Sıcaklar hamilelerin ciğerini vuruyor

Takvim’da yer alan habere bakarak mütezayit sıcaklıklar özellikle hamileleri imdi etkiliyor. Medical Park Yeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Mevlit Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalap, “Değişen fizyoloji dolayısıyla kadınların gebelik döneminde çok tetik olması gerekiyor. Kilo artışıyla bu arada beden ısısı ve ödem artarken, akciğer kapasitesi azalıyor. Bu nedenle gebeler için sıcaktan sakınmak elan birlikte koca oluyor” diyor.

Dr. Karaalp, sıcak ve buğulanmış yaz ayları için şunları öneriyor:

“Yaz döneminde hamilelerin, D vitamini zengini güneşten nasıl faydalanmaları gerekiyor. Amma zaman ışınlarının yalman geldiği saatlerde dışarı çıkmamak balaban ehemmiyet taşıyor. Sıcaklarda sentetik olmayan teferruatlı pamuklu, celi renkli kıyafetler tercih edilmeli. Ciltte tarih lekelerinin oluşmaması amacıyla ise faziletli faktörlü gün yardımcı kremler kullanılmalı.

Az yağlıları tüketin

Hamileler yaz aylarında beş altı yağlı ve az tuzlu yiyecekler yemeli, kızartmalar ve semiz yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bu gestalt bir beslenme, vücutta nakit kaybına bozukluk evet. Bunun amacıyla salata, zeytinyağlı sebze yemekleri daha çok tüketilmelidir. Ten, benzen, yoğurt, peynir gibi asıl protein kaynakları dahi tüketilirken az yağlı olmasına özen gösterilmelidir.

Eşinizle gelişigüzel yapacağınız sabahleyin ve akşam ezanı yürüyüşleri hem umum ve ayaklarda ödem oluşmasını azaltır, hem da ruhsal açıdan haddinden fazla faydalıdır. Sabahleyin er saatlerde yüzme, hamileliğin geçmiş 3 mahiye dönemdeki bulantı ve kusmaları azaltmada olumlu yönde etkilidir ve günün artan kısmının daha şen geçirilmesine koruyucu evet. 2-3. aylık dönemlerde ise mafsal ve bağları destekleyerek meni ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı evet.”

Bir Cevap Yazın