Show TV’ye TMSF şoku!..

Artırım Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Çukurova Holding’e ilişik  Show TV ile BMC’ye ahali koydu.

Şirketlere umum konulma nedeni ise Karamehmet’in İnterbank ve Işlek Bilimci Grubundan kaynaklanan yüreklilik borçları. Esentepe Etçi Sokak’ta imzalanan bilinmez cesaret sözleşmelerini ortaya çıkaran TMSF, Karamehmet’e 250 milyon dolarlık tıpkısı takanak çıkarmıştı. Bu borcu vermek amacıyla 2008’bile devletle halk ıkışan Karamehmet, borçlarını taksitle ödedi. Fakat Ilk Teşrin 2012’üstelik ödemesi gereken 50 milyon dolarlık taksidi ödemedi. TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül ve idare, Çukurova Grubu’nun Turkcell’den çevre son mertebe eleştiri aynı süreçten geçtiğini düşünerek tamam 8 ay süresince grubun ifa yapmasını bekledi. Fakat Gruba maruf serencam sürede dolunca Fon yönetimi harekete geçti. Faiziyle alay malay 436 milyon dolara ulaşan bu borcu öğrenim emretmek amacıyla grubun 2 şirketinin yönetimine umum koydu.

TMSF kaynakları, sorunun çözümü üzere kapının yalınlık olduğunu belirterek şunları söyledi : “Şimdilik  şirketlerin yönetimine halk konuldu. Eğer ödeme yapılmazsa gayrı varlıklara birlikte hacze gidilebilir. Bu şirketler arasında Turkcell, Genel Energy, Digiturk kadar şirketler da mümkün… Şu saatten sonra bütünüyle bizde değil, onlarda…”

Aha resmi açıklama…

TMSF’den yapılan açıklamada gelişmeler şöyle özetlendi:  “Artırım Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla DINGIL Göstergeç Reklamcılık ve Sinemacılık Unvan. Tic. Ziyan Etmek ve BMC Ün. ve Tic. Nan’ nin yönetimini devralmıştır.   
      
Daha önce dahi mütenevvi zamanlarda yönetim ve denetimi TMSF’ye devrolunan şirketler, Çukurova Grubu ile yapılan protokoller çerçevesinde Gruba iade edilmişti. Fakat gelinen aşamada, Çukurova Grubu, protokol kapsamında ödemekle işyar bulunduğu borcunu bir zamanlar ödememiş ve Ilk Teşrin 2012 tarihinden bugüne kadar Görüntü vasıtasıyla kendilerine sunulan akilane sürede üstelik temerrüt halini ortadan kriko ödeme yapmamıştır.

Bu durumda, giderek telafisi olabilir olamaz kamu zararına misil açılmaması üzere ilgili medyun grup hakkında temerrüt hükümlerinin uygulanmasına ve ilişik şirketlerin idare ve denetiminin Kaynak’a devri zorunluluğu doğmuştur.”

UFUK ŞANLI / VATAN INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın