Sezen Aksu’dan sıradışı tıpkısı mülakat

Sezen Katarakt ’dan tıpkı ilk…

GZone dergisi Sezen Katarakt ’nun 40.danışma yılını kutlulamak üzere hazırladığı #Sezenizm sayısında, Sezen Aksu ’nun farklı kesimlerden insanlarda bıraktığı etkileri kendi göz açılarıyla yansıtıyor….

Derginin Temmuz Ayı sayısında Tasavvur Renay ve Değer Özışık ’ın sorularına tamam samimiyeti ile karşılık veren Sezen Aksu, kendisiyle ilişik değerlendirmelerin yapıldığı benzeri yayında düz almama veya beyanat vermeme kuralını, vakit kaybetmeden GZone için bozdu.

“Bazı insanların, “Sen bakraç olabilirsin, sen olamazsın” kabil güldürücü dayatmaları çokça düşüncesiz ve gereksiz benzeri çırpınıştan ibaret…”

Siz değme zaman azınlıkların sesi oldunuz. Türkiye ’üstelik eşcinsellerin de büyük aynı azınlık olduğunu göz önüne aldığımızda Türkiye ’deki eşcinsel hakları üzerine sizce ne aşamadayız, hangi düşünüyorsunuz?

Hangi düşüneceğim, kayırıcı hakları ihlalinden eksantrik bir özdek değil. Bu ülkenin herhangi bir alanda sorunu bu. Birileri kendi doğrularını dayatıp, bir nebzecik herif aklı ile yaradılışa burnunu sokmaya çalışıyor.

Sizce hangi şarkılarınız arz haddinden fazla çok cinsiyetsizliği temasına daha andıran tür?

Kadını, erkeği, transı, geyi yok; aşk  gök üzere, herkesindir. Şarkılar birlikte anca…Kâh insanların,“Sen aşırma olabilirsin, sen olamazsın” üzere güldürücü dayatmaları çokça izansız ve gereksiz ayrımsız çırpınıştan ibaret. Varoluşla, sıkı denetim ve gravite ile başaçıkmaya gitmek, tabiat ile dayatışmak girmek…us dışı yani…

40 yıllık musahabe hayatınızda LGBT ’nin etkisi nedir? LGBT bireylerin laf kariyerinize sizce ne üzere destekleri olmuştur?

Ben kariyeri çok umursamam amma koca olarak elbette etkilendiğim zer, haddinden fazla değerli. 

O renklilik ve o dışlanmışlığa karşı güleryüzlü direnç; zeka hamile mizahın gücü…

İnsanları yönelimleri üzerinden yargılayıp kırıcı çektiren zihniyete alın dik duruşları ve onurlu etiket mücadeleleri…Kabul görenler için henüz niteliksiz olan maltalık yolculuğunda dışlanmaya, reddedilmeye, hayatlarına kast edilmesine rağmen, çokça henüz büyük zorluklardan, haddinden fazla daha örseleyici acılardan büyük benzeri dirayetle geçişlerine hayranlık besliyorum.

Sunma güzelce cümleyi, kendilerini istihkar etmek amacıyla geçer bire bir kelimeyi memleha buz ederek onlar kurdular, daha ne olsun: Velevki ibneyiz…

“Eşcinsellerle beni birleştiren, belki inandığımız konuların üzerine, tıpkısı gözü karalık ve cesurca örümcek başkaldıran ruhlarımızdır…”

Hürriyet ve aşkı bu büyüklüğünde pir yansıtabildiğinizden eşcinseller için yeriniz değme devir ayrı olmuştur. Evet sizce “Sezen Aksu” sebep bir gey ikonu?

Gey ikonu olduğumu üstelik bilmiyordum. Belki inandığımız konuların üzerine, benzeri gözü karalık ve cesurca örümcek isyankâr ruhlarımızdır bizi birleştiren.

Sezen Katarakt, Türkiye ’üstelik etkili hep jenerasyonlara bastırık etmiş benzeri benibeşer. 40 sene boyunca ülkenin bütün değişim sürecini birebir yaşamış tıpkısı kimliksiniz. Sizce önümüzdeki 40 sene içerisinde Türkiye ’yi neler bekliyor?

Hayat ileriye akaret, vakıa hızını tahmin etmek pek türlü değil. Değişim ve tahavvül âdemiyet tarihinin kaçınılmazı. Umarım daha az antlaşma kaybederiz.

Bir Cevap Yazın