Sibel Arna’ya çakan çakana!..

“Önce eş ol, bilahare gazeteci”

Geçtiğimiz Cumartesi günü gazeteleri okurken gözüm Hüriyet ’in haftasonu ekinde yazan Sibel Arna ’nın köşesine takıldı.Aslında cemaziyelevvel yazacaktım ama işten güçten sıra olmadı.

Yazıyı okurken hem onun, hemde ona o sayfayı verenlerin bol mübarek kulaklarını çınlattım. Sibel Arna ’yı az buçuk tanıtayım ilkönce size. 1 yıl önce hani şu sushi kralı ile evlenip cebi mülk gören ahit ortamında yazılarıyla insanlıktan yavaş yavaş uzaklaşan gazeteci( Burayı az buçuk sorgulamak geçişsiz. Çünkü gazeteci yaptığı işten hava henüz duygulu ve kırılan olandır bana göre). Geçmiş köşesinde yazdıklarını ekspoze geçmeden imkânsız.

Sibel Arna mümasil bacanak grubuyla 34 metrelik, 8 kamaralık tekneyle gökçe tuğra çıkıyor. Çıkarken birlikte 9 mahiye bebeğini ve onun bakıcısı Hanife hanımıda götürüyor. Amma güçsüz Sibel Arna tatil boyunca teleme peyniri kabilinden dolaşıyor.

Çünkü bebeğiyle ilgilenmekten şöyle serin sulara dalamıyor, yayılıp güneşe karşı yatamıyor.Çünkü oğlu Rüzgar sürekli arkasıdan katılmak istiyor.Bakıcı Hanife hanımsa belki hayatında ilkkez böyle tıpkısı semavi tuğra kullanılmış. Yüzme bilmediği halde denize girmenin hayalini kurması ve ’Keşki çocuklarım ve kocamda bu güzellikleri görseydi ’ demesi Sibel Arna ’yı çileden çıkarıyor. Çünkü hakeza hayalleri kurmak ve dile ifade etmek vakit kaybetmeden parası ve imkanı olanların hakkı ona bakarak. Zira Hanife Hanımın biricik işi oğlu Rüzgar ’ı ithaf etmek. Şayet oğlu mutluysa Hanife hatun aldığı parayı adalet etmiş oluyor.

Oğlunun ve kocasının bu güzellikleri görmesini iştiyak ettiğini söylemesi ve haddini bilmediği amacıyla Hanife hanımı sınıfta bırakıyor. Yazının başıyla sonu birbiriyle tek örtüşmüyor. Yazının başında ” Rüzgar bilcümle peşimdeydi, sonsuz arkamdan geldi ve ağladı” derken sonlara doğru ” Hanife karı oğlumu kucaklayıp peşimde dolaştı” diyor. Yani kendiyle çelişiyor. Kadıncağınız denize imrenerek bakmasını, çocukların ve eşininde bu güzellikleri yaşamasını istemesini ’INSAN ’ oluşuna bağlıyor. Hassaten o kadar abartıyor ki ” Eminim kamaradaki aynaya değme baktığında acep yüzüm elemli mı diye niteleyerek taharri ediyor. Amma tabiatıyla kim abartmaması, çalıştığını unutmaması lüzum” sözleriyle aralarındaki dünyalık ve ağırbaşlı farkını ortaya koyuyor.

Bu yazıyı okurken hem gözlerim doldu, hemde kendimi Hanife Karı ’ın adına koydum. Canan Sibel Arna hani sende üzerine basa basa yazmışsın evet “O DA KOCA” diyerek, zaaf ediyorum acep sen ’İNSANLIĞINI ’ ne limanda bıraktın. Servet, pul, tekneler, yatlar, katlar, tıpkı ateşe,bir depreme, tıpkı sere bakar. Senin yazdıklarını okuyunca seninle “ÂDEM” vasfını paylaşmaktan utandım.

Özgürlük kadar büyük bir gazetede kendini bilmez, sonradan görme, insanlıktan nasibini almamış, hergün benzeri derinti ceride okuyup kayırıcı hikayelerinin bu kadar ortamında olan herşeyden önce ’Temel ’ ergin birinin bu satırları pekâlâ yazabildiğine aklım ermedi. Yinede biberli buyurmak istemiyorum. Belkide sonsuz teknede oturduğun için deniz tutmuş, ruz çarpmıştır.

Kurşun Tür / BABAKUS.COM

Bir Cevap Yazın