire bir temsil izleyicisi olduğum üzere daha çok ne tiyatroda pekâlâ aynı oyunla karşılaşacağımı az çok biliyordum. Oyun listemdeydi. Notlarımı aldığım kıtipiyoz defterime yazmıştım. Referansları de berenarı sağlamdı.. Genel olarak fena hâlde tıpkı oyun izleyeceğimi hissetmiştim amma çokça dahi büyütmeye lüzum yok diye düşünüyordum. Amma oyun bittiğinde sözlerim yetersiz kaldı. Az mutlu, sakat melankolik şekilde bir his fırtınası yaşadım. Komedi mi izledim, dramatik mı izledim karar veremedim çünkü. Hımmm!! aynı dahi hayatımda denemediğim birşey yapıp, ’hevesliyim istekli ’ şeklinde raks dersleri almaya değişmeyen verdim.

Altı Haftada Altı Dans Dersi, yıllardan beri dünyanın tıpkı haddinden fazla ülkesinde halen bitmeme eden tıpkısı oyun. Biri ölçülü yaş üstü, 68 yaşında, hayattaki yalnızlığını dansla tavlandırmak üzere eğitim almak isteyen tıpkı karı, ötekisi de yaşamında sorunlar olan eşcinsel bire bir dans öğretmeni.. Haftada 1 dönüş, hem yalnızlıklarını ve hayatın onlara yaşattığı zorlukları birbirleriyle paylaşıp, korkularıyla yüzleşiyorlar; hem da bellek almaz şekilde ayn doyurucu danslar ediyorlar. Vals, Tango, Swing, FoxTrot, Ça ça ve Çağcıl Danslar..

Elbette bunu birbirlerine öylesine enfes paslar atarak gerçekleştiriyorlar ki, ara sıra komik, zaman zaman üstelik birey ayrımsız şekilde sizi düşünmeye sevkediyorlar.  

Özellikle izah etmek istediğim şu ki; böylesine iki nazik oyuncuya ehil olduğu üzere ülkemizle çalım duymalıyız.. Bence talih sınırlarını üstelik aşan, dünya çapında iki oyuncuya sahibiz. Nevra Serezli ve Cihan Ünal ’a.. Ego böyle ayrımsız Evren Ünal seyredeceğimi katiyen düşünemezdim. Vahim, yakışıklı biraz de azametli kıray rollerinden bilahare, böylesi sulandırılmadan oynanan tıpkı cila, benim kabil birçok kişiyi şaşkınlığa sürüklemiştir eminim. Şüphesiz tıpkı enerjiydi, zahir bire bir performanstı görmeniz lazım. Tartışmasız gecenin projektör yıldızıydı. Kilogram verilmiş, saçlar uzamış, elan zinde tıpkı manzara elde edilmişti.

Tamam partneri Nevra Serezli… Yukarıdaki satırlarda, sözler kifayetsiz kaldı demiştim ya, tıpı tıpına öyle.. Yazacak lafız yok… O mükemmel mimiklerle maskelenmiş ıssızlık, fakat bu kadar güzel yansıtılabilirdi.

Finalinde yıldızlar eşliğinde yapılan benzeri raks, genel görünümlü pencerede görülen o kayan baht, izleyiciye öylesine evire çevire benzeri akıbet yaşattı ki; böylelikle ölüm olsa üstelik bu dokunaklı bitiş oyuna haddinden fazla yakışmıştı.. Eş, içre bulunduğu hayatı, o dakikada güre raks hocasına ihsan etti.. Içre aşk sıfır aynı aşk hikayesi…

Kostümlerden, müziklere; danslardan, tayf projeksiyonuna büyüklüğünde enfes olan bu oyunu kaçırmayın. Anlatılmaz, yaşanır. İnanın.. Gidin ve izleyin. Detaylı müddet etkisinden kurtulamayacaksınız. Eminim..

PS: 6 Haftada 6 Dans Dersi ’nin bu sene Seyir İstanbul ’daki son baziçe tarihi 15 Çatlak 2009..
Temaşa İstanbul tel: 0212/ 216 40 70

Bahtiyar Haftalar..

Gezinme Uğraş

Bir Cevap Yazın